Konflikti vazhdon në Nagorno-Karabakh, të paktën 810 viktima

Mos i humb

Rama në mbyllje të Këshillit të 27-të Ministerial të OSBE-së: Krizë përmbi krizë por ne nuk hoqëm dorë, bëmë punën kundër të gjitha parashikimeve

Kryetari i OSBE-së, Kryeministri dhe Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Edi Rama e ka quajtur sukses këtë vit...

“Shqiponjat” neutralizojnë shkodranin me precedent kriminal, qarkullonte me armë zjarri të mbushur gati për qitje

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin “KOMANI”, duke arrestuar një 50-vjeçar me precedent kriminal dhe sekuestruar jë armë zjarri pistoletë me një...

PD: Raporti alarmant i FMN tregoi katastrofën me financat publike! Me Ramën, ekonomia në depresion

Partia Demokratike reagon sërish për raportin e Fondit Monetar Ndërkombëtar, të publikuar dy ditë më parë, në të cilin nënvizohej se Shqipëria...

Pensionistët në Zvicër e përdorin internetin dyfish më shumë

Njerëzit e moshuar gjithnjë e më shumë janë në botën dixhitale. Në kulmin e pandemisë së koronavirusit, shumë të...

Një armëpushim i ri, i vendosur të shtunën në mesnatë që synonte ndalimin e luftimeve për rajonin e Nagorno Karabakut, duket se është në rrezik.

Në rajonin i cili u ka marrë jetën më shumë se 800 personave.

Sipas të dhënave të fundit kanë humbur jetën 710 anëtarë të personelit ushtarak armenë dhe 36 civilë, ndërkohë që në palën azerbajxhanase janë vrarë të paktën 60 civilë dhe janë plagosur të paktën 270 të tjerë.

Azerbajxhani nuk ka publikuar ndonjë shifër të ushtarëve të vrarë.

E ndërkohë që sulmet vazhdojnë forcat armene dhe azerbajxhanase e akuzuan njëra-tjetrën për rinisjen e bombardimeve. Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të mbajë sot konsultime të mbyllura për situatën, derisa shefi i OKB-së, Antonio Guterres, u bëri thirrje të dyja palëve që të respektojnë armëpushimin.

Armëpushimi, i shpallur më 17 tetor, ka qenë përpjekja e dytë për të ndaluar luftimet e rënda, që kanë shpërthyer më 27 shtator. Por as kjo marrëveshje, njësoj si ajo e një javë më parë, nuk ka arritur t’i ndalë luftimet.

Të hënën, zyrtarët në Nagorno Karabak thanë se forcat azerbajxhanase kanë bombarduar pozicionet e tyre në zonat veriore dhe jugore të Vijës së Kontaktit që i ndan ata.

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha se forcat armene kanë bombarduar pozicionet e saj në rajonet Goranboj, Tartar dhe Aghdam të Azerbajxhanit.

Nagorno Karabaku është i njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, por qeveriset dhe është i populluar nga armenët etnikë.

Dy ish-republikat sovjetike, Azerbajxhani dhe Armenia, kanë zhvilluar një luftë për këtë rajon edhe më 1988-1994, e cila ka lënë rreth 30,000 njerëz të vrarë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Galaxy S20 FE do të marrë One UI 3.0 (Android 11) më shpejt sesa pritej

Në fillim të kësaj jave, Samsung ka publikuar udhërrëfyesin për azhurnimin One UI 3.0, duke konfirmuar planet për azhurnimin e mbi 40...

Presidenti Vuçiç paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një...

Shpërthim në qendër të Beogradit, raportohet për një të vdekur, dy të plagosur

Një shpërthim është regjistruar sot në Beograd, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 10:00 në qendër...

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19

Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të...

Pas 40 vitesh banim në shtëpinë e tij, i moshuari bën zbulimin e pazakontë

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Një 68-vjeçar ka zbuluar një bodrum që shërbente si strehë të sulmeve ajrore...