Receta e qofteve më të shijshme që keni ngrënë në jetë

Mos i humb

Ajo është receta më e vjetër e përgatitjes së qofteve më të mira që keni ngrënë ndonjëherë. Duhen vetëm 20 minuta për t’i gatuar.

Përbërësit:

60 gr thërrime buke, 60 ml qumësht, 400 gr mish i girë viçi, 200 gr mish i grirë, 1 vezë, 30 gr djathë kaçkavall, pak arrëmyshk, 1 lugë gjelle majdanoz, 1 lugë gjelle nenexhik

vaj, kripë, piperi zi

Përgatitja:

Shtoni thërrimet e bukës në një tas mesatar sëbashku me qumështin dhe lërini për 10 minuta, derisa buka të përthithë gjithë qumështin. Më pas shtoni në të mishin e viçit dhe atë të derrit.

Hidhni vezën, djathin e grirë, arrëmyshkun, majdanozin dhe nenexhikun e copëtuar.

Spërkatini me pak kripë dhe piper të zi dhe përziejini mirë të gjithë përbërësit që të përftoni një masë homogjene.

Më pas merrni nga masa e përgatitur dhe formoni qoftet në formën që dëshironi. Vendosni një tigan me vaj dhe renditni qoftet në të.

Skuqini për disa minuta nga të dyja anët dhe renditini në një pjatë për servirje./tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit