Mitsotakis: Jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pë kufijtë detarë

Mos i humb

Analisti amerikan: Kim Jon-un është vaksinuar kundër Covid-19, ja kush ia siguroi

Kina i ka siguruar një vaksinë eksperimentale kundër COVID-19 liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un, dhe familjes se tij, pretendon analisti...

Tragjike/ 25-vjeçari i jep fund jetës në Tiranë, gjendet i varur në banesë nga i vëllai

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur këtë mesditë në Tiranë. Një 25-vjeçar i ka dhënë fund jetës, duke i...

Sot fillon shpërndarja e vaksinave kundër gripit sezonal

Me 160 500 vaksinat e para do të imunizohen grupet më të rrezikuara në shtetin tonë. Në ndërkohë, Ministria...

Ambasadorja Kim takon kreun e Doganave: Ramë dakord të rrisim bashkëpunimin kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka zhvilluar sot një takim me Drejtorin e Përgjithshëm të Doganave, Gent Gazhelin.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, kryeministri grek për herë të parë  ka folur për vendimin për të çuar çështjen e kufirit detar me Shqipërinë në Hagë. Duke ironizuar dukshëm Turqinë ai u shpreh se kjo ishte mënyra se si shtetet serioze dhe të përgjegjshme zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre.

“Kemi rënë dakord që meqenëse nuk mund të zgjidhim mosmarrëveshjet tona rreth caktimit të kufijve të Zonave Detare jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Kjo është mënyra se si shtetet serioze dhe të përgjegjshme zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre” tha ai.

Ndërkohë që marrëdhëniet mes dy vendet që prej muajit gusht kanë parë tensione të vazhdueshme, për shkak të fushatës kërkimore për Hidrokarbure në Mesdheun Lindor. Kryeministri grek deklaroi se palët kishin rënë dakord se Turqia po shkel hapur ligjin ndërkombëtar, me veprime që i quajti “fantazi perandorake”.

Mitsotakis tha se BE duhet t’i marrë parasysh shkeljet e shumta që Turqia i ka bërë edhe akordit të unionit doganor.

Dy ditë më parë gjatë vizitës së ministrit të Jashtëm grek në Tiranë, Edi Rama dhe Nikos Dendias zyrtarizuan vendimin për të dërguar çështjen e kufirit detar në Hagë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Të gjithë anëtarët e BE-së do të kenë qasje në vaksinën COVID-19 në të njëjtën kohë

Spahn dhe komisionarja evropiane përgjegjëse për shëndetësinë, Stella Kyriakides, dhanë deklarata për gazetarët pas takimit të mbajtur nëpërmjet internetit me ministrat e...

SHBA, shkon në mbi 277 mijë numri i të vdekurve nga COVID-19

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 277.021, prej të cilëve 2.635 kanë humbur...

Picë e Pjekur në Tigan – Si Ta Përgatisni Plot Shije Vetë Në Shtëpi

Kjo është një recetë fantastike, me shije të mrekullueshme e mbi të gjitha krejt e shëndetshme. Kjo recetë kërkon...

Gjykata Kushtetuese e Kosovës jep afatin, vendimi për fatin e qeverisë Hoti merret pas 7 dhjetorit

Gjykata Kushtetuese e Kosovës sot ka përfunduar mbledhjen e saj për rastin e deputetit Etem Arifi i cili ka qenë i dënuar...

“Nëse SHBA ndërhyn për sulm…”, Irani kërcënon se do të kundërpërgjigjet ndaj Emirateve të Bashkuara Arabe

Irani i ka dërguar një mesazh kërcënues Emirateve të Bashkuara Arabe. Siç raportojnë mediat e huaja, mësohet se Teherani ka kërcënuar princin...