Supë Kremoze me Kërpudha dhe Erëza – Receta Plot Shije dhe Shëndet

Mos i humb

Belgjika regjistron 86 të vdekur në 24 orët e fundit nga koronavirusi, 576 599 të infektuar në total

Belgjika është një tjetër shtet europian, ku numri i të vdekurve dhe të infektuarve nga koronavirusii ka njohur rritje të konsiderueshme.

Perimet Që Largojnë Fryrjen e Stomakut

Nëse ka këshillë që pranohet  nga të gjithë ekipet e ekspertëve është që njeriu duhet të hajë sa më shumë perime.

Italia, tre rajone ndryshojnë masat kufizuese, Belgjika nga 1 Dhjetori rihap restorantet

Duke nisur nga dita  nesërme në tre rajone të Italisë, Lombardi, Piemonte dhe Kalabri, do të lehtësohen kufizimet. “Gjithashtu,...

Detajet e reja/ Shtatë të shoqëruar për atentatin në Vlorë, autorët i zunë pritë të riut, njihnin mirë…

Detaje të reja mësohen në lidhje me atentatin e ndodhur mbrëmjen e djeshme në Fushë Dukat, në afërsi të Orikumit, në Vlorë.

Nuk ka kohë më të përshtëshme se kjo për të shijuar një pjatë të mirë supe.

Supa në fakt është një gatim që mund dhe duhet të shijohet çdo ditë, pasi është e lehtë dhe përmbledhje e një sërë ushqimesh të shëndetshme.

Gjithashtu ju lejon edhe të përdorni fantazinë mbi përbërësit që doni t’i shtoni brenda.

Në recetën e sotme ju sugjerojmë të provoni supën kremoze me kërpudha të cilën mund ta përgatisni shumë lehtë në shtëpitë tuaja.

Kërpudhat përveçse shumë të shijshme janë dhe një burim i mirë i vitaminës D, përmbajnë antioksidantë, kalium dhe shumë proteina.

Prandaj në një rrugë e dy punë përfitoni shijë të veçantë dhe plot shëndet në të njejtën pjatë.

Mëposhtë ju shpjegojmë mënyrën e saktë të përgatitjes së kësaj recete.

Përbërësit

1 kg kërpudha të freskëta

2 qepë mesatare të grira hollë

3 thepinjë hudhët e grirë

1 lugë gjelle trumzë e freskët

429 gr fasule të ziera

900 ml lëng perimesh ose mishi

1 lugë gjelle uthull

Kripë

Piper

Majdanoz

Përgatitja

Si fillim për këtë recetë zgjidhni kërpudha të freskëta që mund t’i gjeni në çdo supërmaket.

Më pas pastrojini ato nga bishti dhe lëkura e sipërme me duar dhe pritini në feta të holla.

Në një tigan të lyer me vaj hidhni kërpudhat e qëruara për tu skuqur deri në 4 minuta.

Vazhdoni edhe disa minuta duke i përzier derisa të shterojë i gjithë lëngu që kërpudhat lëshojnë rreth 15 minuta të tjera.

Më pas hiqini nga tigani dhe lini mënjanë disa kërpudha rreth 3 lugë gjelle për t’i hedhur tek supa më vonë.

Pjesën tjetër të tyre lërini tek tigani dhe shtoniaty pjesën e mbetur të vajit, qepën e grirë hollë, hudhrat e grira, trumzën dhe lërini të skuqen për 5 minuta.

Në fund shtoni fasulet dhe lëngun e perimeve dhe lërini të gjithë përbërësit të ziejnë për 6 minuta të tjera.

Hiqeni tiganin nga zjarri dhe të gjithë supën kalojeni në një mikser dhe përzieni me shpëjtësi.

Kështu do të formohet kremi i supës tuaj, përzieni derisa përbërësit të jenë grirë plotësisht e më pas  hidhni pak uthull, kripë dhe pipër sipas dëshirës.

Shërbejeni në pjata duke shtuar kërpudhat që latë mënjanë më parë dhe pak majdanoz të grirë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Gjykata e Korçës shpall moskompetencë për çështjen e Zani Caushit, avokati: Do e çojmë në Strasburg

Avokati i Zani Caushit ka zbuluar se tashmë që Gjykata shpalli moskompetencë çështja do të shkojë në Gjykatën e Strasburgut.

Kek Bakllava me Shurup Mjalti dhe Arra – Shije Mahnitëse

Përgatitja e bakllavasë është një proçes shumë i dashur dhe i komplikuar njëkohësisht në përgatitje për çdo amvisë. Shija...

Lufta ndaj COVID-19, Gjermania zgjat kufizimet, Austria dhe Spanja planifikojnë t’i lehtësojnë ato

Në përpjekje për të mbajtur nën kontroll valën e re të infeksioneve me Covid-19, Gjermania vendosi që masat kufizuese të vijojnë të...

COVID-19/ Zinxhiri ndërkombëtar i furnizimit me vaksina, pre e spiunazhit kibernetik

Zinxhiri ndërkombëtar i furnizimit me vaksina është shënjestruar nga spiunazhi kibernetik, bën të ditur korporata ndërkombëtare e pajisjeve të biznesit IBM.  Kompania...

Grabitet banesa në Tiranë, morën biizhuteri e sende me vlerë. Ja sa para vodhën hajdutët

Policia e Tiranës ka arrestuar 6 persona në orët e fundit, pasi akuzohen për vepra të ndryshme penale. Uniformat...