Shtatë fakte të pazakonta për Holandën

Mos i humb

Putin mesazh urimi Metës për festën kombëtare: Zhvillimi i marrëdhënieve ruso-shqiptare do t`u përgjigjej interesave të popujve të vendeve tona

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin iu ka dërguar nga një mesazh urimi Presidentit të Republikës Ilir Meta me rastin e festës së...

Të gjithë anëtarët e BE-së do të kenë qasje në vaksinën COVID-19 në të njëjtën kohë

Spahn dhe komisionarja evropiane përgjegjëse për shëndetësinë, Stella Kyriakides, dhanë deklarata për gazetarët pas takimit të mbajtur nëpërmjet internetit me ministrat e...

Nga kufiri me Greqinë në Kukës, arrestohen 3 persona, organizonin trafikimin e klandestinëve nga Lindja e Mesme

Një operacion policor i koduar ”Storm” ka përfunduar me goditjen e një grupi të trafikut të klandestinëve nga kufiri Shqipër-Greqi në Tiranë...

Komiteti i Ekspertëve merr vendimin, Rakacolli: Masat antiCovid do të vazhdojnë pa afat, nuk ka të reja!

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur të lërë në fuqi masat kufizuese kundër koronavirusit që ishin deri më sot, 2 dhjetor.

Portali Brightside ka postuar 7 gjëra që mbase nuk i keni ditur për këtë vend, kështu që le të fillojmë!

Nuk ka qenë endacakë

Kur e lexojmë këtë, menjëherë mendojmë se sa mirë do të ishte që miqtë tanë me katër këmbë të gëzonin këtë status në çdo vend. Në fakt, kafshët, dhe veçanërisht qentë, janë shumë të mbrojtur në Holandë, kështu që edhe për shkak të abuzimit ju mund të përfundoni pas grilave.

Shtëpi në kufi

Meqenëse Holanda nuk është e madhe dhe është e mbushur me njerëz, vëmendja i kushtohet fjalë për fjalë çdo pëllëmbë hapësire. Pra, në një pjesë në kufirin me Belgjikën, kufiri ndan fjalë për fjalë disa ndërtesa – në gjysmë, kështu që praktikisht mund të mburresh për të jetuar në dy shtete në të njëjtën kohë.

Portrete në banjë

Mund të tingëllojë e çuditshme, por holandezët shpesh mbajnë portrete dhe foto të të dashurve të tyre në banjë.

Rehati në radhë të parë

Megjithëse ne shpesh i shoqërojmë Holandën dhe Amsterdamin me festa të egra dhe të çmendura, është shumë e rëndësishme këtu deri në pushime. Për shembull, shumë kafene dhe supermarkete në Holandë janë të hapura vetëm deri në orën 18:00.

Ushqim i shpejtë pak më ndryshe

Ndërsa hot-dog, hamburgerët dhe produkte të ngjashme shkojnë më shumë nëpër botë, në Holandë ato nuk janë askund aq të njohura sa patatet, të cilat bëhen në 100 mënyra. Një nga kombinimet e preferuara të holandezëve janë patatet me qepë, e cila shkon gati si e çmendur dhe mund të gjendet në shumë restorante të ushqimit të shpejtë.

Perdet praktikisht nuk ekzistojnë

Kur e gjeni veten në Holandë, mos u bëni kurioz dhe mos shikoni njerëzit në dhomën e ndenjes ose dhomën e gjumit. Tradita për të mos vendosur perde në dritare daton që nga Mesjeta, kur çdo holandez dëshironte t’i tregonte një fqinji se nuk kishte asgjë për të fshehur.

Arka e Noa-s

E gjithë historia e Holandës bazohet në luftën e vazhdueshme me rritjen e niveleve dhe përmbytjeve, kështu që ata kanë bërë kohë më parë – kërkime. Sidoqoftë, nuk kishte rrezik, një banor i pasur i vendit ndërtoi një kopje të vërtetë të arkës së Noa-s, pranë qytetit Dordrecht.

foto galeri
foto galeri
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Ushqimet e Darkës Që Ju Fryjnë Pa E Ditur

Darka, si vakti i fundit i ditës, luan një rol të rëndësishëm në mbarëvajtjen e punëve në organizëm jo vetëm gjatë natës.

Shpërthim në një depo në Britani: Rregjistrohen disa të lënduar, ende nuk ka viktima të konfirmuara

Shërbimet e urgjencës kanë konfirmuar se ka pasur një numër të madh të lënduarish në një shpërthim në një depo në Bristol...

Zëvendëskryeministër në qeverinë e re malazeze, shqiptari Abazovic me tone të ashpra në Kuvend: Duam marrëdhënie të reja me Serbinë

Dritan Abazoviç, i emëruar si zëvendëskryeministër në Qeverinë e Malit të Zi dhe tha se ekzekutivi i ri dëshiron marrëdhënie të mira...

Hungaria s’e pranon propozimin aktual të buxhetit evropian: Çdo shtet anëtar ka të drejtën e vetos

Buxheti i Bashkimit Evropian dhe pakoja financiare për rimëkëmbje pas pandemisë, nuk mund të hyjnë në fuqi pa miratimin e Hungarisë, dhe...

Mungesë mjekësh, Italia hedh sytë nga emigrantët. 27-vjeçarja shqiptare që punon në spitalin në Veneto: E ardhmja mbetet e pasigurt

Në luftë me valën e dytë të COVID-19, spitalet italiane kanë mungesë personeli, shkruan Deutsche Welle. Disa autoritete lokale tani kanë hapur...