Shkencëtarët publikojnë hartën më të madhe 3D të Universit

Mos i humb

Ryshfet policit, arrestohet 41- vjeçari në Kurbin, transportonte rërë nga lumi Mat

Një 41- vjeçar është arrstuar pasi me kamionin tip ‘’Scania’’ u kap duke transportuar inerte të marra nga shtrati i lumit Mat.

Zëdhënësja e PD, Ina Zhupa publikon faktet: Eri Betoni miraton planin për ndërtimin e kullave 18 kate te zona e Parkut të Liqenit

Zëdhënësja e PD Ina Zhupa me anë të një statusi në “Facebook” ka publikuar dokumente, ku faktohet se kryetari i Bashkisë së...

Zemaj paralajmëron kufizim të lëvizjes dhe tubimeve nga dita e sotme

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka paralajmëruar masa ta reja pas rritjes së rasteve me COVID-19, në Kosovë. Gjatë...

Hajdari: Më 30 korrik shkojmë drejt një hapi garantues nga maxhoranca për të hapur listat 100%.

Në përfudim të mbledhjes së këshillit politik deputetja e opozitës në parlament Rudina Hajdari, u shpreh se në këtë mbledhje morën garanci...

Sipas një deklarate të lëshuar në faqen e internetit të Universitetit Shtetëror të Ohios, harta 3D, e cila u krijua pas mbledhjes dhe analizimit të të dhënave nga qielli për dekada, tregon se si Universi ka ndryshuar dhe është zgjeruar gjatë 11 miliardë viteve.

Botuar në internet mbrëmë vonë, harta zbulon se “rreth gjashtë miliardë vjet më parë Universi filloi të përshpejtohej më shpejt sesa ishte në tetë miliardë vitet që erdhën më parë”.

Mbi 100 astrofizikanë kontribuan në hartën dhe puna rezultoi në të paktën 23 punime akademike të postuara paraprakisht të printuar në serverin arXiv së bashku me hartën.

“Një nga gjërat për të cilat ne dëshirojmë të mësojmë është evolucioni në kohë i energjisë së errët, kjo gjë misterioze që po bën që universi të përshpejtohet”, tha Ashley Ross, shkencëtarja e katalogut të projektit.

Shkencëtarët vlerësojnë se Universi është i vjetër rreth 13.8 miliardë vjet.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Dërgesa të reja të armëve vijnë për forcat e Haftarit

Gjeneral Abdulhadi Dirah, zëdhënësi i njësisë së përbashkët të operacioneve Sirte-Jufra të ushtrisë libiane, tha se duke mbajtur municion ushtarak, aeroplanët e...

Ministri i punëve të brendshme të Indisë pozitiv në COVID-19

Ministri i punëve të brendshme të Indisë, Amit Shah, tha sot se ka rezultuar pozitiv në testin për koronavirusin e ri (COVID-19)...

Libi, 55 migrantë të parregullt ndalohen në bregdetin e Mesdheut

Të paktën 55 migrantë të parregullt të kombësive të ndryshme janë ndaluar në bregdetin e Detit Mesdhe të Libisë, njoftoi sot Ministria...

Pandemia detyron Kaliforninë të lirojë 8 mijë të burgosur

Për shkak të rritjes së rasteve të reja me COVID-19, kryetari i bashkisë së Los Anxhelosit Eric Garcetti njoftoi se mund të...

Itali/ Tetë humbje jete dhe 239 raste të reja në 24 orë

Italia ka regjistruar 239 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit, ndërsa tetë persona kanë humbur jetën, një shifër...