Tabaku i përgjigjet Ramës: Korrupsioni i qeverisë shkatërroi ekonominë dhe të ardhmen e shqiptarëve

Mos i humb

Nga vrasja tek prodhimi e shitja e drogës, kush janë 3 vlonjatët që OFL i kërkon të deklarojnë pasurinë

Operacioni ‘Forca e Ligjit’ është ndalur sot në Vlorë, ku 3 subjekteve iu është kerkuar të deklarojnë pasurinë. Bëhet...

”Numri real shumë më i lartë”, Basha: Sipas një eksperti të njohur epidemiolog kemi 2500 raste ditore nga COVID-19 në Shqipëri

Kreu i PD, Lulzim Basha ka ngritur shqetësimin se numri real i të infektuarve nga COVID-19 është shumë herë më i lartë...

Dilema e madhe e pazbardhur/ Covid-19 është artificial apo natyror?

Që nga shpërthimi i parë epidemik i Covid-19 në Vuhan, hipoteza më e besueshme për shfaqjen e këtij koronavirusi të ri, ka...

PD i përgjigjet Ramës: Tmerri i trafikut në Unazën e Re i shtohet aferës 48 milionë euro taksa të shqiptarëve për 2.2 kilometra rrugë

Eksperti i Ekonomisë pranë PD-së Dorjan Teliti, me anë të një statusi në “Facebook”, i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama, duke thënë...

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku duke iu përgjigjur deklaratave të Ramës, pohoi se Shqipëria mbetet vendi me korrupsion me shifra alarmante, ndërsa listoi disa fakte.

Përmes një reagim në ‘Facebook’ Tabaku ka renditur disa raporte, që nga DASH, TIA apo dhe FMN apo dhe KLSH, duke shtuar se korrupsioni është sistemi mbi të cilin e ka ngritur funksionimin e saj qeveria e rilindjes.

Mes të tjerash demokratja tha se gjithçka e firmosur do hetohet dhe do ndiqet dhe secili që ka abuzuar me pushtetin do të japë llogari.

REAGIMI I TABAKUT
Shqipëria mbetet vend me korrupsion në shifra alarmante!
Faktet mbeten fakte dhe si ndryshon asnjë lloj propagande sado bajate të jetë.
1 DASH: Shqipëria vendi më i korruptuar I Ballkanit. Për të marrë nje tender, nje kocension ose çdo lloj kontrate të duhet të paguash rryshfet.
2. TIA: Shqipëria bie me 15 pikë në rënditjen per rrupsionin duke pasur rënien më të madhen në botë.
3. Dhoma Amerikane e Tregtisë e rendit korrupsionin si problemin themelor të pamundësisë për të berë biznes. EUCham deklaron se Shqipëria ka korrupsionin më të lartë në rajon dhe nivelin më të ulët të besimit në qeveri për ta luftuar atë.
4. Global initiative report shprehet se 36% e kompanive kanë paguar të paktën një herë rrushfet që është shifra më lartë në rajon. Kompanitë sipas raportit kanë paguar 30% të vlerës së çdo tenderi duke e çuar vlerën e rryshfetut në 300 mln euro.
5. KLSH: raporton dëm ekonmik në 7 vite që kap vlerën e 7.2 mld euro.
6. Zyra e Auditit BE raporton se 1 në 3 tendera jepen pa garë
7. FMN: 11 koncesionet e mëdha të gjitha pa garë me oferte të pakërkuar.
Korrupsioni është sistemi mbi të cilin e ka ngritur funksionimin e saj qeveria e rilindjes. Këtë e ka të qartë çdo shqiptar që sot është më i varfër, cdo biznes i vogël që lo falimenton dhe çdo investitor i ndershëm që ka larguar punonjësit dhe rrezikon mbylljen si pasojë e korrupsionit.
Vetëm me inceneratorët kjo qeveri u ka vjedhur shqiptarëve mbi 400 mln euro, me ndërtimin e rrugëve 20 mln euro. Pa llogaritur vjedhjen kolosale e CEZ apo PPP që firmosen në dyert e oligarkëve, të cilët paguajnë taksë korrupsioni tek qeveria apo bashkëndajnë fitimet!
Gjithçka e firmosur do hetohet dhe do ndiqet dhe secili që ka abuzuar me pushtetin do të japë llogari. Ky është detyrim për të djeshmen dhe të ardhmen. Zotim për paudhësitë e sotshme. Sistemi ngritur nga Rama duhet ndëshkuar.
PD ka një plan të qartë për ta luftuar korrupsionin dhe vullnetin politik për tu ndarë nga ky moçal. Plan që nis me heqjen e kësaj bande në ikje që në frikë ka rritur dozën e propagandës dhe vjedhjes.
Shqipëria dhe shqiptarët meritojnë ditë më të mira!

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Faktori Që Ndikon Në Shtimin Në Peshë – Këshillat Që Ju Duhen

Ushqyerja e keqe dhe shtimi në peshë janë pjesë e një cikli vicioz që rrezikon shëndetin jo vetëm të të rriturve por...

Kuvendi rrëzon me 96 vota dekretin e presidentit Meta për ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar dekretin e presidentit Ilir Meta për shqyrtimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor të miratuar nga maxhoranca pa...

Haradinaj-Stublla uron popullin e Turqisë për Ditën e Republikës

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, në emër të Republikës së Kosovës dhe popullit të saj, ka uruar popullin...

Zvicër: Dëmet e shkaktuara nga pandemia në sektorin e hotelerisë

33,000 vende pune janë humbur tashmë në sektorin e hotelerisë dhe dhjetëra mijëra janë nën kërcënim. Ky është mesazhi...

Kosovë/ ​Arrihet marrëveshja për pagesat shtesë për mjekët, infermierët dhe stafin mbështetës

Kryeministri i Republikës së Kosovë, Avdullah Hoti, Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe përfaqësuesit e Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë të Kosovës...