Teleskopi James Webb zbulon ujë në një kometë të rrallë

Mos i humb

Astronomët përdorën teleskopin hapësinor James Webb për të vëzhguar një kometë të rrallë në sistemin tonë diellor, ku bërën një mh zbulimet më të mëdha shkencore por gjithashtu krijuan edhe një mister në të njëjtën kohë.

Për herë të parë, zbulohet ujë në një kometë të vendosur në rripin kryesor të asteroideve midis orbitave të Marsit dhe Jupiterit. Pas 15 vitesh përpjekjesh dhe duke përdorur metoda të ndryshme vëzhgimi më në fund astronomët arritën të zbulojnël elementin kryesor për krijimin e jetës.

Observatori hapësinor zbuloi avujt e ujit rreth kometës Read, gjë që sugjeron se akulli i ujit mund të ruhet në një pjesë më të ngrohtë të sistemit diellor. Një studim që detajon gjetjet u botua të hënën në revistën Nature.

Kometat zakonisht ekzistojnë në brezin Kuiper dhe në renë Oort, rajone të akullta përtej orbitës së Neptunit që mund të ruajnë disa nga materialet e ngrira të mbetura nga formimi i sistemit diellor. Kometat ndërmarrin orbita të gjata në formë ovale rreth diellit që mund të zgjasin mijëra vjet dhe kanë bishta rrjedhëse që zhvillohen ndërsa objektet e ftohta herë pas here kalojnë afër diellit. Pamja e tyre e paqartë dhe bishtat e materialit i dallojnë kometat nga asteroidët.

Por një nënklasë e rrallë kometash të quajtura kometat e brezit kryesor janë objekte në rripin e asteroideve me orbita rrethore rreth diellit që shfaqin periodikisht sjellje të ngjashme me kometat, si p.sh. derdhja e materialit që krijon një pamje të turbullt dhe një bisht pasues.

Në vend që të derdhin materialin e akullt përmes sublimimit, kur një lëndë e ngurtë kthehet drejtpërdrejt në një gaz, kometat e brezit kryesor dukej se vetëm nxirrnin pluhur. Duke pasur parasysh vendndodhjen e tyre në sistemin e brendshëm diellor të ngrohtë më afër diellit sesa kometat tipike, kometat e brezit kryesor nuk pritej të ruanin shumë akull, deri më tani. Dhe zbulimi mund të shtojë më shumë prova në teorinë sesi uji u bë një burim i bollshëm në Tokë në fillim të historisë së saj.

Kometat dhe asteroidët e pasur me ujë mund të jenë përplasur me Tokën e hershme dhe kanë dërguar ujë në planetin tonë.

“Bota jonë e ngopur me ujë, e mbushur me jetë dhe unike në univers për aq sa dimë, është diçka misterioze, nuk jemi të sigurt se si i gjithë ky ujë ka mbërritur këtu”, tha në një deklaratë bashkëautorja e studimit Stefanie Milam, zëvendës shkencëtare e projektit Webb për shkencën planetare në Qendrën e Fluturimit Hapësinor të NASA-s Goddard në Greenbelt, Maryland.

“Të kuptuarit e historisë së shpërndarjes së ujit në sistemin diellor do të na ndihmojë të kuptojmë sistemet e tjera planetare dhe nëse ata mund të jenë në rrugën e tyre për të pritur një planet të ngjashëm me Tokën.”

Hetimi i kometave të rralla

Kometat e rripit kryesor u zbuluan për herë të parë në vitin 2006 nga bashkëautori i studimit Henry Hsieh, shkencëtar i lartë në Institutin e Shkencave Planetare në Tucson, Arizona. Comet Read ishte një nga kometat origjinale të përdorura për të krijuar nënkategorinë.

Të dhënat e sakta të mbledhura nga spektrografi i afërt me infra të kuqe të Webb-it ndihmuan astronomët të përcaktojnë nënshkrimin e avullit të ujit rreth kometës Read menjëherë pas afrimit të saj të afërt me diellin.

“Në të kaluarën, ne kemi parë objekte në rripin kryesor me të gjitha karakteristikat e kometave, por vetëm me këto të dhëna të sakta spektrale nga Webb mund të themi po, është padyshim akulli që e krijon atë efekt,” tha autori kryesor i studimit.Michael Kelley, astronom dhe shkencëtar kryesor kërkimor në Universitetin e Maryland në College Park.

“Me ndihmën e Webb, tani mund të demonstrojmë se akulli i ujit nga sistemi i hershëm diellor mund të ruhet në brezin asteroid.”

Së bashku me zbulimin erdhi një enigmë e re. Comet Read nuk ka dioksid karboni të zbulueshëm, i cili është një përbërës që përbën rreth 10% të materialit të avulluar nga dielli në të gjitha kometat e tjera.

Është e mundur që temperaturat më të ngrohta të brezit kryesor të asteroideve të bëjnë që Comet Read të humbasë dioksidin e karbonit me kalimin e kohës, thanë studiuesit.

“Të qenit në rripin e asteroidëve për një kohë të gjatë mund ta bëjë këtë, dioksidi i karbonit avullohet më lehtë se akulli dhe mund të depërtojë gjatë miliarda viteve,” tha Kelley.

Kometa Read mund të jetë formuar gjithashtu në një xhep më të ngrohtë të sistemit diellor pa dioksid karboni, tha Kelley.

Ekipi i vëzhgimit është i etur të studiojë kometat e tjera të brezit kryesor dhe t’i krahasojë ato me të dhënat e Webb nga Comet Read për të parë nëse objekteve qiellore gjithashtu u mungon dioksidi i karbonit dhe të përcaktojë hapat e ardhshëm për zhbllokimin e sekreteve të kometave të rralla.

“Tani që Webb ka konfirmuar se ka ujë të ruajtur aq afër brezit të asteroidëve, do të ishte interesante të ndiqnim këtë zbulim me një mision grumbullimi të mostrave dhe të mësoni se çfarë tjetër mund të na thonë kometat e brezit kryesor,” tha Milam.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit