Një letër dashurie, u mundëson çifteve të pamartuara të kalojnë kufirin

Mos i humb

Francë, EASA: Boeing 737 MAX i rikthehet shërbimit në Europë

Boeing 737 MAX, i ngujuar në pistë prej një viti e gjysmë, pas dy aksidenteve tragjike, është në rrugën e duhur për...

Lenovo prezanton laptopin me ekran që paloset

Laptopi me ekran 13-inç OLED del në shitje nga dita e sotme për 2,499 dollarë. Ideja pas këtij produkti është përdorimi i...

Putin nominohet për çmimin Nobel për Paqe

Presidenti rus Vladimir Putin është nominuar për çmimin “Nobel për paqe”. Një grup shkrimtarësh rus të udhëhequr nga Sergey...

Çmimet e barnave në Kosovë, më të shtrenjtat në rajon

Qytetarët e Kosovës paguajnë 10 milionë euro në vit barna më shtrenjtë sesa qytetarët e vendeve të rajonit, thonë nga Oda e...

Që nga e hëna, (sot) çiftet e pamartuara, kur njëri nga partnerët jeton jashtë Zvicrës, kanë sërish mundësinë që të bashkohen.

Por për këtë duhen plotësuar disa kushte. Kështu, të dy partnerët duhet të dëshmojnë se kanë partneritet për një kohë të gjatë.

Siç shpjegon Departamenti Federal i Drejtësisë dhe Policisë (FDJP) ata duhet të dokumentojnë të paktën një vizitë paraprake në Zvicër ose jashtë saj përpara hyrjes në fuqi të mbylljes së kufijve për shkak të pandemisë Covid 19.

Një kopje e pasaportës me një vulë hyrjeje ose daljeje llogaritet po ashtu si provë.

Duhet të paraqiten gjithashtu dokumente që demonstrojnë një “partneritet afatgjatë”. Departamenti në këtë kontekst i njeh si dokumente të tilla letrat ose postën elektronike, kontaktet përmes mediave sociale, faturat e telefonit, biletat e aeroplanit, fotografitë dhe të ngjashme.

Njohjet e thjeshta nga pushimet nuk konsiderohen të mjaftueshme për të pasur të drejtë hyrje, shprehet FDJP.

Përveç dëshmisë së vizitës, duhet të jetë në dispozicion një ftesë me shkrim nga partneri që banon në Zvicër, bashkë me një kopje të pasaportës.

Një konfirmim i partneritetit është gjithashtu i nevojshëm.

Të dy palët duhet të dëshmojnë për partneritetin e tyre në një letër ose dokument të skanuar.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

’Miratojmë ligjin që na leverdis’’, Vasili: Ja çfarë na tha Gjiknuri, provoi haptazi që PS nuk i do listat e hapura 100%

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka folur pas mbledhjes së Këshillit Politik për ndryshimet në Kodin Zgjedhor duke saktësuar se ajo përfundoi...

‘T’i drejtohemi ODHIR’/ Përfundon mbledhja e Këshillit Politik, Gjiknuri-opozitës: Hajdeni me një produkt fillimisht

“Thirrja ime publike është se nëse dëshiron konsensus hajde me një produkt me një model Evropian. Nëse nuk e pranojmë hajde ta...

BERZH: Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret për 5 përqind si pasojë e pandemisë

Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret rreth 5 për qind këtë vit si pasojë e pandemisë me koronavirus, mirëpo vitin e ardhshëm...

Aliyev: Luftojmë derisa ushtria armene të largohet nga tokat tona

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, u zotua se do të luftojë derisa forcat armene të largohen nga territori i kontestueshëm i Nagorno...

Nga politika te koronavirusi/ Pesë momentet kryesore të debatit mes Trump dhe Biden

Debati i parë i zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 ishte i zjarrtë nga fillimi deri në fund. Presidenti Donald...