Mos kini zili ndaj njëri – tjetrit.

Mos i humb

E trishtë në Itali/ Lehona shqiptare ankohet për dhimbje të forta koke, vdes në spital

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali, ku një grua me origjinë shqiptare e cila u bë nënë për herë të...

Bulqizë/ Kishin dalë për të gjuajtur me çifte, 27-vjeçari qëllon për vdekje pa dashje shokun

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në Bulqizë. Rreth orës 23:30 të mbrëmjes së djeshme, në...

COVID-19, Gjermania zgjat bllokimin e pjesshëmnë të gjithë vendin

Bllokimi i pjesshëm i Gjermanisë për të parandaluar përhapjen e COVID-19 do të zgjatet deri më 20 dhjetor, vendosën sot në mbrëmje...

Eksperti i PD: 6 ambulanca në rresht me pacientë duke pritur shtrimin e tyre në spital

Eksperti i shëndetësisë në PD, Gazment Koduzi ka publikuar pamje nga spitali COVID 2 ose ndryshe Sanatoriumi ku disa ambulanca me pacientë...

HADITHI I TRIDHJETË E PESTË

Mos kini zili ndaj njëri-tjetrit, mos e mashtroni njëri-tjetrin…

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ t قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ: ﷺ “لَا تَحَاسَدُوا، وَلَا تَنَاجَشُوا، وَلَا تَبَاغَضُوا، وَلَا تَدَابَرُوا، وَلَا يَبِعْ بَعْضُكُمْ عَلَى بَيْعِ بَعْضٍ، وَكُونُوا عِبَادَ اللَّهِ إخْوَانًا، الْمُسْلِمُ أَخُو الْمُسْلِمِ، لَا يَظْلِمُهُ، وَلَا يَخْذُلُهُ، وَلَا يَكْذِبُهُ، وَلَا يَحْقِرُهُ، التَّقْوَى هَاهُنَا، وَيُشِيرُ إلَى صَدْرِهِ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ، بِحَسْبِ امْرِئٍ مِنْ الشَّرِّ أَنْ يَحْقِرَ أَخَاهُ الْمُسْلِمَ، كُلُّ الْمُسْلِمِ عَلَى الْمُسْلِمِ حَرَامٌ: دَمُهُ وَمَالُهُ وَعِرْضُهُ”.

رَوَاهُ مُسْلِمٌ [رقم:2564].

Ebu Hurejra, Allahu qoftë i kënaqur me të!, përcjell se i Dërguari i Allahut ﷺ ka thënë:

“Mos kini zili ndaj njëri-tjetrit, mos e mashtroni njëri-tjetrin, mos e urreni njëri-tjetrin, mos ia ktheni shpinën njëri-tjetrit, mos ndërhyni në shitblerjen e tjetrit. Bëhuni robër të Allahut, vëllezër të vërtetë. Muslimani është vëlla i muslimanit: nuk i bën padrejtësi, nuk e tradhton, nuk e gënjen e as nuk e poshtëron. Devotshmëria është këtu.” – këtë e tha tri herë, duke bërë me shenjë në gjoksin e tij. “I mjafton si e keqe njeriut ta përulë vëllanë e vet musliman. Kundrejt muslimanit muslimani në tërësi është i paprekshëm: gjaku, pasuria dhe nderi i tij.”

E shënon Muslimi [numër 2564].

Dobit e Hadithit:

1) Ndalimi i zilis, zilia (hasedi) është: urejtja e të mirave që Allahu xh.sh. i ka dhënë dikujt qoft ajo me shpres që të largohen mirësit prej tij ose jo.

2) Ndalimi i mashtrimit të njeri tjetrit në përgjithsi e sidomos në shitblerje në tregti.

3) Ndalimi i urejtjes mes muslimanëve, dhe duke përdor analogjinë themi e kundërta urdhërohemi ta duam njëri tjetrin.

4) Ndalimiqë njëri tjetrit tia kthejmë shpinën qoftë ajo me trup apo me zemra.

5) Ndalimi i ndërhyrjes në shitblerje vazhdon gjatë kohës kur ekziston mundësia për të prishur kontratënapo pas saj.

6) Detyrushmëria e vllazëris në bazë të adhurimit e besimit.

7) Ndalimi i padrejtësis të njëri tjetrit.

8) Ndalimi i tradhtisë, duke përdor analogjinë, themi e kundërta obligohemi ti ndihmojmë qaoftë kur bën padrejtësi ose kur i bëhet.

9) Ndalimi i gënjeshtrës dhe e kundërta detyrushmëria e të qenurit të drejt.

10) Ndalimi i ofendimit të muslimanit sado që është i varfër apo i pa ditur.

11) Devotshmëria vendin e ka në zemër e dalin në shesh shenjat e saj në gjymtyra.

12) Detyrushmëria e respektimit të muslimanit në këto tre gjëra:

a) gjakun,

b) pasurinë,

c) nderin e tij

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Bukëvale në Shtëpi – Ideale Për Një Darkë të Ngrohtë, të Shijshme

E ëmbël apo e kripur, bukëvalja mbetet përherë një nga gatimet më të hershme e të shijshme të kuzhinës tradicionale shqiptare.

A Duhet Ngrënë Banane Me Stomak Bosh – Përgjigjet

Nga të gjitha vaktet që konsumojmë në ditë, mëngjesi është absolutisht më i rëndësishmi. Këshillat e ekspertëve thonë se...

Facebook do të vë në qarkullim kriptovalutën e saj

Facebook dhe partnerët e saj po përgatiten të lëshojnë kriptovalutën qysh në janar të vitit të ardhshëm, raportoi Financial Times të premten,...

Situata në Afrikë/ Mbi 2,15 milionë raste me COVID-19

Numri i të infektuarve me koronavirusin e ri (COVID-19) në kontinentin e Afrikës ka shkuar në mbi 2 milionë e 150 mijë.

Kërkesat e avokatëve/ Haxhia: Do të reagojmë nëse nuk merren parasysh

Një drejtësi që i bindet vetëm prokurorisë dhe nuk merr parasysh kërkesat e avokatëve, që mbrojnë në fushëbetejën e gjyqësorit interesat e...