Tensionohen raportet mes Macron dhe botës arabe

Mos i humb

”Premtime boshe”, Basha nga Thumana: Sot në 1-vjetorin e tërmetit zotohem se do bëjmë gjithçka për t’i dhënë fund katastrofës

Kreu i PD, Lulzim Basha është zotuar nga Thumana në këtë 1-vjetor të tërmetit tragjik të 26 nëntorit të 2019 se do...

Koronavirusi në Austri/ Në janar, nis vaksinimi masiv

Austria planifikon të nisë fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në muajin janar, njoftoi ministri i Shëndetësisë, Rudolf Anschober. Sipas...

Italia, tre rajone ndryshojnë masat kufizuese, Belgjika nga 1 Dhjetori rihap restorantet

Duke nisur nga dita  nesërme në tre rajone të Italisë, Lombardi, Piemonte dhe Kalabri, do të lehtësohen kufizimet. “Gjithashtu,...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku i njohur nga Elbasani humb betejën me COVID-19

Koronavirusi i merr jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në...

Deklaratat dhe politikat e Presidentit francez Emmanuel Macron karshi islamizmit në Francë dhe insistimin e tij për të rishfaqur karikaturat e profetit Muhammed, ka ngjallur reagime të shumta në shtetet me shumicë myslimane.

“Sulm ndaj islamit” kështu e cilësoi kryeministri i Pakistanit Imran Khan qëndrimin e shefit të Elisezë.

“Mjerisht, Presidenti Macron ka zgjedhur të provokojë qëllimisht myslimanët, përfshirë qytetarët e tij, përmes inkurajimit të shfaqjes së karikaturave blasfemike që targetojnë Islamin dhe Profetin tonë”, shkruan Khan në Twitter.  

Kryeministri pakistanez u shpreh se Macron në vend se të ngushtonte hapësirat për terroristët kishte zgjedhur të inkurajonte Islamofobinë duke sulmuar Islamin sesa të merrej me terroristët.

Komentet e kryeministrit të Pakistanin vijnë pasi edhe presidenti  turk Reccep Taip Erdogan u shpreh kundër Macron duke kërkuar që presidenti francez të kryejë kontrolle mendore, gjë e cila nxiti edhe tërheqjen e ambasadorit francez nga Ankaraja.

Në valën e kritikave ka reaguar edhe vetë presidenti francez, i cila ka theksuar edhe njëherë se nuk do të dorëzohej dhe se populli francez nuk do të dorëzohej kurrë.

“Ne nuk do të dorëzohemi kurrë. Me frymën e paqes ne i respektojmë të gjitha diferencat. Nuk pranojmë gjuhë urrejtjeje dhe mbrojmë një debat të arsyeshëm. Gjithmonë do të jemi në anën e dinjitetit njerëzor dhe vlerave universale”, tha Macron. 

Në anën tjetër edhe rrjetet e supermarketeve të Qatarit Al-Meera dhe Souq al-Baladi po ashtu reaguan duke hequr mallrat franceze nga raftet e tyre.  Ndërkohë që orë pas ore Thirrjet për të bojkotuar mallrat franceze po rriten në botën arabe.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosova regjistron 10 të vdekur dhe 521 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe 10 viktima nga koronavirusi...

Zvicra shtrëngon masat deri më 23 dhjetor, për t`i zbutur ato në Krishtlindje

Ministri i Shëndetësisë, Alain Berset planifikon të shtrëngojë masat e koronavirurit deri në Krishtlindje. Por vetë festa  familjare do të mundësohet të...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Publikohet ekstrakti i tretë i listave, ja si mund ta verifikojë emrin gjithsecili

Ministria e Brendshme publikon sipas përcaktimeve ligjore, ekstraktin e tretë të listave zgjedhore për zgjedhjet për Kuvendin e Shqipërisë, të datës 25...

Fluksi i infektimeve/ Hapet COVID 4, shtrohen pacientët e parë! Manastirliu: Po përgatitemi për skenarët e tjerë

Rastet ditore të infektimeve me Covid, vijojnë të jenë të larta në vendin tonë. Për shkak të kësaj situate, mbrëmjen e sotme...

Bota shënon Ditën e AIDS-it, në kohën e pandemisë së koronavirusit

Dita Ndërkombëtare e AIDS-it është duke u shënuar më 1 dhjetor, në kohën kur një pandemi krejt tjetër ka përfshirë botën.