Studiuesit: Njerëzit me grup gjaku 0 janë më pak të rrezikuar nga Covid-19

Mos i humb

Rama flet nga shtëpia e rindërtuar e Gjergj Fishtës: Një nga përparimtarët më të mëdhenj të kombit

Kryeministri Edi Rama, i pranishëm në ceremoninë e rindërtimit të shtëpisë së At Gjergj Fishta, deklaroi se poeti ishte një nga përparimtarët...

Basha për 75-vjetorin e OKB: Do punojmë që Kosova të marrë atë që i takon

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha iu është bashkuar urimeve në kuadër të 75-vjetorit të krijimit të OKB-së. Përmes një mesazhi në...

Armenët kanë ushqyer derra në xhaminë e qytetit Zengilan të cilin e mbanin të pushtuar

Mësohet se armenët kanë ushqyer derra në xhaminë e qytetit Zengilan të cilën e mbanin të okupuar. Sipas pamjeve...

Tensionohen raportet mes Macron dhe botës arabe

Deklaratat dhe politikat e Presidentit francez Emmanuel Macron karshi islamizmit në Francë dhe insistimin e tij për të rishfaqur karikaturat e profetit...

Personat me grupin e gjakut 0 pozitiv janë më pak të prekshëm nga Covid-19 , deklaron një studim danez dhe sipas studiuesve ekziston mundësia që të mos sëmuren rëndë, megjithatë nevojiten studime të shumta në lidhje më këtë rast.

Sipas studimit, grupet e gjakut mund të luajnë një rol të rëndësishëm në ndjeshmërinë e një personi ndaj infeksionit dhe shkallën e infektimit të tij. 

Një studim danez zbuloi se mes 7,422 të cilët rezultuan pozitiv me Covid-19, vetëm 38,4%  e të infektuarve rezultuan me grupin e gjakut 0 pozitiv, edhe pse në mesin e një grupi prej 2.2 milionë njerëzish që nuk ishin testuar, ai grup gjaku përbënte 41.7% të popullsisë.

Përveç studimit danez në të njëjtin konkluzion arrin edhe një studim kanadez,  ku studiuesit zbuluan se mes 95 pacientëve të sëmurë rëndë me Covid-19, pjesa më e madhe ishim me grupin e gjakut A ose AB.  

84% e atyre personave kërkonin ventilim mekanik krahasuar me pacientët me grupin e gjakut 0 ose B, ku vetëm 61% e tyre kishin nevojë për ndihmë.  

Sipas po këtij studimi ata me grup A dhe AB rrinin më gjatë në kujdes intensiv, krahasuar me 0 dhe B.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Haradinaj-Stublla uron popullin e Turqisë për Ditën e Republikës

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, në emër të Republikës së Kosovës dhe popullit të saj, ka uruar popullin...

Zvicër: Dëmet e shkaktuara nga pandemia në sektorin e hotelerisë

33,000 vende pune janë humbur tashmë në sektorin e hotelerisë dhe dhjetëra mijëra janë nën kërcënim. Ky është mesazhi...

Kosovë/ ​Arrihet marrëveshja për pagesat shtesë për mjekët, infermierët dhe stafin mbështetës

Kryeministri i Republikës së Kosovë, Avdullah Hoti, Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe përfaqësuesit e Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë të Kosovës...

Në Bruksel sot mbahet takimi i radhës Kosovë-Serbi

Në Bruksel sot do të mbahet takimi mes Kosovës dhe Serbisë. Takimi i sotëm mbahet me ftesë të Emisarit...

Kosova dhe Maqedonia e Veriut së shpejti me pikë të përbashkët kufitare

Republika e Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut së shpejti do të arrijnë marrëveshje për krijimin e një pike të përbashkët kufitare që...