Kjo është 53-vjeçarja që i dërgoi zarfin me helm Presidentit të SHBA, Donald Trump. Çfarë zbuloi FBI

Mos i humb

Ambasada Amerikane përgëzon Shqipërinë për miratimin e rregullores së re për sigurinë kibernetike në sektorin e energjisë: Vendi i parë në Evropën Juglindore që...

Ish-deputetja e PD, Albana Vokshi denoncon se në shkollën ‘’Emin Duraku’’ në Tiranë janë aktualisht 8 mësues të infektuar dhe 20 të...

Ngjarje e tmerrshme në Austri, e ëma vret tre fëmijët

Një e ngjarja e rëndë është regjistruar mëngjesin e sotëm në Austri, tre vajza të vogla janë gjetur të vdekura, ndërsa policia ka dyshime...

Familjarët po e kërkonin/ Ishte larguar nga shtëpia, 40-vjeçari bën aksident në rrugën Tiranë-Elbasan

Një aksident rrugor ka ndodhur në aksin Tiranë-Elbasan. Mësohet se në fshatin Shijon, shtetasi Rr.Ç., 40 vjeç, banues në...

Masë disiplinore në burgun e Drenovës, gjykata e Korçës shfuqizon vendimin për ndëshkimin e Zani Caushit

Gjykata e Korçës ka shfuqizuar masën disiplinore të Zani Caushi, ish-kreut të bandës së Vlorës. Më 13 tetor u...

Programuese kompjuteri është 53-vjeçarja Pascal Ferrier, gruaja e cila akuzohet zyrtarisht për dërgimin e një zarfi me helm në Shtëpinë e Bardhë në adresë së Presidnetit të SHBA-ve, Donald Trump.

foto galeri

Ferrier ka lindur në Francë por në 2015 fitoi shtetësinë kanadeze dhe jeton në Quebec. Në maj të vitit 2019, u arrestua në Teksas për armbajtje pa leje dhe drejtim mjeti me leje drejtimi të falsifikuar. Ajo më pas u dëbua në Kanada sipas Neë York Times, dhe u konstatua se viza i kishte skaduar.

Ndaj saj tashmë rëndon një tjetër akuzë në gjykatën e Nju Jork-ut, për “kërcënim ndaj presidentit amerikan”.

Zarfi që përmbante substancën toksike ricin dhe letrën kërcënuese u dërgua në Shtëpinë e Bardhë të premten e kaluar. Pakoja e dërguar nga Kanadaja kishte brenda saj një letër që përshkruante Trumpin si “tiran e klloun të shëmtuar” ndërsa Ferriera i kërkonte atij “të jepte dorëheqjen dhe të hiqte dorë nga kandidimi në zgjedhjet e ardhsme”, sipas FBI.

“Unë ju bëra një dhuratë speciale për të të ndihmuar të marrësh një vendim. Kjo dhuratë është në këtë letër”,- shkruante kanadezja.

“Nëse nuk do të veprojë, unë do të gjej një recetë më të mirë me një helm tjetër, ose mund të përdor armën time kur të jem në gjendje të vij “,- vijonte letra.
Gjatë hetimit, FBI zbuloi se gjashtë letra shtesë të ngjashme duket se ishin dërguar në Teksas në shtator me vula nga Kanadaja. Këto letra përmbanin të njëjtin tekst: “Letra dërguar Trump” Hetuesit gjithashtu arritën të përputhnin gjurmët e gishtave të Ferrier me katër nga ato letra.

Në një postim në Facebook dhe Twitter në muajin shtator, Ferrier përdori hashtagun “#killTrump” ndërsa e quante atë “klloun i shëmtuar – tiran”, sipas dokumentit të FBI.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

7 Këshilla nga Mjekët që Diabetikët Duhet të Ndjekin Gjatë Pandemisë

Nuk kanë qenë të pakta lajmet mbi pandeminë dhe kujdesin ndaj vetes në këtë periudhë. Ky kujdes duhet të...

A Duhen Përdorur Antibiotikët Kur Jeni Me Grip?

Një nga sfidat më të mëdha të shëndetit global është përdorimi pa kriter i antibiotikëve. Një nga rreziqet më...

Lazanja Me Mish Pule – Receta Perfekte Për Një Drekë Plot Shije

Kjo është një recetë pak larg asaj tradicionale të lazanjës së famshme. Receta e mëposhtme e këshilluar nga AgroWeb.org përmban mishin e...

Eksperti: Flini mirë para se të merrni vaksinën e gripit, gjumi rrit efektivitetin

Gjumi është shumë i rëndësishëm “për të na armatosur mirë” në luftën kundër gripit dhe Covid-19. Ekspertët e shëndetit...

Të mësosh gjatë pandemisë në Napoli, rrugicat e ballkonet zëvendësojnë klasat

Të bërtiturat në rrugët apo ballkonet, e qytetit të zhurmshëm të Napolit nuk janë asgjë e re, por tani edhe mësuesit dhe...