“Shkelën armëpushimin”, Azerbajxhani akuzon Armeninë për luftime gjatë “paqes”

Mos i humb

Shpërthim i fuqishëm në Irlandën e Veriut/ Banorët evakuohen, një i plagosur

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në Irlandën e Veriut mbrëmjen e djeshme, ku një person është plagosur e banorët janë evakuuar.

Katër oficerët francezë nën hetim për dhunimin e producentit me ngjyrë, dy prej tyre në paraburgim

Katër oficerët e policisë franceze, përgjegjës për  dhunimin e një producenti me ngjyrë, do të hetohen penalisht. Video e oficerëve të bardhë...

Shpërthim në qendër të Beogradit, raportohet për një të vdekur, dy të plagosur

Një shpërthim është regjistruar sot në Beograd, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 10:00 në qendër...

“Sa shumë dhimbje nga kjo ikje e parakohshme”, presidenti Meta reagon për ndarjen nga jeta të Marko Bellos

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar për ndarjen nga jeta të ish-ministrit dhe ish-deputetit të PS-së Marko Bello.

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha të hënën se forcat armene shkelën një armëpushim të rënë dakord të dielën dhe hodhën granata në fshatra në rajonet Terter dhe Lachin.

Ministria e Mbrojtjes e Nago-Karabak tha diçka e tillë ishte “dezinformim” dhe tha se forcat Azerbajxhanit kishin filluar një sulm me raketa ndaj pozicioneve ushtarake armene në anën veri-lindore në vijën e kontaktit, shkruajnë mediat e huaja.

Shtetet e Bashkuara të dielën thanë se një armëpushim i ri humanitar do të hyjë në fuqi të hënën në konfliktin midis Azerbajxhanit dhe Armenisë rreth enklavës së Nago-Karabakut, edhe kur luftimet e reja shpërthyen midis të dy palëve.

Armëpushimi i fundit do të hyjë në fuqi në 8 të mëngjesit me kohën lokale (12 e mëngjesit EDT) në 26 tetor, thanë Departamenti i Shtetit i SHBA dhe qeveritë e Azerbajxhanit dhe Armenisë në një deklaratë të përbashkët.

“Urime Kryeministrit Armen Nikoll Pashinyan dhe Presidentit Azerbajxhanas Ilham Aliyev, të cilët sapo ranë dakord t’i përmbahen një armëpushimi të efektshëm në mesnatë. Shumë jetë do të shpëtohen, ”shkroi Presidenti i SHBA Donald Trump në Tëitter.

Njoftimi erdhi pasi Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo zhvilloi takime të ndara me ministrat e Jashtëm të Armenisë dhe Azerbajxhanit në Uashington të premten.

“Këto takime u bashkuan nga bashkëkryetarët e Grupit të Minskut të OSBE-së, të formuar për të ndërmjetësuar konfliktin dhe të udhëhequr nga Franca, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara, të cilat i përshkruanin ato si” diskutime intensive “mbi armëpushimin dhe fillimin e bisedimeve elementet e një zgjidhje gjithëpërfshirëse.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Galaxy S20 FE do të marrë One UI 3.0 (Android 11) më shpejt sesa pritej

Në fillim të kësaj jave, Samsung ka publikuar udhërrëfyesin për azhurnimin One UI 3.0, duke konfirmuar planet për azhurnimin e mbi 40...

Presidenti Vuçiç paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një...

Shpërthim në qendër të Beogradit, raportohet për një të vdekur, dy të plagosur

Një shpërthim është regjistruar sot në Beograd, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 10:00 në qendër...

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19

Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të...

Pas 40 vitesh banim në shtëpinë e tij, i moshuari bën zbulimin e pazakontë

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Një 68-vjeçar ka zbuluar një bodrum që shërbente si strehë të sulmeve ajrore...