Siri, konfiskohen municionet e armëve të rënda të terroristëve

Mos i humb

Në Tel Abyad të Sirisë i cili ndodhet brenda zonës së operacionit “Burimi i Paqes” janë konfiskuar gjithsej 285 copë municione të armëve të rënda, kryesisht predha të mortajave që i përkisinin organizatës terroriste PKK/YPG.

Ministria turke e Mbrojtjes njoftoi se Frocat e Armatosura të Turqisë (TSK) vazhdojnë punimet për skanim-pastrimin e zonës në Tel Abyad.

Në kuadër të punimeve eliminohen minat dhe shpërthyesit me të cilët organizata terroriste PKK/YPG ka ngritur kurthe.

Si rezultat i punimeve për skanim-pastrimin e zonës, në Tel Abyad janë zbuluar gjithsej 285 lloje municionesh që përbëhen nga 32 predha mortaja Katjushka, 18 predha 82 mm, 221 predha 106 mm dhe 14 predha 120 mm.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit