Tajani: Po punojmë për të ulur në një tryezë rusët dhe ukrainasit

Mos i humb

Italia është anëtare e NATO-s dhe BE-së dhe ne duhet të punojmë së bashku me aleatët tanë për të mbrojtur Ukrainën dhe pavarësinë e saj, deklaroi ministri i Jashtëm dhe zëvendëskryeministri italian Antonio Tajani.

”Ekziston një sistem i mbrojtjes ajrore që do ta dërgojmë në Ukrainë së bashku me Francën. Ne po punojmë gjithashtu për neutralitetin e termocentralit bërthamor të Zaporizhias. Për këtë arsye po përpiqemi të vendosim rusët dhe ukrainasit në të njëjtën tryezë. Bashkëbiseduesit kryesorë të këtij aksioni diplomatik janë Kina, SHBA, OKB, Vatikani dhe Turqia”,  shtoi ai.

“Parlamenti votoi në mënyrë të qartë dërgimin e armëve. Qendra e djathtë është kompakte. Dekreti për armët kërkon kohë teknike, ashtu si edhe dërgimi. Për momentin nuk ka një datë të saktë”, shpjegoi ai, duke shtuar se ” hyrja e Finlandës në NATO nuk është ajo që përkeqëson tensionet me Moskën”.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit