NASA dhe Nokia po vendosin një rrjet 4G në Hënë

Mos i humb

Lleshaj njofton hapjen e 6 zyrave të reja të aplikimit për dokumente biometrike jashtë Shqipërisë. Ja çfarë duhet të dini

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ishte sot për inspektim në zyrën e aplikimit për dokumente biometrike, në Njësinë Administrative nr. 6, Kombinat.

Japonia lëshon në hapësirë satelitët për komunikim me shpejtësi të lartë

Japonia me anë të raketës H2A ka lançuar në hapësirë dy satelitë komunikimi që do të mundësojnë komunikim me shpejtësi të lartë.

Pse aroma natyrale e trupit tonë, ndryshon me kalimin e viteve

Një eksperiment tregon se ne jemi në gjendje të identifikojmë moshën e njerëzve vetëm nga aroma e tyre. Ka një sërë arsyesh...

Policia italiane zbulon dhjetra qendra ilegale të testimit për Covid-19

Policia italiane ka zbuluar sot dhjetra qendër ilegale ku kryheshin testimet për koronavirusin.Mësohet se disa prej tyre përdornin kite të papërshtatshme ose...

Shërbimi celular shumë shpejt mund të shkojë përtej kësaj bote. NASA ka firmosur një kontratë me Nokia prej 14.1 milionë dollarësh për të ndërtuar rrjetin e parë celular në Hënë. Gjigandi hapësinor thotë se 4G mund të sigurojë një komunikim më të besueshëm, në distancë më të gjatë se standardet aktuale të radios në Hënë.

Nokia tha se teknologjia e saj do të përdoret për të siguruar lidhje për “çdo aktivitet që astronautët duhet të kryejnë”, nga aftësitë e komunikimit me zë dhe video deri te vendosja dhe kontrolli i ngarkesave robotike dhe sensore. Gjithashtu do të projektohet për t’i bërë ballë veçorive të sipërfaqes hënore si temperatura ekstreme, rrezatimi dhe vakumi i hapësirës.

“Me financimin e NASA-s, Nokia do të shikojë se si teknologjia mund të modifikohet për mjedisin hënor për komunikime të besueshme,” tha administratori i NASA-s, James Reuter. Rrjeti hënor i Nokias është pak më ndryshe nga ai që përdor në Tokë, kryesisht për shkak se vetë pajisja duhet të jetë në gjendje të “përballojë kushtet e vështira të nisjes dhe uljes hënore, dhe të veprojë në kushtet ekstreme të hapësirës”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Galaxy S20 FE do të marrë One UI 3.0 (Android 11) më shpejt sesa pritej

Në fillim të kësaj jave, Samsung ka publikuar udhërrëfyesin për azhurnimin One UI 3.0, duke konfirmuar planet për azhurnimin e mbi 40...

Presidenti Vuçiç paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një...

Shpërthim në qendër të Beogradit, raportohet për një të vdekur, dy të plagosur

Një shpërthim është regjistruar sot në Beograd, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 10:00 në qendër...

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19

Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të...

Pas 40 vitesh banim në shtëpinë e tij, i moshuari bën zbulimin e pazakontë

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Një 68-vjeçar ka zbuluar një bodrum që shërbente si strehë të sulmeve ajrore...