Rikthehet “Përbindëshi i Detit Kaspik”

Mos i humb

​Kryeministri Hoti: Nuk e jap dorëheqjen!

Kryeministri Avdullah Hoti ka reaguar ndaj raportimeve se dorëheqjen e tij nga pozita e të parit të Qeverisë së Kosovës.

Presidenti i Iranit akuzon izraelin për vrasjen e shkencëtarit

Presidenti i Iranit sot u bashkua me zyrtarë të tjerë të lartë në akuzimin e Izraelit për vrasjen e shkencëtarit të lartë...

Gjenevë, nisin bisedimet e reja për paqen në Siri

Përfaqësuesit e qeverisë siriane, udhëheqësit e opozitës dhe shoqërisë civile do të takohen më 30 nëntor në Gjenevë për një raund të...

Irani kërcënon me hakmarrje për vrasjen e shkencëtarit

Presidenti Iranian Hassan Rouhani, e fajësoi Izraelin për vrasjen e shkencëtarit të njohur iranian në fushën e energjisë bërthamore, për të cilin...

Në brigjet perëndimore të Detit Kaspik shfaqet një relikt që ngjan me një përbindësh gjigant uji. Është e vështirë të imagjinosh që ajo “krijesë” fluturon, por në fakt, dikur ka fluturuar vërtet.

Që nga ajo ditë ka kaluar shumë kohë dhe, pas më shumë se tre dekadash, “përbindëshi” po lëviz sërish. Në korrik të këtij viti, pas një operacioni që zgjati 14 orë, një flotë me pesë mjete lundruese arritën ta nxirrnin në breg avionin gjigant të mallrave.

Tani ai qëndron në breg, pranë qytetit të lashtë Derbent, në Republikën e Dagestanit. Avioni, i quajtur teknikisht Ekranoplan, peshon 380 tonë, dhe duket se do të kalojë sërish shumë kohë para se të lëvizë sërish. Ai është i fundit i llojit të tij që ka lundruar dhe fluturuar mbi Kaspik. I braktisur atje në vitet 1990, pas rënies së Bashkimit Sovjetik, avioni ishte pjesë e flotës së bazës detare ushtarake që ndodhej rreth 100 kilometra në veri të Derbentit.

Ata që e nxorën nga fundi i detit shpresojnë që vendi të shndërrohet në një pikë turistike. Por jo vetëm kaq. Koncepti teknik i Ekranoplanit mund të rikthehet sërish në jetë, falë disa projekteve të përpunuara nga kompani ruse dhe amerikane.

Ekranoplanët janë një mjet hibrid mes avionëve dhe anijeve. Ata lëvizin mbi ujë, por faktikisht nuk e prekin kurrë atë. Organizata Detare Ndërkombëtare i klasifikon si anije, por në fakt, ata arrijnë të fluturojnë mbi ujë, në një lartësi deri në pesë metra, me një shpejtësi deri në 550 km/h.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Të gjithë anëtarët e BE-së do të kenë qasje në vaksinën COVID-19 në të njëjtën kohë

Spahn dhe komisionarja evropiane përgjegjëse për shëndetësinë, Stella Kyriakides, dhanë deklarata për gazetarët pas takimit të mbajtur nëpërmjet internetit me ministrat e...

SHBA, shkon në mbi 277 mijë numri i të vdekurve nga COVID-19

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 277.021, prej të cilëve 2.635 kanë humbur...

Picë e Pjekur në Tigan – Si Ta Përgatisni Plot Shije Vetë Në Shtëpi

Kjo është një recetë fantastike, me shije të mrekullueshme e mbi të gjitha krejt e shëndetshme. Kjo recetë kërkon...

Gjykata Kushtetuese e Kosovës jep afatin, vendimi për fatin e qeverisë Hoti merret pas 7 dhjetorit

Gjykata Kushtetuese e Kosovës sot ka përfunduar mbledhjen e saj për rastin e deputetit Etem Arifi i cili ka qenë i dënuar...

“Nëse SHBA ndërhyn për sulm…”, Irani kërcënon se do të kundërpërgjigjet ndaj Emirateve të Bashkuara Arabe

Irani i ka dërguar një mesazh kërcënues Emirateve të Bashkuara Arabe. Siç raportojnë mediat e huaja, mësohet se Teherani ka kërcënuar princin...