Mbi 1 milion e 665 mijë të infektuar me COVID-19 në mbarë Afrikën

Mos i humb

Lëviznin pa maska mbrojtëse, Policia e Shtetit gjobit 571 qytetarë me 3 000 lekë. Ndëshkohen 5 shtetas që nuk zbatuan vetëkarantinimin e detyrueshëm

Policia e Shtetit lajmëron se në 24 orët e fundit ka gjobitur 571 qytetarë, pasi nuk kishin vënë maska në publik, ashtu...

Facebook do të vë në qarkullim kriptovalutën e saj

Facebook dhe partnerët e saj po përgatiten të lëshojnë kriptovalutën qysh në janar të vitit të ardhshëm, raportoi Financial Times të premten,...

Drejtori ekzekutiv i Pfizer: Deri në fund të vitit 2021 do të kemi më shumë doza të vaksinës se sa kemi nevojë

Drejtori ekzekutiv i kompanisë Pfizer, Albert Bourla, ka deklaruar se është i bindur që deri në fund të vitit 2021 do të...

Zvicra fut në karantinë Ballkanin, jashtë listës Kosova dhe Shqipëria

Nga Zvicra vjen një lajm i cili me gjasë do të prishë shumë plane udhëtimi për shumë njerëz, pak para pushimeve të...

Numri i i të infektuarve me koronavirusin e ri (COVID-19) në kontinentin e Afrikës ka shkuar në mbi 1 milion e 665 mijë.

Gjithsej 1.665.060 persona deri më tani kanë rezultuar pozitiv me virusin në mbarë kontinentin, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat mbi pandeminë.

Ndërkaq, numri i të vdekurve si pasojë e pandemisë ka arritur në 39.991.

Shifra më e lartë e viktimave është regjistruar në Afrikën e Jugut me 18.492 të vdekur, pasuar nga Egjipti me 6.130 dhe Maroku me 2.976.

Në Mauritius tashmë nuk ka mbetur asnjë rast aktiv me COVID-19, ndërsa në Sejshelle dhe Eritre nuk është raportuar asnjë vdekje.

Për sa i përket numrit të të infektuarve, ai ka arritur në 705.254 në Afrikën e Jugut, ndërsa pas saj radhiten Maroku me 175.749 raste dhe Egjipti me 105.547.

Deri më tani, 1.367.151 persona të infektuar janë shëruar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Krivokapiç, kryeministri i qeverisë së re malazeze,Dritan Abazoviç, zv/kryeministër

Parlamenti i Malit të Zi zgjodhi qeverinë e re të kryesuar nga Zdravko Krivokapiç. Dritan Abazoviç, zv/kryeministër Zgjedhja e...

Zvicra përditëson listën e “vendeve me rrezik”, shtohet Maqedonia e Veriut

Zvicra përditësoi listën e “vendeve me rrezik” të kufizimit të udhëtimit për të parandaluar përhapjen e koronavirusit (COVID-19). Zyra...

Nënshkruhet marrëveshja/ Shqipëria dhe Kosova do të kenë një hapësirë të përbashkët konsullore në Strugë

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, nëpërmjet një reagimi në Facebook, ka njoftuar mbi marrëveshjen e nënshkruar...

Burg për dy të rinjtë, tentuan të transportonin dy bomba me telekomandë drejt Malit të Zi! Zbardhet dëshmia

Gjykata e Lezhës ka lënë në burg dy personat e kapur me bomba me telekomandë në tentative për t’i trafikuar drejt Malit...

Kosovarët pushtojnë pikën kufitare të Morinës për një fundjavë në Shqipëri

Mëngjesin e kësaj të shtune, pika kufitare e Morinës ka pasur një fluks të lartë mjetesh që drejtoheshin nga qytetarë kosovarë.