Qeveria ndan 70 mijë euro për librat në gjuhën shqipe për nxënësit në Preshevë

Mos i humb

Shfrytëzim prostitucioni dhe shpërndarje droge, arrestohen dy shqiptarë në Itali

Ata ishin në kërkim që prej muajit qershor dhe ishin pjesë e një bande të shfrytëzimit të prostitucionit të grave nga Lindja...

Franca zgjeron shtetrrethimin, Greqia bllokohen lëvizjet nga ora 00:30 deri në 05:00 të mëngjesit

Zgjerohen masat kufizuese në Evropë në luftën kundër përhapjes së Covid-19. Autoritetet franceze kanë konfirmuar se do të zgjerojnë shtetrrethimin në rajone...

Byrek i Shijshëm me Gjizë dhe Petë Qumështi – Receta Fantastike

Padyshim që shija e kësaj recete do t’ju përfshijë tërësisht. Ky byrek përgatitet me peta të bëra vetë por...

“I dalë nga binarët”, Biden: Nëse fitoj zgjedhjet do krijoj një komision për reformimin e gjyqësorit amerikan

Kandidati demokrat për president, Joe Biden, tha se nëse i fiton zgjedhjet, ai do të krijojë një komision dypartiak për të shqyrtuar...

Në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës është marrë vendim që të ndahen 70 mijë euro për blerjen e librave në gjuhën shqipe për nxënësit e Luginës së Preshevës.

Është zv/ministri i Financave, Agim Krasniqi i cili tha se kanë komunikuar me zyrtarë të ministrisë së Arsimit në Shqipëri dhe shuma totale për blerjen e librave për nxënësit në Luginë, është 140 mijë euro dhe për këtë shumë janë pajtuar që ta ndajnë në mënyrë të barabartë.

“Këto mjete planifikohen të ndahen nga rezervat shtetërore për mbulimin e kostos për librat e gjuhës shqipe për nxënësit e Luginës së Preshevës”, shtoi Krasniqi.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

970 qytetarë u ndëshkuan për mosrespektim të Ligjit COVID-19

Policia e Kosovës është duke vazhduar me shpërndarjen e tiketave në bazë të ligjit anti-COVID. Gjatë 24 orëve të...

Zyrtari i lartë i BE-së rezulton pozitiv në COVID-19

Zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian, Margaritis Schinas, tha sot se ka rezultuar pozitiv në testin për koronavirusin e ri (COVID-19).

Gjykata Themelore liron “Dervish Milicin”, dyshohej për krime lufte

Dervish Krasniqi, i njohur si “Dervish milici”, është liruar nga Burgu i Sigurisë së Lartë, ku ka qenë duke u mbajtur në...

“Liri!”, shpërthejnë protestat e dhunshme në Itali kundër masave të reja ndaj pandemisë

Shpërthejnë protestat e dhunshme në Itali, kundër kufizimeve që janë vendosur nga autoritet për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Në disa qytete,...

Kajmaçina – Ëmbëlsi Magjepsëse nga Tradita Prizrenase

Shumë e ngatërrojnë me krem karamelin, e disa të tjerë me qumështorin, por kur e provon, kupton se bëhet fjalë për një...