Nga sot rritet numri i testimeve, mund të bëhen edhe në laboratorët privat

Mos i humb

SHBA-ja nën ‘zemërimin’ e natyrës! Stuhia ‘Hanna’ godet Teksasin dhe uragani ‘Douglas’ Paqësorin

Stuhia Hanna ka goditur jugun e Teksasit, me erëra të forta dhe reshje të mëdha shiu. Tashmë SHBA-ja po përballet me dy...

Artan Hoxha zgjidhet Rektor i Universitetit të Tiranës, ja kush zë vendin e tij si Dekan i Fakultetit të Drejtësisë

Artan Hoxha është zgjedhur sot Rektor i Universitetit të Tiranës me 54% të votave. Me marrjen e postit si...

Ambasada jep detaje: Do të shohim nëse drejtuesit do ta mbajnë fjalën e tyre!

Gjatë javëve të fundit, Ambasadorja Kim ka pasur biseda të shumta mbi reformën zgjedhore me Presidentin Meta, Kryeministrin Rama, Kryetarin e Partisë...

Të dënuar për vjedhje me armë, një grua dhe një burrë në “sitën” e OFL për pasurinë

Operacioni Forca e Ligjit iu ka dërguar formularët për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë dy të dënuarve nga Tirana.

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur se nga sot do të rritet numri i testimeve.

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, në seancën e Kuvendit të Kosovës, ka bërë të ditur se që nga sot do të rritet numri i testimeve.

Ai ka bërë të ditur se sot ka nënshrkuar dy udhëzime administrative të cilat do të mundësojnë testimet në laboratorë privat dhe publik si dhe në QMF-të e Prishtinës, raporton lajmi.net.

“Sot vetëm kam nënshkruar dy udhëzimet administrative. Kam nënshkruar bordin e ri për licencim për pjesën për Covid të laboratorëve privat dhe menjëherë sot do të fillojnë edhe institucionet publike që ta rrisin numrin e testimeve edhe komuna e Prishtinës është në pritje të testimeve dhe besoj që edhe institucionet e tjera dhe private do të përgatiten për këtë punë. Kështu që ky është informacioni i fundit”, tregoi Zemaj.

Ai ka kërkuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës që të mos e politizojnë çështjen e testimeve, pasi që siç theksoi të gjithë depuetët janë testuar në bazë të listës që kryetarja Vjosa Osmani i ka dorëzuar.

“ Është mirë me e potencua dhe po e përsëris. Mos krijoni shfaqje teatrale të cilat janë të thirrura në të pavërteta sa i përket të të tesuarve, testimit nevojës për testime e sidomos ju që jeni pjesë e Kuvendit. Kryetarja e kuvendit e ka dorëzuar dy lista për testime si nevoja të kuvendit dhe të gjithë janë testuar dhe pikat e kontaktit të tyre. Andaj kjo është e vërteta dhe nëse është ndryshe përgjigjen zyrtare e ka marrë kryetarja e kuvendit dhe besoj e keni edhe ju. As nuk jeni të privilegjuar e as nuk jeni më pak të renditur se asnjë qytetar tjetër sa i përket testimeve. Të gjitha testimet sipas informacioneve janë me protolkol dhe janë të shënuara arsyet e testimit, qoftë ata që delegohen nga QKMF-të, qoftë ata në Infektivë, qoftë ata në qendrat rajonale të shëndetit publik. Andaj është mirë t’i informoni drejt qytetarët. Nuk është në interesin politik e as publik të hidhni dezinformata. Çdo statistikë zyrtare ju lutem kërkojeni dhe do ta keni. Nuk ëhstë në interesin e askujt që të bëj problematikë me testime, as t’i ik testimeve e as të shkojë në punë si i dyshuar dhe me simptoma të Covidit. Besoj që këtë duhet ta keni të gjithë parasysh. Askush nuk ka të drejt ta infektoj e ta rrezikoj tjetrin dhe kjo është e sanksionuar edhe si vepër penale. Mos luani me emërtime, por duhet të keni informata të sakta se kush kërkon testime. Ka edhe nevoja që do të shkojnë jashtë vendit për testime”, theksoi Zemaj.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Ministri i punëve të brendshme të Indisë pozitiv në COVID-19

Ministri i punëve të brendshme të Indisë, Amit Shah, tha sot se ka rezultuar pozitiv në testin për koronavirusin e ri (COVID-19)...

Libi, 55 migrantë të parregullt ndalohen në bregdetin e Mesdheut

Të paktën 55 migrantë të parregullt të kombësive të ndryshme janë ndaluar në bregdetin e Detit Mesdhe të Libisë, njoftoi sot Ministria...

Pandemia detyron Kaliforninë të lirojë 8 mijë të burgosur

Për shkak të rritjes së rasteve të reja me COVID-19, kryetari i bashkisë së Los Anxhelosit Eric Garcetti njoftoi se mund të...

Itali/ Tetë humbje jete dhe 239 raste të reja në 24 orë

Italia ka regjistruar 239 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit, ndërsa tetë persona kanë humbur jetën, një shifër...

Hedhja kudo e pajisjeve të mbrojtes personale, problem në qytetin e Nju Jorkut

Ndërsa spitalet në Nju Jork trajtojnë valën e pacientëve me COVID dhe ndërsa njerëzit veshin maska dhe doreza në dyqane ushqimore dhe...