“Me gjoks flakën ja shuajmë topit, jemi gjaku Kastriotit!”, Meta mesazh nga Dibra: Zot t’i dalim këtij vatani…

Mos i humb

Kush do vaksinohen të parët ndaj Covid-19?! OBSH: Të rinjtë e shëndetshëm mund të mos e marrin deri në 2022

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se të rinjtë e shëndetshëm mund të mos marrin vaksinën e coronavirusit deri në vitin 2022.

24 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Pejës, 6 në gjendje më të rëndë

24 pacientë të infektuar me virusin korona janë duke u trajtuar në Spitalin e Pejës. Nga spitali kanë njoftuar...

Vrasja e mësuesit që bënte karikatura të Profetit Muhamed, Macron dënon krimin: Sulm terrorist islamik

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka reaguar në lidhje me vrasjen e mësuesit në Paris, duke e cilësuar ngjarjen sulm terrorist islamik....

Konfirmohet në detyrë gjyqtarja e GJKKO-së, Flora Hajredinaj anëtare e trupës që gjykoi ish-ministrin Tahiri

Kalon me sukses vettingun dhe konfirmohet në detyrë gjyqtarja Flora Hajredinaj e Gjykatës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. Kjo...

Presidenti Ilir Meta ka vizituar Zall Dardhën në Dibër, fshat për të cilin ka kënduar edhe Qerim Sula.

Përmes një postimi në ‘Facebook’ kreu i shtetit teksa kujton vargjet e këngës, theksoi se edhe kjo trevë ka qenë përherë djepi i luftërave patriotike për liri.

foto galeri
foto galeri
foto galeri
foto galeri

MESAZHI I METËS
I lumtur të vizitoj Zall Dardhën, fshatin me histori të madhe të luftërave për liri, për t’u përulur me respekt para kujtimit të burrave të shquar të kësaj treve, për të cilët mjeshtri Qerim Sula do të këndonte:
“Me gjoks flakën ja shuajmë topit,
Jemi gjaku Kastriotit!”
Të rritur me Korabin përballë, bijtë e shquar të Zall Dardhës kanë marrë prej malit madhështor cilësitë e qëndresës dhe kryelartësinë në karakterin dhe shpirtin e tyre.
Ashtu si e gjithë Dibra, edhe kjo trevë ka qenë përherë djepi i luftërave patriotike për liri, por edhe dhe identitet kulturor. Jo pa kuptim ata Kuvendin e tyre të burrave e quajtën “Dheu”, për të treguar, se si Anteu ata e marrin bekimin dhe fuqinë e tyre prej tokës që i lindi dhe rriti.
Tradita e Kuvendeve në Reç e Dardhë, është ndër shembujt më të shquar të përgjegjësisë atdhetare, të organizimit dhe qeverisjes vendore.
“Besa – besë, nihet zani,
Zot t`i dalim këtij vatani…”🇦🇱

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

A Duhen Përdorur Antibiotikët Kur Jeni Me Grip?

Një nga sfidat më të mëdha të shëndetit global është përdorimi pa kriter i antibiotikëve. Një nga rreziqet më...

Lazanja Me Mish Pule – Receta Perfekte Për Një Drekë Plot Shije

Kjo është një recetë pak larg asaj tradicionale të lazanjës së famshme. Receta e mëposhtme e këshilluar nga AgroWeb.org përmban mishin e...

Eksperti: Flini mirë para se të merrni vaksinën e gripit, gjumi rrit efektivitetin

Gjumi është shumë i rëndësishëm “për të na armatosur mirë” në luftën kundër gripit dhe Covid-19. Ekspertët e shëndetit...

Të mësosh gjatë pandemisë në Napoli, rrugicat e ballkonet zëvendësojnë klasat

Të bërtiturat në rrugët apo ballkonet, e qytetit të zhurmshëm të Napolit nuk janë asgjë e re, por tani edhe mësuesit dhe...

Këto mund të jenë katër lansimet e mëdha nga Apple, pas iPhone 12

Prezantimi i iPhone 12 i Apple është padyshim njoftimi i tij më i madh i vitit, por 2020 nuk ka mbaruar akoma...