SHBA shet 1,1 milion fuçi naftë iraniane pas konfiskimit

Mos i humb

Merkel: Nuk u arrit përparimi i dëshiruar në marrëdhëniet BE-Turqi

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, tha se nuk është arritur përparimi i dëshiruar në marrëdhëniet midis Bashkimit Evropian (BE) dhe Turqisë.

Aksident me vdekje në Lushnje, shoferi humb kontrollin prej problemeve shëndetësore, u përplas me murin

Një aksident me vdekje është regjistruar paraditen e sotme në fshatin Plug të Lushnjes. 53-vjeçari N.R, duke drejtuar automjetin ”Benz”, prej problemeve...

A do rrëzohet Qeveria Hoti? Kushtetuesja mblidhet nesër për vendimin, ja lëvizjet më të fundit që po ndodhin

Nesër në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës do të mbahet seancë dëgjimore lidhur me kushtetutshmërinë e votës së deputetit Etem Arifi për votëbesimin...

Një tjetër vaksinë kundër COVID-19 hyn në provën e ‘fazës së tretë’ në Kinë

Një tjetër vaksinë e zhvilluar lokale e Kinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) ka hyrë në provën klinike të 'fazës së tretë',...

Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së njoftoi se Washingtoni shiti rreth 1,1 milion fuçi naftë iraniane nga katër anije që drejtoheshin për në Venezuelë.

“Pas prezantimit të urdhrit të gjyaktës për sekuestrim, pronari i anijeve transferoi naftën te qeveria dhe ne tani mund të njoftojmë se Shtetet e Bashkuara e kanë shitur dhe shpërndarë naftën”, tha Zëvendësprokurori i Përgjithshëm John Demers të enjten në një njoftim për shtyp.

Duke theksuar se nga shitja e naftës në Caracas përfiton Garda Revolucionare Islamike, i kategorizuar si grup i jashtëm terrorist nga SHBA, Demers tha: “Prandaj, me shumë kënaqësi mund të njoftoj se synimet tona janë të marrim fondet e humbura me sukses nga shitja e karburantit dhe t’ia dorëzojmë ato Fondit të Terrorizmit të Sponsorizuar nga Viktimat e Shteteve të Bashkuara pas përfundimit të çështjes”.

Në korrik, prokurorët federalë ngritën një proces gjyqësor për sekuestrimin e naftës në bordin e katër cisternave që Irani po përpiqej të dërgonte në Venezuelë, duke synuar parandalimin e të ardhurave për Iranin.

Në gusht, administrata e presidentit Donald Trump tha se kreu “konfiskimin më të madh të dërgesave të karburantit nga Irani” të cilat Venezuela tashmë i kishte paguar.

Vendi i Amerikës së Jugut përballet me probleme të furnizimit me benzinë ​​për shkak të sanksioneve shtrënguese të SHBA-së pasi që nafta e papërpunuar është artikulli kryesor i eksportit të vendit. Ekonomia e Iranit, e varur tradicionalisht nga eksportet e naftës, gjithashtu vuan nga sanksionet ekonomike të rivendosura nga SHBA, ku shumë vende kanë ulur importet e naftës nga Irani, duke pasur frikë nga ndëshkimet ekonomike nga Washingtoni.

Për shkak të këtyre sanksioneve, Venezuela dhe Irani ranë dakord për të shkëmbyer karburant për të furnizuar vendin e Amerikës Latine.

Një shpërthim i madh të martën preku objektet e rafinerisë kryesore Amuay të Venezuelës, e cila konsiderohet si një “sulm i qëllimshëm terrorist” nga qeveria e presidentit Nicolas Maduro. Impianti ishte në fazën e mirëmbajtjes preventive që të përgatitej për t’u lëshaur në përdorim për disa ditë për prodhimin e benzinës.

Ministri i Naftës i Venezuelës Tareck El Aissami tha se sulmi ishte “mirë i planifikuar”.

El Aissami tha të enjten se vendi ka “20 ditë rezerva strategjike” për t’iu përgjigjur veprimeve të çdo grupi terrorist “që kërkon të destabilizojë qetësinë dhe paqen e popullit të Venezuelës”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Krivokapiç, kryeministri i qeverisë së re malazeze,Dritan Abazoviç, zv/kryeministër

Parlamenti i Malit të Zi zgjodhi qeverinë e re të kryesuar nga Zdravko Krivokapiç. Dritan Abazoviç, zv/kryeministër Zgjedhja e...

Zvicra përditëson listën e “vendeve me rrezik”, shtohet Maqedonia e Veriut

Zvicra përditësoi listën e “vendeve me rrezik” të kufizimit të udhëtimit për të parandaluar përhapjen e koronavirusit (COVID-19). Zyra...

Nënshkruhet marrëveshja/ Shqipëria dhe Kosova do të kenë një hapësirë të përbashkët konsullore në Strugë

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, nëpërmjet një reagimi në Facebook, ka njoftuar mbi marrëveshjen e nënshkruar...

Burg për dy të rinjtë, tentuan të transportonin dy bomba me telekomandë drejt Malit të Zi! Zbardhet dëshmia

Gjykata e Lezhës ka lënë në burg dy personat e kapur me bomba me telekomandë në tentative për t’i trafikuar drejt Malit...

Kosovarët pushtojnë pikën kufitare të Morinës për një fundjavë në Shqipëri

Mëngjesin e kësaj të shtune, pika kufitare e Morinës ka pasur një fluks të lartë mjetesh që drejtoheshin nga qytetarë kosovarë.