Nobeli në ekonomi, e fitojnë dy ekspertë amerikanë

Mos i humb

‘Trafik droge, vjedhje me pasojë vdekje’, OFL u kërkon llogari për pasurinë 5 të dënuarve

Operacioni Forca e Ligjit iu kërkon të deklarojnë burimet e pasurisë pesë personave të skeduar nga drejtësia për vepra të ndryshme penale.

Lazanja Me Mish Pule – Receta Perfekte Për Një Drekë Plot Shije

Kjo është një recetë pak larg asaj tradicionale të lazanjës së famshme. Receta e mëposhtme e këshilluar nga AgroWeb.org përmban mishin e...

Vijojnë shifrat e larta/ Tre humbje jete dhe 302 raste të reja me Covid 19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë njoftoi sot për situatën e Covid 19 në vendin tonë. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 3 humbje...

Gripi godet fort Korenë e Jugut, shkon në 32 numri i personave që kanë humbur jetën pasi bënë vaksinën

Një djalë 17 vjeçar humbi jetën pasi para disa ditësh bëri vaksinën e gripit duke e çuar në 32 numrin e personave...

Amerikanët Paul R. Milgrom dhe Robert B. Wilson u shpallën fitues të çmimit Nobel në ekonomi për “përmirësimet në teorinë e ankandit dhe shpikje të formateve të reja të ankandit”.

Fituesit u shpallën në Stokholm nga Goran Hansson, sekretari i përgjithshëm i Akademisë Mbretërore Suedeze të Shkencave.

Nobeli i ekonomisë përmbyll një javë çmimesh prestigjoze, ndarja e të cilave erdhi në kohën kur pjesa më e madhe e botës është duke u përballur recesionin më të rëndë që nga Lufta e Dytë Botërore për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Çmimi për ekonominë nisi të ndahet në vitin 1969. Vitin e kaluar, atë e morën dy studiues Instituti Teknologjik i Masaçusetsit dhe një tjetër nga Universiteti i Harvardit, për hulumtimet e tyre në përpjekjet për të ulur varfërinë në borë.

Pak ekonomistë mund të kishin parashikuar vjeshtën e kaluar që bota do të vihen në një bllokade disa muajshe, thotë VOA, pasi qeveritë mbyllën kufijtë e tyre, vendosën kufizime dhe urdhëruan masa të tjera për të penguar përhapjen e COVID-19, duke shkaktuar një rënie të fortë të veprimtarive të biznesit në të gjithë botën.

Çmimi prestigjioz përfshin një medalje të artë dhe një shpërblim prej 10 milion koronash, që do të thotë afërsisht 1.1 milion dollarë amerikanë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Jakup Krasniqi e pranon: Dy personat në arrati për 2 milionët e Thesarit janë anëtarë të Nismas

Kosova para dy ditësh është tronditur nga lajmi se një punëtor i Thesarit të Kosovës me iniciale L.G. dyshohet se, përmes katër...

COVID-19/ Dy kompani farmaceutike rifillojnë testimin e vaksinës

Dy kompani prodhuese barnash njoftuan të premten rifillimin e testimit në Shtetet e Bashkuara të vaksinave të tyre për COVID-19.

“Kemi 3-4 muaj sfidë”, ndalohet qarkullimi tek ish-sheshi Shqiponja. Ja si do të devijohet trafiku

Qarkullimi i mjeteve tek ish-sheshi Shqiponja, në Tiranë do të ndalohet. Shkak janë bërë punimet për ndërtimin e Unazës së Madhe tek...

Çaji Që Nuk Duhet Ta Ndani në Ditët e Ftohta

Trëndafili i Egër çmohet për vlerat e tij kurative për shëndetin e gjithë organizmit. Stina e vjeshtës dhe ajo...

Mbyllet një tjetër fazë për përzgjedhjen e kandidatëve të BKH-së, ambasada e SHBA: Procesi i vështirë, për të gjetur më të mirët e Shqipërisë

Mbyllet një tjetër fazë për përzgjedhjen e kandidatëve për Byronë Kombëtare të Hetimit. Mësohet se dje përfundoi procesi i testit për aftësitë...