Maskat transparente dhe ato me valvule, të rrezikshme për përhapjen e coronavirusit

Mos i humb

“Zhvillimet që ndodhin në Xinjiang janë diçka afër gjenocidit”

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Robert O'Brien i cilësoi si "diçka afër gjenocidit" praktikat dhe politikat e Kinës ndaj...

KE miraton strategjinë për vaksinimin masiv kundër COVID-19, pritet të ndiqet dhe nga Ballkani Perëndimor

Komisioni Evropian ka miratuar të enjten strategjinë për vaksinimin masiv në BE kundër COVID-19, në pritje të konfirmimit të vaksinave të para...

Dita e 17 e grevës, asnjë përgjigje! Naftëtarët e Ballshit ‘thyejnë’ portën kryesore të uzinës e hyjnë brenda me forcë

Naftëtarët e Ballshit kanë rrëzuar kordonin e krijuar nga policët dhe portën e uzinës ditën e sotme duke hyrë me forcë ambientet...

Si të Shmangni Dhimbjet e Stomakut në Vjeshtë – Tri Kura Natyrale

Kur ftohet koha ndër të parët që e ndjen dhe jep sinjalet e tij është organizmi. Kjo është e...

Njerëzit që mbajnë maska plastike në fytyrë, ose edhe ato që janë të pajisura edhe me një valvul, mund të shpërndajnë spërkla të padukshme në një hapësirë shumë të gjerë nëse teshtin ose kollitesh

Kështu, kjo lloj maske që duket komode për disa, i bën këto pajisje joefektive në parandalimin e përhapjes së COVID-19 kur përdoret vetëm, pra e pashoqëruara nga një maskë shtesë.

Në një raport të botuar në SHBA, nga revista “Physics of Fluids”, studiuesit e “Florida Atlantic University” përdorën fletë vertikale dhe horizontale laseri për të gjurmuar pikat e vogla të ujit të distiluar dhe glicerinës ndërsa ato përhapeshin nga një kokë manekine e zbrazët, e pajisur me një mburojë plastike në fytyrë ose një maskë me një valvul.

Mburoja, fillimisht, bllokon kalimin e spërklave ndërsa ato tentojnë të dalin përpara, por “spërklat mund të shpërndahen rreth hapësirës së maskës me lehtësi, madje mund të përhapen edhe më shumë”,- thanë studiuesit.

“Sa i përket një maske me një valvul për ta bërë më të lehtë frymëmarrjen, sërish ka dyshime, sepse një numër i madh pikash kalojnë përmes valvulës pa filtër, gjë që e bën atë joefektive në ndalimin e përhapjes së coronavirusit nëse personi që mban maskën është i infektuar”, tha Prof. Manhar Dhanak, Ph.D., drejtor i SeaTech, i cili është ko-autor i punimit me autorin kryesor Prof. Ass. Siddhartha Verma, Ph.D., dhe John Frankenfeld, një profesionist teknik, që të gjithë brenda FAU’s Department of Ocean and Mechanical Engineering.

Studiuesit arritën në përfundimin se pavarësisht komoditetit që të ofrojnë këto dy lloje maskash, maskat e copës me cilësi të lartë ose maskat kirurgjikale janë preferenciale për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së virusit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Google Search tani ju lejon të kërkoni këngën tuaj të preferuar me një psherëtimë

Google sjellë për të gjithë përdoruesit e telefonave inteligjentë një risi të re. Ata mund të shtypin butonin e mikrofonit në aplikacionin...

Hekurosja e Mbathjeve – Këshilla e Nënave Shqiptare Sot Vlen Më Shumë Se Kurrë

Një herë e një kohë amvisat shqiptare kishin një rregullt strikt sa i përket larjes dhe hekurosjes së ndërresave dhe të mbathurave.

Studentja me aftësi të kufizuara ngjit majën më të lartë të Greqisë

Një studente greke me aftësi të kufizuara ka realizuar ëndrrën e saj për të ngjitur majën e malit Olimp. Eleftheria Tosiou, e...

Biskota me Xhenxhefil – Aromë dhe Shije Perfekte

Biskotat shkojnë me çdo gje, qumësht, çaj, kafe, lëng frutash e çdo gjë tjetër që mund t’ju vijë ndër mend.

NASA dhe Nokia po vendosin një rrjet 4G në Hënë

Shërbimi celular shumë shpejt mund të shkojë përtej kësaj bote. NASA ka firmosur një kontratë me Nokia prej 14.1 milionë dollarësh për...