Ndërroi jetë Alajdin Demiri, ish-kryetari i Komunës së Tetovës

Mos i humb

Kroaci, 1.131 raste me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Kroaci janë raportuar 1.131 raste të tjera me koronavirusin e ri (COVID-19), ndërsa një person ka...

Trump agresiv, sulmon edhe bashkëpunëtorët e tij/ Ndryshojnë rregullat për debatin presidencial

Kanë ngelur dy javë para mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale në SHBA dhe një Donald Trump tejet agresiv po shfaqet ditë pas dite,...

Ndërtimi i aksit Orikum-Dukat dhe termocentrali i Vlorës, çfarë thotë ministrja Balluku për dy projektet: Shumë shpejt…

Në konferencën e përbashkët me kryeministrin Edi Rama, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku tha se së shpejti nis zbatimi në...

Shëndeti Mendor – Hipertensioni Dhe Ndikimi i Tij Tek Demenca

Sipas Institutit të Shëndetit Publik, demenca është një term që përshkruan një grup simptomash: si humbja graduale e kujtesës, rënia e aftësisë për të...

Ish-kryetari i Komunës së Tetovës dhe ish-ambasadori i Maqedonisë në Zvicër, Alajdin Demiri ndërroi jetë mbrëmë në moshën 65 vjeçare pas një sëmundjeje të shkurtër.

Demiri ka lindur më 19 dhjetor të vitit 1954 në Tetovë. Ka studiuar sociologji në Sarajevë nga viti 1973 deri më 1977. Nga viti 1990 deri në 1995 studioi frëngjisht në Zvicër.

Ka punuar si gazetar në redaksinë e gjuhës shqipe në Radio Televizionin e Maqedonisë ndërsa ka qenë dhe profesor në shkollë të mesme si dhe i punësuar në bibliotekën e qytetit.

Në vitin 1995 kyçet në politikë, në Partinë për Prosperitet Demokratik ndërsa në vitin 1997 si kandidat i Partisë Demokratike Shqiptare zgjidhet kryetar i Komunës së Tetovës.

Ai ishte kryetar i Komunës së Tetovës në periudhën 1997-1998.

Në periudhën 2000-2002 ishte ambasador i Republikës së Maqedonisë në Zvicër.

Që nga viti 2001 ka punuar në Universitetin e Evropës Juglindore ku si drejtor i Bibliotekës “Maks Van der Shtul” u pensionua këtë vit.

Gjatë viteve të fundit ishte aktiv si analist politik, duke analizuar zhvillimet politike në vend.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.

Korea e Jugut përballet me një kllaster të ri infeksionesh me COVID-19

Një kllaster infeksionesh përreth zonës së Seulit të Madh i ka shkaktuar Koresë së Jugut edhe një sfidë tjetër për të luftuar...

Meksika miraton ligj për të siguruar qasjen e qytetarëve në plazhet e vendit

Meksika miratoi një ligj i cili kërkon që pronarët e tokave të lejojnë qasjen për qytetarët nëpërmjet tokave të tyre në plazhet...

Ministrja e Jashtme e Belgjikës në kujdes intensiv për shkak të COVID-19

Ministrja e Jashtme e Belgjikës dhe ish-kryeministrja, Sophie Wilmes është shtruar në spital në kujdesin intensiv për shkak të koronavirusit (COVID-19).

Byrek i Shijshëm me Gjizë dhe Petë Qumështi – Receta Fantastike

Padyshim që shija e kësaj recete do t’ju përfshijë tërësisht. Ky byrek përgatitet me peta të bëra vetë por...