Mini Kopshti i Perimeve Të Shëndetshme Në Shtëpi

Mos i humb

Ruçi pret Koordinatoren e re të OKB-së: Inkurajojmë nismën mbi mbështetjen e Ballkanit Perëndimor

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, priti Koordinatoren e re të Përhershme të OKB-SË në Shqipëri, Fiona McCluney, me rastin e fillimit të...

As pa u mbushur 24 orë, Policia vendos 171 gjoba për mos mbajtjen e maskës

Që prej ditës së enjte (15.10.2020) në bazë të aktit normativ, asnjë qytetar nuk duhet të dalë në ambientet e jashtme pa...

47 civilë të vdekur dhe 222 të plagosur nga sulmet e Armenise në Azerbajxhan deri më tani

47 civilë kanë humbur jetën dhe 222 civilë janë plagosur në sulmet e Armenisë me artileri dhe raketa në vendbanimet azerbajxhanase deri...

“Dua të flas me Trumpin”/ Panik në Chicago, i riu hipën lart në ndërtesë dhe kërcënon se do të vetëvritet

I varur me litar në fasadën e ndërtesës Trump Tower në Chicago, një person i paidentifikuar ka shkaktuar panik, teksa kërcënon se...

Rritja e perimeve në vazo është një mënyrë shumë e lehtë për të marrë prej perimeve të shëndetshme, aromën dhe freskinë më të mirë.

Megjithatë rritja e perimeve nuk ndodh brenda natës dhe kërkon mund e djersë.

E vërteta është se me përkujdesjen dhe trajtimin e duhur, perimet rriten mjaft mirë edhe në saksi të përmasave të ndryshme.

AgroWeb.org do t’ju udhëzojë më poshtë se si të krijoni një kopësht të vogë perimesh në shtëpinë tuaj.

Sekretet e Oazit Të Ushqimeve Të Shëndetshme

Shumica e perimeve që rriten lehtë në vazo të vogla ose të mëdha kanë nevojë për diell, ose më saktë të paktën 6 orë në ditë.

Specat, domatet dhe perime të tjera lulëzojnë siç duhet nëse qëndrojnë në një vend të ajrosur mirë dhe të ndriçuar.

Nëse jetoni në vende të ftohta, atëherë vazot mbajini në një zonë me pamje nga jugu.

Nëse jetoni në vende të ngrohta, qëndroni larg sipërfaqeve të betonit sepse ngrohen shumë.

Nëse zgjidhni vazo të mëdha që zënë shumë vend atëherë vendosini ato në karroca që t’i lëvizni sa herë ka nevojë.

Nevojat Bazë Për Një Kopësht Me Perime

Së pari, duhet të zgjidhni vazo të mëdha që mund të mbajnë sasi të mjaftueshme të perimeve, u japin atyre hapësirë dhe lejojnë qarkullim të ajrit dhe kullim të ujit.

Vazot prej balte kanë nevojë për më shumë vëmendje dhe ujitje në krahasim me vazot e tjera.

Vazot me ngjyrë përthithin shumë nxehtësi dhe e bëjnë ambientin rrethues të rrënjës së perimes shumë të nxehtë.

Shmangni vazot prej druri të përpunuar për shkak të përbërësve kimikë që mund të përthithen nga perimet.

Kur vjen puna tek përmasat, sa më e madhe vazoja aq më mirë do të jetë për ju.

Vazot e mëdha e mbajnë lagështinë më gjatë dhe ujitja e shpeshtë nuk është e nevojshme.

Kastravecat, specat dhe domatet kanë nevojë për hapësirë, ndaj vazot e mëdha u përshtaten shumë mirë.

Bimët që rriten vertikalisht kanë nevojë për një sistem mbështetës kryesisht prej druri që mund të instalohet brenda në vazo.

Mbushja e Vazove Me Dheun E Duhur

Cilësia e dheut dhe plehut të përdorur është një faktor i rëndësishëm për rritjen e mbarë të perimeve në saksi.

Për më tepër, duke qenë se kullimi është i rëndësishëm, AgroWeb.org ju këshillon të siguroheni që të merrni gjithnjë guralecë të bardhë dhe t’i vendosni në fund të vazos.

Sa i përket dheut, merrni gjithmonë pleh organik të pasur që t’i ushqejë rrënjët e perimeve.

Mbjellja e Perimeve Në Vazo

Blini në treg farat e perimeve të përzgjedhura ose merrni fidanë të gatshëm të cilët mund t’i rrisni brenda në shtëpi.

Më pas mund tu ndërroni vend duke i nxjerrë në verandë, ballkon apo kopësht.

Fasulet, misri, karrotat dhe spinaqi rriten shumë mirë me fara.

Pas mbjelljes, ujitja është një proces thelbësor për mbarëvajtjen e këtij misioni.

Një muaj pas daljes së filizave, perimet kanë nevojë për fertilizues të tretur në ujë.

Ata duhen pastruar nga insektet dhe barishtet e këqija.

Pas mbledhjes së perimeve, pastrojini vazot mirë me ujë të bollshëm dhe dheun ruajeni për më vonë, për sa kohë keni hequr mbetjet e dëmshme.

Perimet Që Rriten Mirë Në Vazo :

Për të krijuar kopështin personal mund të zgjidhni mes: panxharit, patëllxhanit, kastravecit, karrotës.

Lakra, qepa, brokoli, speci, spinaqi, kungulli dhe domatja janë gjithashtu zgjedhje të mira

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Konsola e edicionit special PS5 Spider-Man është absolutisht e mrekullueshme

Tani jemi vetëm disa javë larg nga prezantimi zyrtar i Sony PS5, me lojtarë në të gjithë botën që po presin të...

Lufta ndaj Covid-19, Uellsi deklaron izolim dy javor

Nga 23 Tetori deri në 9 Nëntor do të rikthehet në një izolim pothuajse të plotë, një masë e cila u mor...

Konflikti vazhdon në Nagorno-Karabakh, të paktën 810 viktima

Një armëpushim i ri, i vendosur të shtunën në mesnatë që synonte ndalimin e luftimeve për rajonin e Nagorno Karabakut, duket se...

Maqedonia e Veriut drejt orës policore, Ministri i Shëndetësisë apel: Situata serioze, hapi i ardhshëm…

Maqedonia e Veriut po shënon shifra të larta të COVID-19 dhe Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe paralajmëron se vendi nuk është shumë...

Korbat e kurorës/ Legjenda e zogjve të Kullës së Londrës, që mbrojnë Britaninë

Këta zogj që shihni në pamje e kanë ndërtuar folen e tyre në Kullën e Londrës dhe madje kanë një kujdestar që...