Situatë shqetësuese në Vaud: konferencë e jashtëzakonshme shtypi

Mos i humb

COVID-19 në Greqi, 2.013 raste të reja dhe 101 viktima gjatë 24 orët e fundit

GREQI- Në shtetin fqinj Greqinë rastet me COVID-19 nuk dinë të ndalet, gjatë ditës së sotme janë shënuar 2.013 raste të reja...

Bruksel, PE: Forcim i sigurisë së komunikimit në institucionet e BE-së

Parlamenti Europian kërkoi dje një forcim të sigurisë së komunikimit në institucionet europiane, pas ndërhyrjes së një gazetari...

Festa e Pavarësisë/ Lavrov uron Ramën dhe kërkon bashkëpunim: Aktivizimi i kontakteve midis MPJ-ve do kontribuojë në zhvillimin e marrëdhënieve

Një tjetër mesazh urimi nga Rusia me rastin e festës së Pavarësisë. Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov i ka dërguar një...

Lleshaj njofton hapjen e 6 zyrave të reja të aplikimit për dokumente biometrike jashtë Shqipërisë. Ja çfarë duhet të dini

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ishte sot për inspektim në zyrën e aplikimit për dokumente biometrike, në Njësinë Administrative nr. 6, Kombinat.

Numri i rasteve me koronavirus në Kantoni n Vaud po rritet. Sërish kanë filluar të infektohen më tepër njerëzit mbi 65 vjeç. Shtrimet në spital po rriten – kryesisht në të njëjtën grupmoshë. Në një konferencë për shtyp, përgjegjësit e Spitalit Universitar të Lozanës po shpjegojnë se si janë duke vepruar. Konferenca po transmetohet drejtpërdrejt në shumë media zvicerane

“Kjo është një situatë shqetësuese”, thotë Rebecca Ruiz, ministre e shëndetësisë për kantonin Vaud “Ne dhe spitalet tona ende nuk jemi në kufijtë e fundit të rezervave,” thekson ajo. Por megjithatë duam të parandalojmë që të ndodhë diçka e tillë. Prandaj, tani duhet të merren masa.

Philippe Eckert, Drejtori i Spitalit Universitar në Lozanë, shpjegon se janë dy qëllime kryesore: njëri, për të mbrojtur punonjësit dhe tjetri, për të trajnuar punonjësit sa më mirë që të jetë e mundur në mënyrë që ata të mund të përballen me situatën e re të koronavirusit.

Masat si mbajtja e materiali maskave ​​dhe e dorezave janë të mjaftueshme. Edhe pse ka punonjës të infektuar, raporti i tyre me numrin e përgjithshëm të të infektuarve në kanton është i ngjashëm, d.m.th. nuk vlerësohet si shqetësues. “Ishte ndryshe në valën e parë, nuk dihej çfarë na priste”, thotë Eckert.

Për ndryshim nga vala e parë, punonjësit tani mund të ma edhe pushime dhe orët e punës javore nuk duhej të rriteshin në mbi 50 orë. Ekziston një çerdhe për emergjencat dhe vendet shtesë të parkimit në mënyrë që transporti publik të mos jetë i nevojshëm.

14 shtretër të rezervuar për pacientët me kurorë
“Sot spitali ynë funksionon në mënyrë të përsosur,” thotë ai. 90shtë 90 për qind e plotë, por shtretërit dhe dhomat janë rezervuar në sektorë të ndryshëm në mënyrë që të mund të pranojnë pacientë me kurorë. Ka gjithsej 14 shtretër.

Isabelle Lehn, kreu i departamentit të infermierisë në Spitalin Universitar të Lozanës, gjithashtu informon se janë punësuar rreth 90 persona shtesë të cilët mund të përdoren për t’u kujdesur për pacientët. Këta janë kryesisht studentë të mjekësisë që kanë dalë vullnetarë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Mbi 65 milionë të prekur nga COVID-19 në mbarë botën

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar në mbi 65 milionë transmeton Anadolu Agency (AA).

Gjykata e Korçës shpall moskompetencë për çështjen e Zani Caushit, avokati: Do e çojmë në Strasburg

Avokati i Zani Caushit ka zbuluar se tashmë që Gjykata shpalli moskompetencë çështja do të shkojë në Gjykatën e Strasburgut.

Kek Bakllava me Shurup Mjalti dhe Arra – Shije Mahnitëse

Përgatitja e bakllavasë është një proçes shumë i dashur dhe i komplikuar njëkohësisht në përgatitje për çdo amvisë. Shija...

Lufta ndaj COVID-19, Gjermania zgjat kufizimet, Austria dhe Spanja planifikojnë t’i lehtësojnë ato

Në përpjekje për të mbajtur nën kontroll valën e re të infeksioneve me Covid-19, Gjermania vendosi që masat kufizuese të vijojnë të...

COVID-19/ Zinxhiri ndërkombëtar i furnizimit me vaksina, pre e spiunazhit kibernetik

Zinxhiri ndërkombëtar i furnizimit me vaksina është shënjestruar nga spiunazhi kibernetik, bën të ditur korporata ndërkombëtare e pajisjeve të biznesit IBM.  Kompania...