SPAK kontrolle në 4 qytete

Mos i humb

SPAK ka regjistruar procedimin penal në lidhje me hetimet për një operacion të madh i përbashkët midis Guardia di Finanza, SCICO, Drejtorisë Antimafia të Qarkut të Firences në Itali dhe Prokurorisë së Posaçme në Shqipëri, që çoi në ekzekutimin e 23 kontrolleve në qytete të ndryshme italiane dhe shqiptare.

Hetimi synon të shkatërrojë një shoqatë kriminale të dedikuar për krimet tatimore, përvetësim dhe pastrim parash.

Sipas SPAK-ut, janë ushtruar kontrolle në 4 qytete të Shqipërisë dhe në 23 kontrolle në disa qytete të Italisë.

HETIMET
Hetimet zbuluan se shoqata kriminale kishte përdorur të ardhura të paligjshme për të blerë ose marrë me qira biznese të shumta tregtare në zemër të Firences. Në veçanti, 31 restorante, dy hotele dhe biznese të makinave me qira dyshohet se janë blerë me para të pista. Për më tepër, organizata do të kishte investuar në një kompani të prodhimit të birrës dhe në aksione të një klubi futbolli amator nga Ischia.

23 kontrollet u kryen nga Guardia di Finanza dhe SCICO në disa qytete italiane, duke përfshirë Firencen, Livornon dhe Napolin. Policia përdori gjithashtu njësi të specializuara të qenve, të ashtuquajturit “qentë e parave” nga Bolonja, Rimini dhe Firence, për të gjetur para cash dhe mallra të tjera me vlerë. Hetimi mori dimension ndërkombëtar, me kërkime të koordinuara edhe në Shqipëri nga Prokuroria Speciale kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar në Tiranë. Agjencitë ligjzbatuese shqiptare kryen kontrolle në Vlorë, Tiranë, Durrës dhe Elbasan, në bashkëpunim me Guardia di Finanza italiane.

Bashkëpunimi ndërmjet autoriteteve italiane dhe shqiptare bëri të mundur shtrirjen e hetimit përtej kufijve kombëtarë, duke treguar përkushtimin e përbashkët në luftën kundër krimit të organizuar transnacional. Kërkimet në Shqipëri përfaqësonin një hap themelor në çmontimin e shoqatës kriminale dhe identifikimin e pasurive të fituara me para të pista. Sipas hetimeve, promotorët dhe organizatorët e shoqatës kriminale janë një italian dhe një shqiptar. Me kalimin e kohës, të dy do të kishin përfshirë shumë subjekte të tjera në rrjetin e aktiviteteve të paligjshme. Disa të dyshuar do t’i kishin riinvestuar paratë e paligjshme në mallra luksi, për të fshehur gjurmët e aktiviteteve të tyre të paligjshme. Operacioni i përbashkët i Guardia di Finanza, SCICO, DDA e Firences dhe SPAK vijon për të çmontuar përfundimisht shoqatën kriminale dhe për të nxjerrë në dritë të gjitha aktivitetet e paligjshme të kryera. Hetimi paraqet një shembull të rëndësishëm të bashkëpunimit ndërkombëtar në luftën kundër krimit të organizuar dhe pastrimit të parave.

Drejtues te grupit janë Eluert Kamami 40 vjec, Giuseppe Taglialatela 55 vjec ish portier i Fiorentines dhe Napolit, tashme perfaqesues ligjor i klubit te Ischia dhe Alessandro Bigi 49 vjec nga Firence.

Emrat e personave ne hetim:
Eluert Kamami, Alessandro Bigi, Albiona Ziaj, Gazment Kociu, Redon Marku, Samir Houjeiri, Giuseppe Taglialatela, Eros Gjona dhe Orkes Kamami.

 

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit