Pas 6 muaj luftë, mbërrin në Turqi anija e parë me grurë nga Ukraina

0
61

Anija e parë e grurit që u nis nga Ukraina, që nga pushtimi i Rusisë, ka mbërritur në ngushticën e Bosforit të Turqisë.

Razoni, i cili mban 26,000 ton grurë, do të inspektohet sot në mëngjes përpara se të vazhdojë udhëtimin e tij për në Liban, informon albeu.com.

Rusia ka bllokuar portet e Ukrainës që kur pushtoi në shkurt, duke intensifikuar mungesën globale të ushqimit.

Sipas kushteve të një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga Turqia dhe OKB muajin e kaluar, të dyja palët kanë rënë dakord që dërgesat mund të rifillojnë.

Ukraina tha se anijet e saj detare do të udhëheqin anijet e ngarkesave nëpër ujërat që janë minuar, raporton BBC.

Në fjalimin e tij të zakonshëm të mbrëmjes të martën, presidenti Volodymyr Zelensky tha se dëshironte të shihte që eksportet e drithit të bëhen përsëri të rregullta.

“Qëllimi ynë tani është të kemi rregullsi: në mënyrë që kur një anije të largohet nga porti, të ketë edhe anije të tjera, si ato që ngarkojnë ashtu edhe ato që i afrohen portit,” tha ai.

Përveç lehtësimit të mungesës së ushqimit gjetkë, ai shpresonte se eksportet do të inkurajonin fermerët ukrainas të mbjellin fara për sezonin e ardhshëm.

“Kjo është një çështje e sigurisë ushqimore edhe për vendin tonë, tani po sigurojmë vitin e ardhshëm.”

Razoni u largua nga porti ukrainas i Odesa të hënën, duke u nisur për në Tripoli në Liban nëpërmjet ujërave turke, informon albeu.com.

Anija me flamurin e Sierra Leone do të inspektohet për mallra të ndaluara nga zyrtarë rusë, ukrainas, turq dhe të OKB-së përpara se të kalojë tranzit nëpër ngushticën e ngushtë të Bosforit.

Autoritetet ukrainase thonë se janë 17 anije të tjera me grurë që presin të largohen nga portet e vendit të Detit të Zi pasi Razoni të përfundojë udhëtimin e tij të sigurt.

Marrëveshja midis Rusisë dhe Ukrainës, e ndërmjetësuar në fund të korrikut pas dy muaj negociatash, u vu në dyshim kur Rusia lëshoi ​​dy raketa në portin e Odesës më pak se 24 orë pas shpalljes së marrëveshjes.

Besimi është i ulët nga të dyja palët, por nëse mbahet, marrëveshja do të zgjasë 120 ditë dhe mund të rinovohet nëse të dyja palët bien dakord.

Rusia dhe Ukraina së bashku përbëjnë gati një të tretën e furnizimeve globale të grurit.

Bllokada e porteve të Detit të Zi ka kontribuar në një krizë globale ushqimore me produktet me bazë gruri si buka dhe makaronat duke u bërë më të shtrenjta dhe vajrat e gatimit dhe plehrat gjithashtu rriten në çmim./albeu.com

Në vitin 2019 Ukraina përbënte gjithashtu 16% të furnizimeve botërore të misrit dhe 42% të vajit të lulediellit, sipas të dhënave të OKB-së.