Si duket bota përmes syve të kafshëve të ndryshme

Mos i humb

Analisti amerikan: Kim Jon-un është vaksinuar kundër Covid-19, ja kush ia siguroi

Kina i ka siguruar një vaksinë eksperimentale kundër COVID-19 liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un, dhe familjes se tij, pretendon analisti...

Më shumë se 300 protestues të arrestuar në Bjellorusi

Autoritetet në Bjellorusi kanë arrestuar më shumë se 300 protestues të cilët ishin pjesë e protestave masive kundër Alyaksandr Lukashenkas.

Sot fillon shpërndarja e vaksinave kundër gripit sezonal

Me 160 500 vaksinat e para do të imunizohen grupet më të rrezikuara në shtetin tonë. Në ndërkohë, Ministria...

Italia tjetër paketë ndihme, 8 miliardë euro për bizneset e prekura nga masat anti-Covid, 1 mijë euro për punëtorët në disa sektorë

Italia ka përgatitur një tjetër paketë ndihme për të mbështetur bizneset e prekura nga pandemia e koronavirusit. Mediet fqinje raportojnë se qeveria...

A keni menduar ndonjëherë se si dukeni në sytë e qenit tuaj? Apo edhe si e sheh botën një bletë? Vizioni i çdo lloj kafshe në Tokë është unik, dhe disa madje mund të shohin atë që ne nuk mundemi.

Qentë

Si duket bota përmes syve të kafshëve të ndryshme

Qentë nuk kanë shikim të dobët; sytë e tyre nuk janë të ndjeshëm ndaj shumicës së ngjyrave dhe ata e shohin botën në një farë mënyre të venitur. Nga ana tjetër, ata mund të shohin shumë mirë natën. Ata kanë një sens të mirë-zhvilluar të perspektivës dhe thellësisë, dhe sytë e tyre janë më të ndjeshëm ndaj lëvizjes.

Peshqit

Si duket bota përmes syve të kafshëve të ndryshme

Peshku mund të shohë me ngjyra ultravjollcë, dhe gjithçka në afërsi zmadhohet. Kjo është ndoshta arsyeja pse kaq shumë peshq duken të befasuar gjatë gjithë kohës.

Zogjtë

Si duket bota përmes syve të kafshëve të ndryshme

Miqtë tanë me pendë kanë vizion të mprehtë. Zogjtë e natës shohin shumë mirë kur nuk ka dritë, dhe gjatë ditës ata mund të shohin hije të ngjyrave që njerëzit nuk munden, si dhe rrezet ultraviolet.

Gjarpërinjtë

Si duket bota përmes syve të kafshëve të ndryshme

Gjarpërinjtë në përgjithësi kanë shikim të dobët, por ata mund të shohin rrezatim termik natën dhjetë herë më mirë se çdo teknologji moderne infra të kuqe. Megjithatë, gjatë ditës ata reagojnë vetëm ndaj lëvizjes – nëse preja e tyre nuk lëviz, ata nuk do ta kapin atë.

Minjtë

Si duket bota përmes syve të kafshëve të ndryshme
Secili prej syve të miut lëviz në mënyrë të pavarur, kështu që ata shohin dy fotografi të ndara. Bota për ta është e paqartë, e ngadaltë dhe e ngjyrosur me një ngjyrë blu-jeshile.

Lopët

Si duket bota përmes syve të kafshëve të ndryshme

Për lopët që enden, kullotat e tyre nuk janë të gjelbërta, por duken portokalli dhe të kuqe. Por ata e shohin gjithçka paksa të zmadhuar.

Bletët

What the World Looks Like Through the Eyes of Different Animals

Bletët e kuptojnë botën tre herë më shpejt sesa njerëzit. Ata gjithashtu shohin rrezet ultraviolet që ne nuk jemi në gjendje.

Peshkaqenët

What the World Looks Like Through the Eyes of Different Animals

Grabitqarët nënujorë si peshkaqenët nuk mund të shohin ndonjë ngjyrë, por shikimi i tyre nën ujë është shumë më i mprehtë se i yni.

Fluturat

What the World Looks Like Through the Eyes of Different Animals

Fluturat janë insekte të mahnitshme. Vizioni i tyre nuk është shumë i mprehtë, por ata mund të shohin shumë më shumë ngjyra dhe hije sesa qeniet njerëzore, duke përfshirë dritën ultraviolet.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Sërish rekord viktimash nga koronavirusi, ndërrojnë jetë 19 pacientë, 846 raste të reja infektimi

Vijojnë shifrat rekord të viktimave dhe infektimeve nga koronavirusi në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24...

COVID-19, Turqia në orë policore gjatë fundjavës

Në Turqi ka hyrë në fuqi bllokimi i plotë për fundjavën, si pjesë e masave për të ndaluar një valë të re...

14 viktima dhe 560 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.620...

Krivokapiç, kryeministri i qeverisë së re malazeze,Dritan Abazoviç, zv/kryeministër

Parlamenti i Malit të Zi zgjodhi qeverinë e re të kryesuar nga Zdravko Krivokapiç. Dritan Abazoviç, zv/kryeministër Zgjedhja e...

Zvicra përditëson listën e “vendeve me rrezik”, shtohet Maqedonia e Veriut

Zvicra përditësoi listën e “vendeve me rrezik” të kufizimit të udhëtimit për të parandaluar përhapjen e koronavirusit (COVID-19). Zyra...