Superkompjuteri LUMI do të jetë një nga më të fuqishmit në BE

Mos i humb

Shpërthim në një depo në Britani: Rregjistrohen disa të lënduar, ende nuk ka viktima të konfirmuara

Shërbimet e urgjencës kanë konfirmuar se ka pasur një numër të madh të lënduarish në një shpërthim në një depo në Bristol...

PD: Raporti alarmant i FMN tregoi katastrofën me financat publike! Me Ramën, ekonomia në depresion

Partia Demokratike reagon sërish për raportin e Fondit Monetar Ndërkombëtar, të publikuar dy ditë më parë, në të cilin nënvizohej se Shqipëria...

“Shqiponjat” neutralizojnë shkodranin me precedent kriminal, qarkullonte me armë zjarri të mbushur gati për qitje

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin “KOMANI”, duke arrestuar një 50-vjeçar me precedent kriminal dhe sekuestruar jë armë zjarri pistoletë me një...

Rama jep lajmin: Kolaudimi i kalon shtetit, ja risitë lehtësuse për drejtuesit e automjeteve

Kryemistri Edi Rama mëngjesin e sotëm ka dhënë lajmin se kontrollit teknik të mjeteve rrugore (kolaudimi) tashmë do të kryhet nga shteti....

Superkompjuteri LUMI do të ketë një performancë kulmore teorike prej mbi 550 petaflops.

HPE ka njoftuar se i është dhënë një kontratë 160 milionë për të ndërtuar një nga superkompjuterët më të shpejtë në botë në Finlandë.

Superkompjuteri i ri, i quajtur LUMI, do të financohet nga ndërmarrja e përbashkët evropiane e performancës së lartë informatike (EuroHPC JU) dhe do të përdoret për të mbështetur studiuesit evropianë si dhe organizatat private dhe publike për të avancuar R&D dhe për të nxitur inovacionin në një numër fushash duke përfshirë kujdesin shëndetësor, parashikimi i motit dhe Inteligjenca Artificiale, transmeton Telegrafi.

LUMI do të ketë gjithashtu një sistem “para-ekzaskal” me një performancë kulmore teorike prej mbi 550 petaflops që HPE thekson se është ekuivalente me performancën e 1.5 milion laptopëve të kombinuar.

LUMI do të mundësohet nga superkompjuterët HPE Cray EX që shfaqin CPU të AMD-së të gjeneratës së ardhshme dhe GPU-të AMD Instinct për të dhënë një performancë të paparë.

Superkompjuteri do të organizohet në Qendrën CSC – IT për Shkencë e vendosur në Kajaani, Finlandë dhe do të ndahet nga dhjetë vende evropiane duke përfshirë Belgjikën, Republikën Çeke, Danimarkën, Estoninë, Finlandën, Islandën, Norvegjinë, Poloninë, Suedinë dhe Zvicrën si pjesë e konsorciumit të sapoformuar LUMI.

Drejtori ekzekutiv i EuroHPC JU Anders Dam Jensen shpjegoi se LUMI do të jetë në dispozicion në mes të vitit 2021, duke thënë:

“Sapo të funksionojë në mes të vitit 2021, superkompjuteri LUMI do të jetë një nga superkompjuterët më konkurrues në botë! Një sistem i tillë i klasës së lidershipit do të mbështesë studiuesit evropianë, industrinë dhe sektorin publik, për të kuptuar më mirë dhe për t’iu përgjigjur sfidave komplekse dhe për t’i shndërruar ato në mundësi inovacioni në sektorë si shëndetësia, parashikimi i motit ose planifikimi urban dhe rural”

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Galaxy S20 FE do të marrë One UI 3.0 (Android 11) më shpejt sesa pritej

Në fillim të kësaj jave, Samsung ka publikuar udhërrëfyesin për azhurnimin One UI 3.0, duke konfirmuar planet për azhurnimin e mbi 40...

Presidenti Vuçiç paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një...

Shpërthim në qendër të Beogradit, raportohet për një të vdekur, dy të plagosur

Një shpërthim është regjistruar sot në Beograd, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 10:00 në qendër...

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19

Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të...

Pas 40 vitesh banim në shtëpinë e tij, i moshuari bën zbulimin e pazakontë

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Një 68-vjeçar ka zbuluar një bodrum që shërbente si strehë të sulmeve ajrore...