TEA Co, miliona dollarë dëme ndaj Bankers Petroleum

Mos i humb

Biden premton vaksinim falas kundër COVID-19

Kandidati demokrat që garon për president të SHBA-së, Joe Biden premtoi se vaksina e koronavirusit të ri (COVID-19) do të bëhet falas...

Fushata e egër kundër Kosovës, Daçiç reagon pas lajmeve se u “dënua” me postin e kryeparlamentarit

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Dacic, kundërshtoi shefin e diplomacisë së BE-së Josep Borrell që kishte kërkuar që Kosova e Serbia...

Qarkullonte me çifte me vete, pranga 22-vjeçarit në Vlorë. Çfarë thotë policia

Parandalohet një ngjarje e mundshme kriminale në Vlorë, ndërsa në pranga ka rënë një 22-vjeçar që lëvizte me armë zjarri me vete.

Njëri për prostitucion, tjetri për prodhim e shitje droge, pranga dy të rinjve në Fier

Dy persona kane rene ne pranga per vepra te ndryshme penale. Bien në prangat e policisë 2 shtetas, një për veprat penale...

Bankers ngre padi kundër Tea Co. Kompania, e cila ishte në pronësi të vëllait të ish-Drejtorit, Leonidha Cobo, gjeneroi mbi 45 milion USD të ardhura si nënkontraktues i Bankers.

Bankers Petroleum Albania ka dorezuar në Shkallën e Parë të Gjykatës Fieri padinë kundër TEA CO shpk, e cila ka qenë nënkontraktore e kompanisë për më shumë se 15 vjet, por ishte në pronësi të familjarëve të ish-Drejtorit të Përgjithshëm, Leonidha Cobo.

Kjo kompani, e cila është themeluar nga vëllai dhe kunata e tij (gruaja e vëllait) hyri në një marrëveshje me Bankers në 2005 për shërbimet e transportit me automjete- lloji bot dhe kryente aktivitet nën ndikimin e vazhdueshëm të Leonidha Cobo.

Për vite me radhë, TEA Co arriti të bëhet një nga nën-kontraktorët më të mëdhenj të Bankers, pasi ish-Drejtori, Cobo në një konflikt të hapur interesi dhe në kundërshtim me ligjin dhe politikat e kompanisë, nënshkroi amendime në favor të kësaj kompanie, duke e ftuar atë të marrë pjesë në tenderë si dhe duke krijuar detyrime “të rreme” për Bankers ndaj TEA.
Kjo kompani gjeneroi 45 milionë dollarë të ardhura gjatë 15 viteve aktivitet me Bankers Petroleum Albania.

Në këtë mënyrë, Z.Cobo dëmtoi integritetin e Bankers duke treguar mungesë përgjegjësie, duke abuzuar me vendimmarrjen e tij dhe duke krijuar kushte për të para-zgjedhur furnizuesin. Ky furnizues në të njëjtën kohë është segment i kompanive zinxhir, pjesë e interesit personal të Z. Cobo.

Skema “e përdorur”

Për të fshehur lidhjen me vëllain e tij, 50% të aksioneve iu shitën një personi të afërt me zotin Cobo, ndërsa në fakt ai kishte kontrollin e plotë të kompanisë dhe po administronte veprimtarinë e saj.
Por si Tea CO ashtu edhe Leonidha Cobo injoruan detyrimet ligjore, shmangën kushtet kontraktuale që kishin me Bankers duke ndikuar në prosperitetin e kompanisë dhe duke kryer mashtrime.

Raportohet se kompania në pronësi të familjes së tij “përdori” koncesionarin e naftës për të gjeneruar shuma të konsiderueshme pagese ndër vite, gjë që reflektohet në rritjen e të ardhurave të TEA CO pas hyrjes në marrëveshje me Bankers në 2005.
Përmes marrëveshjeve të paligjshme me Bankers, TEA CO mori pagesa të vazhdueshme dhe gjeneroi 45 milion dollarë të ardhura gjatë viteve kontraktuale me Bankers, megjithëse nuk kishte kapacitetet e duhura për të kryer punën, dhe për t’iu përgjigjur volumeve te punës.
Raportohet gjithashtu se Tea Co transferoi drejtpërdrejt pagesa tek anëtarë të familjes së z.Cobo, gjë që tregon qartë lidhjen e drejtpërdrejtë financiare ndërmjet tij dhe kësaj kompanie.

Ish-Drejtori i Bankers, Leonidha Cobo është i përfshirë në shumë skandale kombëtare dhe ndërkombëtare që lidhen me mashtrimet, ryshfet dhe korrupsion dhe autoritetet po hetojnë për çështjet si në Shqipëri ashtu edhe në vendet e huaja.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Apple po zhvillon motorin e vet të kërkimit për të konkurruar me Google

Kërkimi i ri është tashmë i disponueshëm nën iOS 14, megjithëse vetëm në një masë të kufizuar. Prej kohësh...

Rekord historik në SHBA, një javë para zgjedhjeve presidenciale kanë votuar 70 milionë amerikanë

Teksa ka mbetur edhe një javë nga zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit, amerikanët duken më të përfshirë se kurrë më parë në...

Agjencia e KB-së: Irani po ndërton një uzinë nëntokësore

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Bërthamore (IAEA) tha se Irani ka filluar ndërtimin e një uzine nëntokësore pranë objektit të tij bërthamor në...

”Qëndrojmë së bashku”, kryeministri i Izraelit shpërndan statusin e Ballës: Sot takohemi të gjithë tek Forumi Ballkanik kundër Anti-Semitizmit

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu ka shpërndarë statusin e kryetarit të grupit parlamentar socialist në Shqipëri, Taulant Balla lidhur me Forumin Ballkanik...

Vietnami mobilizon 250 mijë trupa për të luftuar stuhinë “më të keqe”

Vietnami ka mobilizuar të paktën 250 mijë trupa dhe 2.300 automjete për të luftuar "stuhinë më të keqe" me të cilën përballet...