Korea e Jugut përballet me një kllaster të ri infeksionesh me COVID-19

Mos i humb

QKUK-ja zgjeron hapësirën për pacientët me COVID-19, i shtrinë edhe në Neurologji

Klinika e Neurologjisë në QKUK ka liruar 30% të kapaciteteve për të trajtuar pacient me Coronavirus. Kështu ka thënë...

Irak, arrestohet një terrorist i DEASH-it në Airoportin e Bagdadit

"Shërbimi Kundër Terrorizmit arriti të arrestojë të ashtuquajturin koordinator të përgjithshëm administrativ të bandave terroriste të DEASH-it, të njohur si Abu Nabaa,...

Më e lirë dhe më e lehtë për t’u ruajtur, vaksina e Universitetit të Oksfordit 70% mbrojtje nga Covid-19, ja çfarë treguan provat

Vaksina e koronavirusit e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit ndalon me 70% infektimin nga Covid, treguan provat e fundit. Është një triumf...

Shkarkohet nga detyra gjyqtari i Shkodrës, Albano Çepele

Shkarkohet nga detyra gjyqtari i Shkodrës, Albano Çepele. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit evidentoi mungesë burimesh për blerjen e...

Një kllaster infeksionesh përreth zonës së Seulit të Madh i ka shkaktuar Koresë së Jugut edhe një sfidë tjetër për të luftuar pandeminë e koronavirusit të ri (COVID-19),  (AA).

Së fundmi, raportojnë mediat lokale, brenda 24 orëve Koreja e Jugut raportoi 121 raste të reja me COVID-19, shifër më e lartë në pothuajse një muaj, me çka numri i përgjithshëm i të të infektuarve me këtë virus ka shkuar në 25.543.

Numri i të vdekurve po ashtu u rrit në 453, përfshirë tre viktima të regjistruara gjatë 24 orëve të fundit. Niveli i fatalitetit nga COVID-19 mbetet në 1,77 për qind.

Shifrat e fundit ishin më të lartat që nga 24 shtatori kur u raportuan 109 raste, pas çka deri dje janë raportuar nën 100 raste ditore.

Rritja e rasteve është për shkak të kllasterëve në spitalet e kujdesit për të moshuarit dhe objektet e tjera shëndetësore.

Autoritetet shëndetësore kanë intensifikuar përpjekjet për të gjetur pacientët e dyshuar, shumë prej të cilëve të lidhur me një spital në Gwangju, në jug të Seulit.

Koreja e Jugut po ashtu po përballet me sfidën e rasteve të koronavirusit të cilët nuk e dinë ku janë infektuar, shifër e cila përbën 13,2 për qind të të gjitha infeksioneve në dy javët e fundit.

Vendi me mbi 51 milionë banorë ka shmangur një bllokim të plotë, por ka zbatuar masa të shtrënguara për të frenuar përhapjen e virusit.

Nën “nivelin e parë” të masave të sigurisë, shumica e punës është normalizuar dhe nxënësit kanë rifilluar mësimet me numër të kufizuar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Çfarë ndodh nëse qani shpesh? Mësoni se si ndikon ky proces tek ju

Nga të dhëna të ndryshme statistikore, rezulton se gratë qajnë mesatarisht 4 herë në muaj ndërsa burrat 2 herë. Të qarat, megjithatë,...

PD: Qeveria po e përdor fatkeqësinë për të vjedhur dhe për zgjedhje. Koha e Ramës ka mbaruar!

1 vit pas tërmetit shkatërrues që goditi vendin, ish-deputetë të Partisë Demokratike, pjesë e ekipit që kanë ndjekur nga afër procesin e...

Policia malazeze rrëzon dyshimet: Nuk ka të dhëna se Dritan Abazoviç po shantazhohet nga grupet kriminale

Prej dy ditësh tashmë në mediat malazeze qarkullon lajmi që lideri i lëvizjes URA, politikan shqiptar Dritan Abazoviç është kërcënuar me jetë...

MSH informacion për situatën: 656 raste të reja në 24 orët e fundit, 10 të vdekur nga COVID-19

Ka një rënie të rasteve ditore me COVID-19 që përkon me uljen e testimeve. Ndërkohë që raportohen 10 humbje jete në 24...

Osmani merr një vendim tjetër, anulon të gjitha konkurset në kuadër të Zyrës së Presidentit

Ushtruesja e detyrës së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani sot ka marrë edhe një vendim të ri. Osmani ka...