Në sulmet e Armenisë ndaj Azerbajxhanit deri tani kanë humbur jetën 11 fëmijë

Mos i humb

Nga mosmbajtja e maskës te lëvizja pas orës 22:00, policia gjobit mbi 600 qytetarë brenda 24 orëve

Policia e Shtetit ka gjobitur 659 qytetarë për për mosvendosjen e maskave mbrojtëse anti-Covid, gjatë 24 orëve të fundit.

Fluksi i infektimeve/ Hapet COVID 4, shtrohen pacientët e parë! Manastirliu: Po përgatitemi për skenarët e tjerë

Rastet ditore të infektimeve me Covid, vijojnë të jenë të larta në vendin tonë. Për shkak të kësaj situate, mbrëmjen e sotme...

E hëna nis me rënie të shifrave, Kosova regjistron 11 viktima dhe 539 raste të reja me COVID-19

Kosova ka nisur këtë javë me një rënie të shifrave nga COVID-19. Në krahasim me të dielën, sot Kosova ka regjistruar më...

Australia kërkon nga Kina që të kërkojë falje pas imazhit të një ushtari australian me thikë të gjakosur pranë një fëmijë afgan

Marrëdhëniet e Kinës me Australinë u tensionuan edhe më shumë pas shpëndarjes së një imazhi të një ushtari australian me një thikë...

İDRİS OKUDUCU

Të paktën 11 fëmijë kanë humbur jetën, ndërsa 8 të tjerë janë plagosur deri më tani nga sulmet e Armenisë në drejtim të vendbanimeve të Azerbajxhanit me raketa balistike dhe bomba thërrmuese që nga 27 shtatori.

Anadolu Agency (AA) ka përpiluar të dhënat për sulmet armene të datave të ndryshme që shkaktuan humbje jete të fëmijëve.

Armenia më 27 shtator, ditën e parë të konfliktit, sulmoi me artileri të rëndë fshatin Kaşaltı Karakoyunlu të Naftalan.

Si pasojë e të shtënave artilerike dy fëmijë të moshave 13 dhe 14-vjeçare humbën jetën në oborrin e shtëpive të tyre.

Ndërkohë në sulmet ndaj vendbanimeve azerbajxhanase në periudhën 28 shtator-16 tetor kanë humbur jetën 4 fëmijë.

Qyteti i dytë më i madh me një popullsi prej rreth 500.000 personash, Ganja më 17 tetor u sulmua me raketë balistike të rangut të mesëm, si pasojë e së cilës humbën jetën 4 fëmijë prej të cilëve 2 foshnja.

Në këtë sulm humbën jetën Medine Shanezarova 5-muajshe, Narin Eskerova 10-muajshe dhe Nigar Eskerova 15-vjeçare. Ndërsa shtetasi rus 13-vjeçar Arthur Mayakov i dërguar në spital ndërroi jetën më 24 tetor.

Armenia më 27 tetor sulmoi edhe fshatin Karayusuflu 10 kilometra larg qendrës së qytetit Barda, me bomba thërrmuese.

Nga sulmi humbi jetën 7-vjeçarja Aysu Iskenderova që luante me dy motrat e saj në oborrin e tyre.

As pa kaluar 24 orë nga sulmi këtë herë Armenia e qëlloi qendrën e qytetit Barda. Nga 70 të plagosurit e sulmit të djeshëm 8 janë fëmijë.

Sipas të dhënave të Kryeprokurorisë të Azerbajxhanit, nëntëdhjetë civilë kanë humbur jetën dhe 392 janë plagosur në sulmet e Armenisë me artileri dhe raketa në vendbanimet azerbajxhanase deri më tani.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Bora mbulon Zvicrën, saktësisht në ditën e parë të dimrit meteorologjik

Pikërisht në ditën e fillimit meteorologjik të dimrit, në pjesën më të madhe të Zvicrës bora ka filluar të bjerë edhe në...

Rreziku i vetëvrasjeve të të prekurve me COVID lidhet me hidroksiklorinën

Përdorimi i klorinës apo hidroksikorinës, ilaçe të përdorur kundër covid 19 mbi të gjitha në fazat e para të emergjencës mund të...

Europa pa vaksinë ndaj COVID-19 para 2021, Agjencia e Barnave cakton datat për të shqyrtuar aplikimet e Pfizer dhe Moderna

Europa duket se me të gjitha gjasat do e mbyllë këtë vit pa një vaksinë ndaj COVID-19. Agjencia Europiane...

Kosova regjistron 10 të vdekur dhe 521 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe 10 viktima nga koronavirusi...

Zvicra shtrëngon masat deri më 23 dhjetor, për t`i zbutur ato në Krishtlindje

Ministri i Shëndetësisë, Alain Berset planifikon të shtrëngojë masat e koronavirurit deri në Krishtlindje. Por vetë festa  familjare do të mundësohet të...