Biskota me Xhenxhefil – Aromë dhe Shije Perfekte

Mos i humb

Zgjedhjet e 25 prillit/ Publikohet ekstrakti i tretë i listave, ja si mund ta verifikojë emrin gjithsecili

Ministria e Brendshme publikon sipas përcaktimeve ligjore, ekstraktin e tretë të listave zgjedhore për zgjedhjet për Kuvendin e Shqipërisë, të datës 25...

Vret pronarin e hotelit ku punonte për borxhin 200 euro, si u zbulua shqiptari nga policia greke

Policia greke zbulon vrasjen e një pronari hoteli në Santorini, siç raportojnë mendiat vendase. Trupi i 69-vjeçarit grek Nikos...

Merkel: Nuk u arrit përparimi i dëshiruar në marrëdhëniet BE-Turqi

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, tha se nuk është arritur përparimi i dëshiruar në marrëdhëniet midis Bashkimit Evropian (BE) dhe Turqisë.

Lleshaj njofton hapjen e 6 zyrave të reja të aplikimit për dokumente biometrike jashtë Shqipërisë. Ja çfarë duhet të dini

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ishte sot për inspektim në zyrën e aplikimit për dokumente biometrike, në Njësinë Administrative nr. 6, Kombinat.

Biskotat shkojnë me çdo gje, qumësht, çaj, kafe, lëng frutash e çdo gjë tjetër që mund t’ju vijë ndër mend.

Të shijshme në mëngjes, pasdite apo mbrëmje e të dashura për të gjithë familjen

Për këtë arsye, në mënyrë që të pasuroni me ëmbëlsi  çastet e ditës tuaj AgroWeb.org ju këshillon që të provoni biskotat me xhinxher.

Përvëçse të shijshme, ato kanë edhe një prekje edhe më të veçantë të pikantes që xhinxheri ofron.

Provojini për më shumë shije dhe aromë në të gjithë shtëpinë.

Përbërësit për 18 biskota

50 gr sheqer kaf

50 gr xhinxher i freskët

125 gr gjalpë

65 gr sheqer

1 e verdhë veze

360 gr miell

Lëkurë limoni e grirë

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete AgroWeb.org ju këshillon që të filloni me pastrimin dhe qërimin e xhinxherit të freskët.

Më pas priteni atë në copëza të vogla dhe hidheni në një mikser bashkë me sheqerin kaq dhe vetëm 50 gr miell.

Përziejini të gjithë këta përbërës me shpejtësi derisa të formohet një masë e shkrifët e njëtrajtëshme dhe hidheni të gjithën në një enë të thellë.

Shtoni tek ena gjalpin e prerë në kubikë e në temperaturë ambienti, bashkë pak lëkurën të grirë  limoni dhe sheqerin.

Përzieni çdo gjë me anë të një luge ose sptule derisa të formoni një masë homogjene në formën e brumit.

Më pas hidhni aty të verdhën e vezës, dhe miellin  e mbetur për ta punuar më pas të gjithë masën me duar.

Formoni miellin e zakonshëm, të mbledhur e pa kokrriza.

Vendoseni në një tavolinë pune të spërkatur me pak miell dhe jepini formë rrethore me duar.

Mbështilleni me një qese kuzhine, futeni në frigorifer për 1 orë e më pas vendoseni sërish në tavlinën e punës për ta hapur me një petës.

Hapni një petë mestare me 2-3 cm trashësi dhe jepini forma rrethore biskotave tuaja ose sipas dëshirës tuaj.

Vendosini sërish në frigorifer për 10-15 minuta në mënyrë që të ruajnë formën gjatë pjekjes e më pas vendosini në një tavë të shtruar me letër pjekje dhe futini në furrë.

Lërini ato të piqen në furrë të papangrohur për 25-30 minuta në temperaturën 180 gradë.

Kur të kenë marrë gnjyrë të artë janë gati për tu shijuar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Zvicra përditëson listën e “vendeve me rrezik”, shtohet Maqedonia e Veriut

Zvicra përditësoi listën e “vendeve me rrezik” të kufizimit të udhëtimit për të parandaluar përhapjen e koronavirusit (COVID-19). Zyra...

Nënshkruhet marrëveshja/ Shqipëria dhe Kosova do të kenë një hapësirë të përbashkët konsullore në Strugë

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, nëpërmjet një reagimi në Facebook, ka njoftuar mbi marrëveshjen e nënshkruar...

Burg për dy të rinjtë, tentuan të transportonin dy bomba me telekomandë drejt Malit të Zi! Zbardhet dëshmia

Gjykata e Lezhës ka lënë në burg dy personat e kapur me bomba me telekomandë në tentative për t’i trafikuar drejt Malit...

Kosovarët pushtojnë pikën kufitare të Morinës për një fundjavë në Shqipëri

Mëngjesin e kësaj të shtune, pika kufitare e Morinës ka pasur një fluks të lartë mjetesh që drejtoheshin nga qytetarë kosovarë.

Më shumë arsye për të kaluar në IQOS?

Në javën e parë të korrikut 2020, Administrata e Ushqimit dhe Barnave e Shteteve të Bashkuara (FDA) deklaroi se tani ka autorizuar...