Leja e re e qarkullimit, dokumentacioni thjeshtohet vitin e ardhshëm

Mos i humb

Afganistani, vendi më i dëmtuar në botë nga terrorizmi

Instituti për Ekonomi dhe Paqe (IEP) me seli në Australi, ka publikuar "Indeksin Global të Terrorizmit 2020". Raporti mbi indeksin ka shqyrtuar...

Po transportonte lëndë drusore të prera në mënyrë të paligjshme, bllokohet mjeti në Lezhë, nën hetim shoferi

Policia e Lezhës ka goditur një rast të krimeve mjedisore, duke bllokuar një automjet, që transportonte lëndë drusore të prerë në mënyrë të...

Serbia i refuzoi titullin, kryetari i Kuvendit të Bujanocit: Gent Cakaj mbetet ”Qytetar Nderi” për ne

Kryetari i Kuvendit të Bujanocit, Enver Ramadani i është drejtuar me një letër publike ministrit në detyrë të jashtëm të Shqipërisë, Gent...

Një vit nga tërmeti/ Kryemadhi: Zemrat tona u ndanë më dysh, shumë familje janë ende sot në mes të rrugës

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, kujton tërmetin tragjik të 26 nëntorit 2019, teksa shprehet se “një vit më parë zemrat tona u...

Duke nisur nga viti 2021, të gjithë drejtuesit e mjeteve do të mund të pajisen me një leje të re qarkullimi, e miratuar së fundmi nga Ministria e Infrastrukturës.

Kjo leje do të kushtojë më pak për qytetarët dhe nuk do të ketë një afat vlefshmërie, si ato aktualet. Pajisja me këtë leje qarkullimi do të eliminojë certifikatën e pronësisë së mjetit, pra një dokument më pak për drejtuesit e mjeteve.
Drejtori i përgjithshëm i shërbimit të transportit rrugor, Blendi Gonxhja, thotë se tashmë janë tre dokumente që bashkohen në një të vetme.

“Së pari ne sot paguanim 3500 lek të reja, për tre dokumente, certifikatën e pronësisë së mjetit, lejen e qarkullimit ndërkombëtar që duhej për të na shoqëruar dhe leje e qarkullimi të mjetit. këto tashmë janë të unifikuara në këtë leje të re qarkullimi dhe do të kushtojë vetëm 2100 lek të reja”.

Por cilët janë drejtuesit e mjeteve që mund të pajisen me lejen e re të qarkullimit vitin që vjen?

“Nuk janë të detyruar qytetarët që kanë lejen aktuale që të bëjnë kalimin në lejen e re, kjo leje e re u jepet atyre që duan ose atyre që kryejnë veprime të reja, ndryshime konstruktive si ndërrim targe, humbje apo vjedhje e saj. Këta mund të marrin lejen e re dhe vazhdojnë përpara. Të tjerët nuk janë të detyruar”.

Kjo leje e re qarkullimi tashmë nuk do të ketë afat skandece, pasi në të nuk do të më vula të kolaudimit, të cilat më parë detyronin drejtuesit e mjeteve që herë pas herë të rinovonin lejen e qarkullimit.

Kategoria që përfiton më shumë nga ky ndryshim janë mjetet e transportit, të cilat kryenin kontrollin fizik më shpesh se mjetet e tjera. Sipas vlerësimeve të drejtorisë së përgjithshme të transportit rrugor, pritet që vitin e ardhshëm leja e re e qarkullimit t’u kursejë qytetarëve, rreth 1.35 milionë euro.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Itali, policia arreston 28 pjesëtarë të dyshuar të ”Camorra”-s

Policia italiane arrestoi të paktën 28 persona, të dyshuar si pjesëtarë të grupit të njohur mafioz ”Camorra”. Të arrestuarit...

Meta ktheu ligjin për ”Policinë e Shtetit”, Murrizi: I jap të drejtë, jemi në prag të zgjedhjeve. Rama për vota do u thotë policëve…

Deputeti i opozitës parlamentare dhe kreu i grupit demokrat, Myslim Murrizi i ka dhënë të drejtë zyrës juridike të Presidencës për arsyet...

Po transportonte lëndë drusore të prera në mënyrë të paligjshme, bllokohet mjeti në Lezhë, nën hetim shoferi

Policia e Lezhës ka goditur një rast të krimeve mjedisore, duke bllokuar një automjet, që transportonte lëndë drusore të prerë në mënyrë të...

Aksident me vdekje në Lushnje, shoferi humb kontrollin prej problemeve shëndetësore, u përplas me murin

Një aksident me vdekje është regjistruar paraditen e sotme në fshatin Plug të Lushnjes. 53-vjeçari N.R, duke drejtuar automjetin ”Benz”, prej problemeve...

Kjo fole është më e çuditshmja që keni parë ndonjëherë

Një fole gjigande grerëzash është gjetur në një fshat në Turqi. Pronari Adem Kurkut zbuloi folenë 85 cm të gjatë në çatinë...