SHBA reagon kundër sulmeve të regjimit të Asadit

Mos i humb

Turqia do të fillojë prodhimin serik të dezinfektuesit që përmban bor

Ministri i Energjisë dhe Resurseve Natyrore të Turqisë, Fatih Dönmez tha se do të fillojnë prodhimin serik të dezinfektuesit për duar që...

Ndërpritet transporti publik në tërë Kosovën

Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti, ka bërë të ditur se Ministria e Punëve të Brendshme ka marrë vendim që të ndërprenë transportin...

“Ora e Tokës 2020”, festë globale për planetin në botën virtuale

Pandemia e koronavirusit apo COVID-19 mund të ketë vjedhur madhështinë nga ngjarja e Orës së Tokës këtë vit, por nuk ka lagur...

’Viti shkollor nuk do të përfundojë më herët’’, Shahini: Po përgatitemi për mësim online edhe pas 6 prillit

Në fillim të video-mesazhit të saj, Ministrja Besa Shahini gjen rastin të adresojë një shqetësim në lidhje me një video të rreme,...

Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Morgan Ortagus, e ka cilësuar të “paturpshëm” rifillimin e fluturimeve në aeroportin e Halepit nga regjimi i Bashar al Asadit i cili vazhdon sulmet e tij në Idlib, (AA).

Nëpërmjet një deklarate nga llogaria në Twitter lidhur me Sirinë, Ortagus reagoi ndaj regjimit të Asadit i cili pak kohë më parë ka njoftuar se ka rihapur për fluturime aeroportin e Halepit.

“Asadi i cili ditë natë hedh bomba fuçi mbi popullin e Idlibit, në një mënyrë të paturpshme njofton rifillimin e fluturimeve të përgjakshme nga Damasku në ‘aeroportin e masakrave Halep’. Kjo nuk është ajo të cilën ëndërron populli i Sirisë, ata jetojnë nën makthin e vdekjes dhe shkatërrimit”, tha Ortagus.

Aeroporti ishte mbyllur pasi Halepi u mor nën kontroll nga opozitarët sirianë në vitin 2013, por ai u hap për fluturime testuese pasi regjimi i Asadit e rimori nën kontroll qytetin në vitin 2017.

Regjimi i Asadit me sulmet e mbështetura nga Rusia dhe Irani shkaktoi dhjetëra mijëra vdekje në Halep i cili është qyteti i dytë më i madh i vendit.

Forcat e regjimit të Asadit që prej dhjetorit 2016 e deri më tani kanë nën kontroll të plotë qendrën e qytetit Halep.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Iran, rritet në 2.898 numri i të vdekurve nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Iran janë shënuar 141 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e rritur në...

Rastet globale të koronavirusit tejkalojnë 800,000 persona

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara nga koronavirusi sot ka tejkaluar 800,000, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me...

Gazetari i Mianmarit përballet me burgim të përjetshëm për një intervistë

Autoritetet e Mianmarit kanë arrestuar një gazetar nën ligjin e diskutueshëm kundër-terrorizmit rreth një raporti lajmesh në lidhje me grupin rebel etnik...

British Airways pezullon të gjitha fluturimet e saj në Gatwick

Avikompania British Airways ka pezulluar të gjitha fluturimet e saj në aeroportin Gatwick pas rënies së kërkesës për shkak të shpërthimit të...

Rreth 1600 persona do të kthehen në Kosovë, të gjithë do të përfundojnë në karantinë

Qindra shtetas të Republikës së Kosovës janë kthyer tashmë në vendlindje, dhe disa qindra të tjerë do të kthehen gjatë ditëve në...