Ministrat e Jashtëm të BE-së diskutojnë sot dialogun Kosovë-Serbi

Mos i humb

Rusia: Kemi luftuar ISIS, i ndaluam sulmet e planifikuara prej tyre pranë Moskës

Shërbimi Federal i Sigurisë në Rusi ka thënë se ka shpërbërë një qelizë të grupit ekstremist, Shteti Islamik, që ka qenë duke...

“Shqipëria të përmbushë parakushtet e BE për negociata”, nënkryetari i CDU/CSU së Merkel: Heqja e koalicioneve bie ndesh me kërkesën e Bundestagut

Dy javë para se BE-ja të marrë vendimin përkatës për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, nënkryetari i grupit parlamentar...

Bashkimi Evropian planifikon qasje në ilaçe me çmimet të përballueshme

Komisioni Europian miratoi dje një plan për të siguruar qasje në ilaçe, veçanërisht në ato të përgjithshme, në të gjithë BE dhe...

PD tjetër denoncim për Rindërtimin, Çlirim Gjata tek shkolla ”Ramazan Jangozi” në Thumanë: Si fondet u vodhën dy herë brenda vitit

Sekretari i PD për Çështjet Ligjore, Çlirim Gjata ka shkuar në Thumanë për të denoncuar vjedhjen e fondeve të Rindërtimit për shkollën...

Dialogu Kosovë-Serbi, sanksionet e mundshme ndaj Rusisë për rolin e saj në helmimin e politikanit të opozitës, Aleksei Navalny dhe situata në Bjellorusi do të diskutohen sot nga ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian.

I dërguari i Posaçëm i BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak do t’u raportojë ministrave të vendeve anëtare për ecurinë e dialogut dhe problemet, në të cilat ka hasur deri më tani.

Ndërsa, në lidhje me helmimin e liderit opozitar rus Navalny, Franca dhe Gjermania javën e kaluar paraqitën propozime për të vendosur sanksionet ndaj individëve rusë, përgjegjës për helmimin e tij dhe ndaj një njësie të përfshirë në programin që prodhon një agjent nervor nga grupi Noviçok.

Propozimi i sanksioneve erdhi pasi Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW), më 6 tetor, konfirmoi gjetjet e laboratorëve të specializuar në Gjermani, Francë dhe Suedi se Navalny ishte helmuar me agjentin nervor nga grupi Noviçok.

Gjermania dhe Franca akuzuan Rusinë për dështim në hetimin e plotë të rrethanave të helmimit të Navalny-t në një deklaratë të përbashkët, më 7 tetor, të ministrave të Jashtëm.

Është e paqartë nëse ministrat e Jashtëm të BE-së do të bien dakord mbi sanksionet në këtë takim apo do ta shtyjnë vendimin për një datë të mëvonshme.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Bukëvale në Shtëpi – Ideale Për Një Darkë të Ngrohtë, të Shijshme

E ëmbël apo e kripur, bukëvalja mbetet përherë një nga gatimet më të hershme e të shijshme të kuzhinës tradicionale shqiptare.

A Duhet Ngrënë Banane Me Stomak Bosh – Përgjigjet

Nga të gjitha vaktet që konsumojmë në ditë, mëngjesi është absolutisht më i rëndësishmi. Këshillat e ekspertëve thonë se...

Facebook do të vë në qarkullim kriptovalutën e saj

Facebook dhe partnerët e saj po përgatiten të lëshojnë kriptovalutën qysh në janar të vitit të ardhshëm, raportoi Financial Times të premten,...

Situata në Afrikë/ Mbi 2,15 milionë raste me COVID-19

Numri i të infektuarve me koronavirusin e ri (COVID-19) në kontinentin e Afrikës ka shkuar në mbi 2 milionë e 150 mijë.

Kërkesat e avokatëve/ Haxhia: Do të reagojmë nëse nuk merren parasysh

Një drejtësi që i bindet vetëm prokurorisë dhe nuk merr parasysh kërkesat e avokatëve, që mbrojnë në fushëbetejën e gjyqësorit interesat e...