Kina realizon 11 milionë teste për COVID-19 në 5 ditë

Mos i humb

Kryemadhi, homazhe në varrin e Ismail Qemalit: Bashkim e solidaritet. Të ndalim shpopullimin

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka mbajtur homazhe në varrin e Ismail Qemalit, në kuadër të 108-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë. Kryemadhi...

Arrin në 1 milion numri i të infektuarve nga koronavirusi në Gjermani, rekord infektimesh në 24 orë

Të premten në Gjermani autoritetet shëndetësore njoftuan se numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus, që nga fillimi i pandemisë, ka...

Bukëvale në Shtëpi – Ideale Për Një Darkë të Ngrohtë, të Shijshme

E ëmbël apo e kripur, bukëvalja mbetet përherë një nga gatimet më të hershme e të shijshme të kuzhinës tradicionale shqiptare.

Petulla të Buta, të Pjekura në Furrë – Receta e Veçantë me Shije Speciale

I keni provuar ndonjëherë petullat e pjekura? Këto ëmbëlsira janë më të lehta dhe të shëndetshme pasi nuk skuqen...

Kina brenda pesë ditëve në qytetin bregdetar Qingdao ka kryer 11 milionë teste të dyshuara për koronavirusin e ri (COVID-19), pasi u raportuan raste të reja të virusit fundjavën e kaluar.

Mediat lokale raportuan se infeksionet e reja u gjurmuan në një dhomë skanimi CT në spitalin e qytetit Qingdao. 

Zyrtarët thanë se autoritetet zbuluan se dhoma ishte përdorur për pacientët me COVID-19 dhe pacientë të tjerë pa dezinfektimin e duhur. 

Përderisa spitali ishte caktuar për trajtimin e pacientëve të prekur nga sëmundje të tjera, me përjashtim të virusit COVID-19, dy individë të infektuar që u zbuluan burim i kllasterit të ri ishin punonjës në portin Qingdao.

Struktura mjekësore është mbyllur të dielën e kaluar. 

Testimi masiv nukleik në qytetin me mbi 11 milionë banorë filloi të hënën dhe përfundoi të premten.

Autoritetet vendosën mbi 4 mijë pika të mbledhjes së mostrave, ku u punësuan mbi 10 mijë punonjës mjekësor. 

Zyrtarët përballen me padi për shkak të shpërthimit

Të paktën dy zyrtarë janë përballur me padi për shkak të kllasterit të virusit në Qingdao.

Dang Kai, kryetar i spitalit, u shkarkua nga posti, ndërsa Sui Zhenhua, drejtor i komisionit komunal të shëndetit të qytetit, u pezullua.

Kllasteri në Qingdao ishte shqetësues për Kinën, pasi muajin e kaluar vendi deklaroi fitore kundër pandemisë.

Që kur infeksione e para u raportuan dhjetorin e kaluar në qytetin Wuhan të provincës Hubei, Kina ka raportuar gjithsej 85.646 raste të konfirmuara me COVID-19, përfshirë 4.634 vdekje dhe 80.759 të shëruar.

Komisioni Kombëtar i Shëndetit i Kinës në raportin e fundit raportoi 24 raste të reja të importuara, duke rritur numrin e përgjithshëm të rasteve të importuara në 3.084.

Një rast asimptomatik po ashtu u raportua në qytetin Guangzhou në provincën jugore Guangdong.

Autoritetet kanë vendosur në karantinë 68 kontakte të këtij rasti dhe personi raportohet se ka lidhje me një pacient me COVID-19, i cili së fundmi u kthye nga jashtë vendit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

PD tjetër denoncim për Rindërtimin, Duma: Durrësi totalisht i braktisur, asnjë ndërtim s’ka mbaruar. 99.1% e fondit limit është akorduar

Partia Demokratike ka ardhur sot me një tjetër video denoncuese, kësaj radhe nga ish-deputetja Grida Duma. Duma nga Durrësit...

Nafta pa taksa nga 2021, Rama jep lajmin: Procedura ligjore ka nisur me garën e shpallur nga Ministria. Fermerët që s’kanë NIPT të nxitojnë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka bërë me dije lajmin se tashmë ka startuar procedura ligjore me garën e shpallur nga Ministria...

A do rrëzohet Qeveria Hoti? Kushtetuesja mblidhet nesër për vendimin, ja lëvizjet më të fundit që po ndodhin

Nesër në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës do të mbahet seancë dëgjimore lidhur me kushtetutshmërinë e votës së deputetit Etem Arifi për votëbesimin...

Itali, policia arreston 28 pjesëtarë të dyshuar të ”Camorra”-s

Policia italiane arrestoi të paktën 28 persona, të dyshuar si pjesëtarë të grupit të njohur mafioz ”Camorra”. Të arrestuarit...

Meta ktheu ligjin për ”Policinë e Shtetit”, Murrizi: I jap të drejtë, jemi në prag të zgjedhjeve. Rama për vota do u thotë policëve…

Deputeti i opozitës parlamentare dhe kreu i grupit demokrat, Myslim Murrizi i ka dhënë të drejtë zyrës juridike të Presidencës për arsyet...