NASA publikon imazhet e pabesueshme të lindjes dhe perëndimit të diellit në planetin Mars

Mos i humb

NASA ka publikuar një video me imazhe të pabesueshme dhe vërtet magjike të lindjes dhe perëndimit të diellit në planetin Mars.

Është hera e parë që lindja dhe perëndimi i diellit në planetin Mars mund të shihen kaq qartë.

Imazhet u kapën nga roveri Curiosity i NASA-s, i cili u largua nga Toka në vitin 2011 dhe u ul në planetin tonë fqinj në vitin 2012.

Janë mbresëlënëse pamjet e publikuara nga NASA nga planeti Mars. Por gjëja më mbresëlënëse është se ato i ngjajnë tokës.

Nëse dikush nuk do ta dinte se këto imazhe të lindjes dhe perëndimit të diellit janë nga Marsi, do të betohej se ato janë filmuar diku në planetin tonë.

Shumica e reve në Mars fluturojnë jo më shumë se 37 milje (60 kilometra) mbi tokë dhe përbëhen nga akulli i ujit.

Sondazhi i fundit i NASA-s bazohet në vëzhgimet e vitit 2021 të reve të natës, sepse, në të njëjtën mënyrë si në Tokë, retë ofrojnë informacion jetik për shkencëtarët që shpresojnë të kuptojnë më shumë rreth motit të planetit.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit