Reshjet e dendura të dëborës mbyllin linjat ajrore dhe hekurudhore

Mos i humb

Reshjet e dendura të dëborës gjatë natës paralizuan lidhjet ajrore dhe hekurudhore në landin jugor gjerman të Bavarisë sot në mëngjes duke lënë të bllokuar mijëra udhëtarë, disa prej tyre në trena të ndaluar nga fronti i papritur i motit të keq.

Edhe pjesë të tjera të vendit përjetuan borë të dendur dhe akull, ndërsa kushtet pritet të përkeqësohen më tej mbrëmjen e sotme.

Shërbimet dimërore po punojnë për të rivendosur operacionet e sigurta në aeroportin e Mynihut, ku operacionet e fluturimit do të pezullohen të paktën deri në orën 12:00 (11:00 GMT), sipas një zëdhënësi.

Nga mesi i mëngjesit, rreth 320 nga 760 fluturimet e planifikuara për ditën ishin anuluar.

Pasagjerët u këshilluan të kontrollonin statusin e fluturimit të tyre përpara se të udhëtonin në aeroport.

Moti i rëndë gjithashtu ndërpreu shërbimet hekurudhore në Bavari, me stacionin kryesor hekurudhor në kryeqytetin Mynih, i cili u ndal virtualisht.

Shërbimet rajonale dhe në distanca të gjata drejt dhe nga qendra kryesore e transportit u pezulluan përkohësisht, përfshirë lidhjet me qytetet austriake të Salzburgut dhe Innsbruckut.

Pasagjerët në disa trena në Mynih dhe Ulm duhej të kalonin natën atje.

”Ne rekomandojmë shtyrjen e udhëtimeve për dhe nga Mynihu”, tha një zëdhënëse.

Shërbimet e metrosë, autobusët dhe tramvajet gjithashtu fillimisht ndaluan funksionimin në kryeqytetin bavarez.

Pati gjithashtu aksidente të shumta në rrugët në jug të Bavarisë, shumica e të cilave sipas policisë rezultuan në dëme materiale.

Shërbimi gjerman i motit pret që kushtet e vështira të vazhdojnë për momentin.

Reshjet e dendura të borës pritet të vazhdojnë në jug dhe juglindje deri në pasdite, por pjesë të veriut të goditura edhe nga fronti i motit të ftohtë.

Policia në Bavarinë e Epërme i bëri thirrje popullatës të qëndrojë në shtëpi.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit