Lufta ndaj Covid-19, Uellsi deklaron izolim dy javor

Mos i humb

Bilanci 1 vit pas tërmetit, Tabaku i përgjigjet Ahmetajt: Nuk u mbajt asnjë premtim, koha e Ramës ka përfunduar

Pas bilancit që solli sot ministri Arben Ahmetaj në lidhje me rindërtimin e dëmeve nga tërmeti i një viti më parë, vjen...

Kosovë janë regjistruar 22 të vdekur dhe 627 raste me Covid-19 në 24 orët e fundit

Bilanc tragjik i COVID-19 në Kosovë, gjatë 24 orëve të fundit, ku u regjistruan 22 viktima. Numri total i viktimave nga fillimi...

Shpërthim në qendër të Beogradit, raportohet për një të vdekur, dy të plagosur

Një shpërthim është regjistruar sot në Beograd, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 10:00 në qendër...

Meta ktheu ligjin për ”Policinë e Shtetit”, Murrizi: I jap të drejtë, jemi në prag të zgjedhjeve. Rama për vota do u thotë policëve…

Deputeti i opozitës parlamentare dhe kreu i grupit demokrat, Myslim Murrizi i ka dhënë të drejtë zyrës juridike të Presidencës për arsyet...

Nga 23 Tetori deri në 9 Nëntor do të rikthehet në një izolim pothuajse të plotë, një masë e cila u mor ditën e sotme për shkak të rritjes së konsiderueshme të numrit të të infektuarve me Covid-19.

Ministri i parë Mark Drakeford njoftoi se masat e rrepta të bllokimit do të jenë në fuqi nga 6 pasdite të Premten 23 Tetor deri të hënën 9 nëntor.

Njerëzve do t’u kërkohet  të qëndrojnë në shtëpi dhe të gjitha bizneset jo-thelbësore të shitjes me pakicë, aktivitetet e argëtuese dhe vizitat në shtëpi pezullohen.

Qendrat e komunitetit, bibliotekat dhe qendrat e riciklimit do të mbyllen dhe vendet e kultit  do të jenë të hapura vetëm për ceremonitë mortore ose martesore.

Me përjashtim të punëtorëve të cilët janë thelbësorë, njerëzit do të duhet të punojnë nga shtëpia.

“Nëse nuk veprojmë tani, infeksionet do të vazhdojnë të përshpejtohen dhe ekziston rreziku që  spitalet të tejmbushen” , tha ministri.

Ai shtoi se nëse Uells nuk do të merrte masa urgjente më shumë njerëz  do të vdisnin nga virusi dhe për këtë arsye do të duhej të imponoheshin masa më ekstreme.

Një bllokim i tillë gjatë pushimeve dy javore të nxënësve nuk  është njoftuar në pjesën tjetër të Mbretërisë së Bashkuar nga qeveria e Boris Johnson.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Galaxy S20 FE do të marrë One UI 3.0 (Android 11) më shpejt sesa pritej

Në fillim të kësaj jave, Samsung ka publikuar udhërrëfyesin për azhurnimin One UI 3.0, duke konfirmuar planet për azhurnimin e mbi 40...

Presidenti Vuçiç paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një...

Shpërthim në qendër të Beogradit, raportohet për një të vdekur, dy të plagosur

Një shpërthim është regjistruar sot në Beograd, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 10:00 në qendër...

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19

Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të...

Pas 40 vitesh banim në shtëpinë e tij, i moshuari bën zbulimin e pazakontë

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Një 68-vjeçar ka zbuluar një bodrum që shërbente si strehë të sulmeve ajrore...