Samsung poston të ardhurat më të larta që ka pasur ndonjëherë nga shitjet e telefonave

Mos i humb

COVID-19/ Zinxhiri ndërkombëtar i furnizimit me vaksina, pre e spiunazhit kibernetik

Zinxhiri ndërkombëtar i furnizimit me vaksina është shënjestruar nga spiunazhi kibernetik, bën të ditur korporata ndërkombëtare e pajisjeve të biznesit IBM.  Kompania...

“I besojmë Faucit”, tre ish-presidentët amerikanë dalin vullnetarë: Do e bëjmë vaksinën publikisht për të provuar se është e sigurt

Tre ish-presidentët Barack Obama, George W. Bush dhe Bill Clinton kanë shprehur gatishmërinë të marrin përpara kamerave vaksinën antiCovid menjëherë pasi ajo...

Joe Biden i shkruan letër shoqatës shqiptaro-amerikane: Ne do të shpëtojmë planetin

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden, i ka shkruar një letër shoqatës “Miqtë e Amerikës” me rastin...

Kryediplomati i Ukrainës: Marrëdhëniet me Turqinë në nivelin më të mirë

Marrëdhëniet midis Ukrainës dhe Turqisë janë "në nivelin më të mirë", deklaroi ministri i Jashtëm i Ukrainës. "Ne jemi...

Samsung Electronics ka njoftuar fitimet tremujore për periudhën korrik-shtator 2020.

Kompania raportoi fitimin e saj operativ të tremujorit të tretë u rrit me 59% nga viti i kaluar në 10,9 miliardë dollarë, ndërsa fitimi i saj neto u rrit në 8,2 miliardë dollarë.

Shitjet u rritën me 8% në 59 miliardë dollarë, më mirë se 57 miliardë dollarë të pritura nga analistët e anketuar nga Thomson Reuters.

Kjo është shifra më e lartë tremujore e të ardhurave ndonjëherë për gjigantin elektronik Korean, i cili thotë se ishte në gjendje të përmbushte një rritje të kërkesës së klientit pas pandemisë COVID-19.

“Edhe pse pandemia COVID-19 vazhdon në të gjithë botën, rihapja e ekonomive kryesore çoi në një rritje të konsiderueshme të kërkesës së konsumatorit”, thotë Samsung në një deklaratë.

“Samsung Electronics ishte në gjendje të përgjigjej në mënyrë agresive përmes menaxhimit fleksibël të zinxhirit të furnizimit global, duke raportuar të ardhurat e saj më të larta tremujore”.

Samsung thotë se një rritje e kërkesës për telefona inteligjentë ndihmoi në nxitjen e shifrave të të ardhurave, ndërsa fitimi operativ pa 59 për qind rritje nga viti në vit që kompania vendos për shitje më të forta si të çipave, ashtu edhe të produkteve të konsumit. Një pjesë e kërcimit të shitjes së çipave ishte për shkak të Huawei, i cili ka sanksione nga SHBA-të.

Vlen të përmendet se ndërsa Samsung lançoi disa telefona në tremujorin e mëparshëm, duke përfshirë linjën Galaxy Note 20, Galaxy Z Fold 2 dhe Galaxy Z Flip 5G. 

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Një tjetër vaksinë kundër COVID-19 hyn në provën e ‘fazës së tretë’ në Kinë

Një tjetër vaksinë e zhvilluar lokale e Kinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) ka hyrë në provën klinike të 'fazës së tretë',...

Turqi, arrestohen 11 të dyshuar për lidhje me DEASH-in

Gjithsej 11 persona për lidhje të dyshuara me grupin terrorist DEASH, u arrestuan në provincën perëndimore të Izmirit në Turqi, tha sot...

Turqia me satelitët e rinj të komunikimit do të jetë më e fuqishme në hapësirë

Me satelitët e rinj të komunikimit, Turksat 5A, 5B dhe 6A, Turqia do të jetë më e fuqishme në hapësirë, tha sot...

Draft raporti i PE: Politika të krijojë klimë besimi, thelbësore zgjedhjet e 25 prillit

Komisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian ka publikuar një draft raport mbi zhvillimet në Shqipëri.Në këtë draft raport nxiten liderët politikë në...

Mbi 65 milionë të prekur nga COVID-19 në mbarë botën

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar në mbi 65 milionë transmeton Anadolu Agency (AA).