Si të Përgatisni Lazanja me Spinaq – E Ngrohtë dhe Plot Shije

Mos i humb

PD nis fushatën elektorale, votohet sot në Kukës për 17 kandidatë. Bardhi: Votimi nga anëtarësia, hapi i madh i fitores së zgjedhjeve

Ka nisur faza e tretë e përzgjedhjes së kandidatëve për deputetë të Partisë Demokratike. Procesi i votimit të kandidatëve që dolën nga...

Regjistrohen 241 vdekje dhe 10,799 infeksione të reja në Spanjë

Në Spanjë u regjistruan 10.799 infeksione të reja Covid dhe 241 viktima Numri i të vdekurve është më i...

Salih Mustafa paraqitet para Speciales të hënën

Të hënën, më 28 shtator në orën 15, në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës (DHSK) në Hagë do...

Përplasja Kosovë-Serbi për Asociacionin, mediat serbe paralajmërojnë bllokim të dialogut

Raundi i radhës i dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i planifikuar të mbahet më 28 shtator në Bruksel është vënë në pikëpyetje...

Lazanja është një ndër ato gatime që shumë lehtë mund të fitojë zemrës e të gjithë atyre që e provojnë.

Kombinimet e saj mund t’i gjeni nga më të ndryshmet, me ose pa mish, por e rëndësishme është që shija e mrekullueshme mbetet gjithnjë aty.

Për këtë dhe shumë arsye të tjera, tavat e lazanjës janë perfekte për të kaluar vakte të ngrohta duke kënaqur të gjithë familjen.

Në recetën e sotme nga AgroWeb.org gjeni të shpjeguar një ndër kombinimet më të mrekullueshme e të shëndetëshme të lazanjës.

Atë me spinaq, djathë dhe erëza të ndryshme.

Lazanja me spinaq më siguri do të kthehet në një ushqim të preferuar po aq shpejt sa ajo tradicionalja me mish e salcë.

Ndiqeni më poshtë mënyrën e saktë dhe të mrekullueshme të përgatitjes së kësaj recete të veçantë.

Përbërësit

1 kuti me makarona për lazanja

50 gr djathë kaçkavall i grirë

450 gr salcë domatesh

1 kg spinaq

750 gr gjizë pa kripë

1 qepë e madhe

3 thelbi hudhër

1 lugë gjelle rigon

1 vezë e madhe

kripë

piper i zi

vaj ulliri

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete AgroWeb.org ju këshillon që të filloni duke ngrohur furrën në temperaturën 180 gradë C.

Ndërkohë vini  në zjarr një tenxhere të mbushur me ujë dhe kripë dhe kur uji të fillojë të ziejë, fusni petët e lazanjas dhe lërini për disa minuta.

Veproni njësoj si me zierjen e makaronave normale, por mos i lini petët tuaja të zbuten plotësisht.

Më pas nxirrini nga uji thajini pak, duke i vendosur në një letër dhe vazhdoni me përgatitjen.

Hiqni tenxheren dhe vendosni në zjarr një tigan duke i shtuar dhe pak vaj ulliri.

Më pas shtoni qepën e grirë hollë, hudhrën e grirë, pak kripë, piper të zi të bluar dhe rigon.

Përzieni mirë dhe më pas shtoni spinaqin e pastruar mirë dhe të prerë në fije të holla.

Lëreni tiganin në zjarr mesatar, duke përzier përbërësit herë pas here, ndërkohë në një enë të thellë hidhni të gjithë gjizën pa kripë.

Po aty shtoni vezën dhe djathin kaçkavall të grirë, me pak kripë dhe piper.

Kur spinaqi të jetë gati hiqeni nga zjarri dhe lëreni mënjanë.

Ndërkohë zgjidhni një tavë mesatare pjekje dhe shtroni 4-5 petët e para të lazanjas, duke i mbivendosur pak tek njëra tjetra.

Shtoni sipër tyre 1-2 lugë gjelle me salcë domatesh e më pas një shtresë me spinaq dhe një shtresë me gjizë.

Bëni kujdes që këto shtresa të jenë të gjitha të përhapura në mënyrë të barabartë nëpër të gjithë petët tuaja të lazanjave.

Më pas vendosni sërish një shtresë me petë për lazanja rreth 4-5 prej tyre, hidhni pak salcë domatesh, spinaq dhe gjizë.

Bëjeni këtë derisa të mbarojnë të gjithë petët e makaronave dhe përbërësit e tjerë.

Në fund spërkateni me pak salcë sipër dëshirës dhe pak djathë kaçkavall të grirë.

Për Pjekjen

Mbulojeni tavën me letër pjekje ,në mënyrë që të krijojë një hapësirë hermetike në tavë dhe aromat të mos dalin jashtë.

Futeni tavën tuaj të piqet në temperaturë 180 gradë për rreth 45 minuta.

Më pas hiqni letrën që vendosët sipër dhe lëreni të piqet edhe për 15 minuta të tjera.

Kur të jetë pjekur dhe salca të jetë mpiksur mirë lart, hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet për 10 minuta.

Lëreni  të ftohet në temperaturë ambienti e më pas mund ta prisni dhe ta shërbeni sipas dëshirës tuaj.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Si të pastrojmë këpucët e bardha, 8 mënyra të thjeshta me produkte shtëpiake

Këpucët e bardha janë pjesë e garderobë së të gjithëve pothuajse. Fatkeqësisht, meqenëse ato bëhen...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë...

COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar...

Katari refuzon presidencën e radhës në Ligën Arabe

Katari ka refuzuar të marrë presidencën e radhës në Ligën Arabe nga e cila u tërhoq Palestina. Sipas rregullores...

Virusi i ri ‘Alien’ mund të vjedhë kredencialet nga 226 aplikacione duke përfshirë Facebook, Gmail, Snapchat

Një ekip i studiuesve të sigurisë IT nga ThreatFabric kanë zbuluar një lloj të ri malware Android që vjen me një gamë...