Korbat e kurorës/ Legjenda e zogjve të Kullës së Londrës, që mbrojnë Britaninë

Mos i humb

Panine Të Shijshme Me Salcë Borziloku Dhe Mish Pule

Paninet e mbushura me perime, mish apo përzierje të ndryshme janë një alternativë shumë e mirë dhe e volitshme jo vetëm për...

Mungesë mjekësh, Italia hedh sytë nga emigrantët. 27-vjeçarja shqiptare që punon në spitalin në Veneto: E ardhmja mbetet e pasigurt

Në luftë me valën e dytë të COVID-19, spitalet italiane kanë mungesë personeli, shkruan Deutsche Welle. Disa autoritete lokale tani kanë hapur...

Mblidhet bordi këshilldhënës për pandeminë, a po paralajmërohen masa të reja?

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka njoftuar se sot është mbledhur Bordi Këshilldhënës për Pandeminë. Zemaj me anë të...

Vaksina anti-Covid mbërrin pranë Shqipërisë, qeveria greke jep lajmin: Do të përdoret te qytetarët para Vitit të Ri

Vaksina kundër koronavirusit mund të mbërrijë shumë pranë Shqipërisë para vitit të ri. Qeveria grek jep lajmin e mirë se vaksina do...

Këta zogj që shihni në pamje e kanë ndërtuar folen e tyre në Kullën e Londrës dhe madje kanë një kujdestar që kujdeset për ta. Ata njihen ndryshe si korbat e kurorës, dhe konsiderohen si zogjtë mbrojtës të Britanisë.

Sipas një legjende të rrënjosur fort në imagjinatën kolektive britanike, nëse të gjithë korbat do të largoheshin nga kulla, Mbretëria do të rrëzohej dhe vendi do të zhytej në kaos. Për të shmangur këtë tragjedi, korbat mbikëqyren nga një kujdestar i posaçëm, dhe ai është Chris Skaife.

I njohur ndryshe si “Mjeshtri i Korbave”, Skaife u përball me një sfidë të vështirë gjatë bllokimit të vendosur për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Ai duhej të gjente mënyra për të argëtuar zogjtë, të cilët mbetën pa vizitorë për të luajtur ose vjedhur ushqim.

Kjo shtoi frikën se ata mund të fluturonin larg për të gjetur diçka për të ngrënë diku tjetër duke rrezikuar legjendën shekullore. Historikisht, korbat e egër ishin të zakonshëm në të gjithë Britaninë, madje edhe në qytete.

Kur ata u shfarosën nga shumica e foleve të tyre tradicionale, përfshirë Londrën, Mbreti Charls II I cili mbretëroi në vitet 1660-1685 vendosi t’i mbante robër në Kullë. Prej asaj kohë, të kthyer në mit dhe legjendë, korbat e zbutur ruajnë Kullën e famshme të Londrës.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Galaxy S20 FE do të marrë One UI 3.0 (Android 11) më shpejt sesa pritej

Në fillim të kësaj jave, Samsung ka publikuar udhërrëfyesin për azhurnimin One UI 3.0, duke konfirmuar planet për azhurnimin e mbi 40...

Presidenti Vuçiç paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një...

Shpërthim në qendër të Beogradit, raportohet për një të vdekur, dy të plagosur

Një shpërthim është regjistruar sot në Beograd, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 10:00 në qendër...

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19

Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të...

Pas 40 vitesh banim në shtëpinë e tij, i moshuari bën zbulimin e pazakontë

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Një 68-vjeçar ka zbuluar një bodrum që shërbente si strehë të sulmeve ajrore...