Studimi: Si ndikojnë kafshët në shëndetin e njeriut

Mos i humb

Kanabis dhe fishekë në shtëpi, arrestohet 25-vjeçari në Tropojë

Një 25-vjeçar është arrestuar ditën e sotme në Tropojë, pasi iu gjetën në shtëpi 184 gram kanabis sativa dhe 80 fishekë. Autori...

Ekspertët zbehin euforinë për rikthimin në normalitet: Vaksinimi kundër Covid zgjat me vite

Vaksinë për Coronën që këtë vit? Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn e uli euforinë. Edhe nëse ka një vaksinë në fillim...

“Shpeshherë Covidi nuk pyet”, Silva Bino mesazh ‘skeptikëve’, pasi fitoi betejën: E provova vetë. Virulenca nuk ka ndryshuar, tregoni kujdes!

Ekspertja e ISHP-së, Silva Bino i është drejtuar me një mesazh të gjithë qytetarëve, vecanërisht skeptikëve për ekzistencën e Covid-19. Bino, e...

Plagosje me thikë e ndërtim pa leje, arrestohen dy persona në Durrës

Durrës – Një 29-vjeçar është vënë në prangat e policisë së Durrësit për shkak se akuzohet për plagosje me thikë. Sipas policisë...

Kafshët mund të kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit. Një studim i ri i kryer nga Universiteti i Leeds në bashkëpunim me Western Australia Tourism tregon se ata ndikojnë në uljen e stresit dhe të ankthit, sipas CNN.

Studimi shqyrtoi se si shikimi i imazheve dhe videove të kafshëve për 30 minuta ndikon në presionin e gjakut, rrahjet e zemrës dhe ankthin.  Studimi përfshiu 19 pjesëmarrës, 15 studentë universiteti dhe 4 anëtarë të stafit, të cilëve iu kërkua të shikonin një video 30 minutëshe të kafshëve

Studimi u krye në dhjetor në kohën kur studentët përballen me një nivel më të lartë stresi për shkak të provimeve. Nga të dhënat rezultoi se shikimi i këtyre videove çoi në një ulje të presionit të gjakut – nga 136/88 mesatarisht në 115/71. Shkalla e ankthit u ul gjithashtu me 35 përqind.

Studimi zbuloi se videot janë më efektive sesa imazhet. Testet e mëtejshme do të kryhen në të ardhmen, pasi të mbarojë pandemia Covid-19 , kur më shumë pjesëmarrës mund të mblidhen së bashku në grupe të mëdha.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Samsung poston të ardhurat më të larta që ka pasur ndonjëherë nga shitjet e telefonave

Samsung Electronics ka njoftuar fitimet tremujore për periudhën korrik-shtator 2020. Kompania raportoi fitimin e saj operativ të tremujorit të...

Turqia dënon ashpër sulmin brenda kishës në qytetin Nice të Francës

Turqia ka dënuar ashpër sulmin e kryer sot brenda një kishe në qytetin Nice të Francës. Në një deklaratë...

Erdoğan zotohet për unitet në 97-vjetorin e Ditës së Republikës

Turqia sot shënoi 97-vjetorin e Ditës së Republikës, e cila përkujton themelimin e emrit të kombit dhe shpalljen e statusit të vendit...

Azerbajxhani i dorëzoi Armenisë kufomat e 30 ushtarëve të vrarë

Hikmet Hajiyev, ndihmësi dhe këshilltari i politikës së jashtme të presidentit të Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, tha se ushtria azerbajxhanase i dorëzoi ushtrisë...

Arabi Saudite, arrestohet një person për sulm ndaj Rojës së Konsullatës franceze

Autoritetet saudite njoftuan sot arrestimin e një personi i cili sulmoi me një "mjet të mprehtë" rojen e sigurisë në Konsullatën Franceze...