Kolesteroli i Lartë Tek Gratë – Si Ta Kuptoni Dhe Kujdesi Që Duhet Të Tregoni

Mos i humb

Policia italiane zbulon dhjetra qendra ilegale të testimit për Covid-19

Policia italiane ka zbuluar sot dhjetra qendër ilegale ku kryheshin testimet për koronavirusin.Mësohet se disa prej tyre përdornin kite të papërshtatshme ose...

“Këtë vit nderojmë ata që humbën betejën kundër COVID-19”, Soreca uron festat e nëntorit: BE pranë popullit shqiptar

Ambasadori i BE-së në Tiranë Luigi Soreca ka uruar shqiptarët me rastin e festave të nëntorit, teksa nderimi i tij shkon për...

Zvicra fut në karantinë Ballkanin, jashtë listës Kosova dhe Shqipëria

Nga Zvicra vjen një lajm i cili me gjasë do të prishë shumë plane udhëtimi për shumë njerëz, pak para pushimeve të...

Erdoğan: Fyerja e besimeve është larg të qenit liri

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, dënoi Islamofobinë në rritje në vendet perëndimore, duke thënë se fyerja e besimeve të njerëzve nuk...

Ekspertët thonë se akumulimi i kolesterolit në organizëm ndryshon tek burrat dhe gratë.

Në rastin e gruas, niveli i kolesterolit është më i lartë gjatë shtatzanisë dhe menopauzës.

Çfarë Është Kolesteroli?

Kolesteroli është një substancë e ngjashme me dyllin që prodhohet nga mëlçia.

Ai është i rëndësishëm për disa hormone në organizëm.

Kolesteroli është i nevojshëm për lëkurën dhe parandalon tharjen e saj.

Kolesteroli ka ndikim edhe tek imuniteti.

Kjo substancë ngjitëse përthith toksinat dhe i nxjerr ato jashtë.

Kolesteroli ndahet në dy kategori: ai i lipoproteinës me dendësi të ulët (LDL) që është i keq dhe ai i lipoproteinës me dendësi të lartë që është i mirë.

Kolesteroli LDL përmban më shumë yndyrë se proteinë dhe transporton acidet yndyrore në gjak.

Kolesteroli HDL luan rol në transportimin e hormoneve dhe përpunimin e toksinave nga mëlçia.

Kur ushqimet përpunohen ato dëmtohen nga radikalet e lira dhe oksidohen.

Kolesteroli kështu bëhet më i ngjitshëm dhe mbetet në shtresat e brendshme të enëve të gjakut duket shkaktuar inflamacion.

Shkaqet e Kolesterolit Të Lartë Tek Gratë

Gratë përballen me disa faktorë rreziku të kolesterolit të lartë para dhe pas menopauzës.

Ai është më i lartë kur gruaja kalon të pesëdhjetat.

Përveç menopauzës, niveli i kolesterolit tek organizmi i një gruaje rritet sipas faktorëve të tjerë të mëposhtëm.

Shtatzania

Gjatë shtatzanisë, nivelet e estrogjenit në organizmin e grave dhe hormoneve të tjera janë shumë të larta.

Kolesteroli rritet jo vetëm si pasojë e nevojës për formimin e placentës por edhe proceseve të tjera transformuese që ndodhin në trupin e gruas.

Kontraceptivët

Përdorimi i këtyre pilulave të pasura me hormone ndikon në nivelet e triglicerideve dhe të kolesterolit duke shkaktuar rritjen e menjëhershme të tij.

Hipotiroidizmi

Ekspertët thonë se gratë që vuajnë nga hipotiroidizmi kanë një metabolizëm më të ngadaltë.

Problemet me tiroiden ndikojnë në aftësinë e mëlçisë për përpunimin e gjakut dhe si rrjedhojë nxisin rritjen e nivelit të kolesterolit.

Veshkat

Gratë që vuajnë nga sëmundje të rënda të veshkave përballen me një akumulim në rritje të lipideve në gjak.

Kjo ndodh sepse veshkat e kanë të vështirë të përpunojnë lipidet siç duhet.

Mbipesha

Mbipesha shkakton një rritje të menjëhershme të niveleve të kolesterolit.

Ai mbush enët e gjakut duke rritur rrezikun e bllokimit të tyre dhe sëmundjeve të zemrës.

Për uljen e nivelit të kolesterolit, ekspertët rekomandojnë konsumin e frutave të pyllit, avokadove, arrave dhe vajit të ullirit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Galaxy S20 FE do të marrë One UI 3.0 (Android 11) më shpejt sesa pritej

Në fillim të kësaj jave, Samsung ka publikuar udhërrëfyesin për azhurnimin One UI 3.0, duke konfirmuar planet për azhurnimin e mbi 40...

Presidenti Vuçiç paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një...

Shpërthim në qendër të Beogradit, raportohet për një të vdekur, dy të plagosur

Një shpërthim është regjistruar sot në Beograd, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 10:00 në qendër...

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19

Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të...

Pas 40 vitesh banim në shtëpinë e tij, i moshuari bën zbulimin e pazakontë

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Një 68-vjeçar ka zbuluar një bodrum që shërbente si strehë të sulmeve ajrore...