Kriza e aviacionit, kërkohet testim i pasagjerëve në aeroport para se të udhëtojnë jashtë

Mos i humb

Italia shtrëngon masat kufizuese ndaj COVID-19, kryeministri Conte: S’mund të humbim kohë, të shmangim mbylljen totale

Shtimi i rasteve dy ditët e fundit dhe rekordi i djeshëm i infektimeve prej 11 mijë e 705 rastesh nga COVID-19 kanë...

Japonia dhe Vietnami rrisin bashkëpunimin për çështjen e Detit të Kinës Jugore

Japonia dhe Vietnami ranë dakord të bashkëpunojnë rreth çështjeve rajonale, duke përfshirë edhe çështjen e diskutueshëm të Detit të Kinës së Jugut,...

Tavë me Patate të Shtruara me Presh – Receta më e Mirë e Stinës

Duke qenë se përherë jemi në kërkim të gatimeve të reja, mundohemi të sjellim tek ju ato më të veçantat.

Kamala Harris pezullon aktivitetet fizike për fushatë

Zyrtarët e fushatës presidenciale të zotit Joe Biden njoftuan sot se kandidatja demokrate për nënpresidente Kamala Harris do të pezullojë aktivitetet elektorale...

Kufizimet në fluturime për shkak të pandemisë së koronavirusit kanë futur në krizë sektorin e aviacionit civil. Kompanitë ajrore shohin si zgjidhje testimin e shpejtë të pasagjerëve në aeroporte, shërbim që sipas tyre do duhet ta subvencionojnë vetë qeveritë.

Kompanitë ajrore më të mëdha në botë bëjnë thirrje për ofrimin e testeve të Covidit brenda aeroporteve si alternativë për karantinën e detyrueshme që besohet se po e dëmton sektorin

Kreu i Shoqatës së Transportit Ajror Ndërkombëtar, Aleksandër de Zhuniak, tha se testet e shpejta që verifikojnë për prani të koronavirusit në hundën dhe në gojën e pasagjerëve duhet të mundësohen brenda pak javëve për këdo që udhëton jashtë shtetit.

“Testet molekulare deri tani janë më të saktat. Por industria ka bërë avancime absolutisht të mëdha edhe në testet e shpejta, ku saktësia arrin 97-98 për qind. Ne nuk shohim zgjidhje tjetër më pak të vështirë dhe më shumë efikase sesa kaq.”

De Zhuniak thotë se testet e shpejta për antitrupat kushtojnë rreth 7 dollarë secili dhe mund të përdoren lehtësisht edhe nga persona të paspecializuar në fushën e shëndetësisë.

Avantazhi i tyre është se personat pozitive mësohen brenda pak minutave, ndërkohë që certifikatat e përdorura aktualisht duhet të jenë e shumta 48 orë të vjetra.

Megjithatë, kreu i shoqatës së transportit ajror thotë se duhet firmosur një marrëveshje globale nga çdo vend për të pasur rezultate dhe procedura uniforme.

“Normalisht qeveritë duhet të paguajnë sepse është një rregullore mjekësore dhe detyrim për pasagjerët, për kompanitë ajrore dhe këdo. Zakonisht kur diçka është detyrim mjekësor, sipas rregullave ndërkombëtare të shëndetësisë të nxjerra nga OBSH-ja, pagesa u takon qeverive.”

Koronavirusi i ri në botë deri tani ka infektuar mbi 31 milionë njerëz, dhe prej tyre, mbi 970 mijë kanë humbur jetën.

Rekordin e arritën të martën Shtetet e Bashkuara të Amerikës me më shumë se 200 mijë viktima, por presidenti i vendit, Donald Trump, tha se ky total mund të ishte edhe më i madh.

“Është e tmerrshme, por sikur të mos kishim vepruar që prej fillimit, tani do kishim dy, dy e gjysmë apo tre milionë. Por është një lemeri. Nuk duhej të kishte ndodhur kurrë. Këtë na e solli Kina dhe duhet ta mbajmë mend.”

Pas Izraelit që u bë vendi i parë i izoluar prej së dyti prej koronavirusit, edhe Britania e Madhe njoftoi të martën rregulla të reja kufizuese për qytetarët që mund të qëndrojnë në fuqi për gjashtë muajt e ardhshëm.

Ndërkohë epiqendra fillestare e pandemisë globale, Kina, të mërkurën raportoi vetëm 10 bartës të rinj me kovidin-19 dhe të gjithë të ardhur nga jashtë, teksa kontinentet e tjera vazhdojnë përballjen me rrezikun e një vale të dytë epidemike.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Google Search tani ju lejon të kërkoni këngën tuaj të preferuar me një psherëtimë

Google sjellë për të gjithë përdoruesit e telefonave inteligjentë një risi të re. Ata mund të shtypin butonin e mikrofonit në aplikacionin...

Hekurosja e Mbathjeve – Këshilla e Nënave Shqiptare Sot Vlen Më Shumë Se Kurrë

Një herë e një kohë amvisat shqiptare kishin një rregullt strikt sa i përket larjes dhe hekurosjes së ndërresave dhe të mbathurave.

Studentja me aftësi të kufizuara ngjit majën më të lartë të Greqisë

Një studente greke me aftësi të kufizuara ka realizuar ëndrrën e saj për të ngjitur majën e malit Olimp. Eleftheria Tosiou, e...

Biskota me Xhenxhefil – Aromë dhe Shije Perfekte

Biskotat shkojnë me çdo gje, qumësht, çaj, kafe, lëng frutash e çdo gjë tjetër që mund t’ju vijë ndër mend.

NASA dhe Nokia po vendosin një rrjet 4G në Hënë

Shërbimi celular shumë shpejt mund të shkojë përtej kësaj bote. NASA ka firmosur një kontratë me Nokia prej 14.1 milionë dollarësh për...