Kuvendi miraton paktin e ‘5 Qershorit’, 99 vota pro

Mos i humb

Vrasje, prostitucion, vjedhje e trafik droge/ OFL iu çon formularët 4 “të fortëve” në Durrës dhe 1 korçari

Operacioni Forca e Ligjit vijon pa ndërprerë, ndërsa kësaj radhe ka shkuar në Durrës duke iu kërkuar burimet e pasurisë 4 të...

Ekonomia gjermane paralajmëron pasoja të paparashikueshme: Vala e dytë e virusit do të ishte rrënim!

Mbyllja rishtas e ekonomisë do të ishte më e dëmshme, se vala e parë e virusit. Ekonomia gjermane paralajmëron nga pasoja të...

Trump sërish me kritika ndaj Twitter-it

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka kritikuar seksionin "në trend" të Twitter-it, duke e cilësuar atë si "të paligjshëm" dhe "shumë të...

Afganistan, vriten 2 civilë në një sulm me minahedhës

Së paku dy civilë e kanë humbur jetën gjatë një sulmi me minahedhës në provincën afgane Kunduz. Zëdhënësi i...

Kuvendi ka miratuar marrëveshjen e 5 qershorit të dakordësuar në Këshillin Politik me 99 vota pro në seancën e sotme.

74 vota pro ishin nga mazhoranca teksa 23 nga grupet parlamentare të opozitës brenda Kuvendit. Por ndërkohë bie në sy se vetëm 6 deputetë kanë votuar kundër saj, 6 nuk morën pjesë në votim teksa 4 ishin abstenim.

Marrëveshja e 5 qershorit janë ndryshimet në Kodin Zgjedhor nga amendamentet e dakordësuara pikërisht nga puna disa mujore në Këshillin Politik mes PS, opozitës parlamentare dhe PD- LSI. Ajo u arrit falë edhe të ndërmjetësimit të ndërkombëtarëve. Por Kuvendi ka para tashmë një tjetër marrëveshje, atë PS- opozitë parlamentare për Listat e Hapura dhe ndalimin e koalicioneve si dhe për pragun e ri zgjedhor.

Ajo do të votohet më 30 korrik teksa mazhoranca siguron se ajo do të miratohet ashtu siçu miratua edhe marrëveshja e 5 qershorit sot.

VOTAT PËR MARRËVESHJEN E 5 QERSHORIT

99 pro

6 KUNDER

4 Abstenim

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rast frymëzues, fëmijët mbledhin 41 mijë euro për të uriturit

Rreth 80 përqind e popullsisë në Jemen po vuan nga uria, dhe njerëzit kanë nevojë për ndihma humanitare për të mbijetuar.

Dërgesa të reja të armëve vijnë për forcat e Haftarit

Gjeneral Abdulhadi Dirah, zëdhënësi i njësisë së përbashkët të operacioneve Sirte-Jufra të ushtrisë libiane, tha se duke mbajtur municion ushtarak, aeroplanët e...

Ministri i punëve të brendshme të Indisë pozitiv në COVID-19

Ministri i punëve të brendshme të Indisë, Amit Shah, tha sot se ka rezultuar pozitiv në testin për koronavirusin e ri (COVID-19)...

Libi, 55 migrantë të parregullt ndalohen në bregdetin e Mesdheut

Të paktën 55 migrantë të parregullt të kombësive të ndryshme janë ndaluar në bregdetin e Detit Mesdhe të Libisë, njoftoi sot Ministria...

Pandemia detyron Kaliforninë të lirojë 8 mijë të burgosur

Për shkak të rritjes së rasteve të reja me COVID-19, kryetari i bashkisë së Los Anxhelosit Eric Garcetti njoftoi se mund të...